Προς το περιεχόμενο

Κακό live - Πώς το αντιμετωπίζετε;


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα κομμάτια, που παίζουμε, είναι, αποκλειστικά, δικά μας, (τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα μέρη της ρυθμικής κιθάρας τα έγραψα ο ίδιος).

Αυτό είναι το καλύτερο.

 

Δεν ξέρει ο ακροατής αν υπάρχει λάθος, ή αν έτσι είναι το κομμάτι. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υποθέτω πως δεν είσαι επαγγελματίας οπότε για να εντοπίσεις το πρόβλημα αναρωτήσου γιατί παίζεις μουσική όταν είσαι:

 

1. Μόνος σου

2. Με παρέα

3. Μπροστά σε κοινό

 

Αν οι απαντήσεις στα 2 και 3 είναι διαφορετικές από το 1 τότε κάπου χάνεις το νόημα της ενασχόλησής σου με τη μουσική (ειδικά εάν διαφέρει από το "επειδή μου αρέσει"). Η κάθε βαθμίδα έχει και διφορετικές απαιτήσεις οπότε αν δεις ότι από άποψη απόδοσης κολλάς κάπου, πάνε ένα βήμα πίσω και όταν δεις πως είσαι έτοιμος, προχωράς.

 

Όπως είπαν και πιο πριν ο κόσμος πάει σε live για να διασκεδάσει και όχι για να κρίνει τον κιθαρίστα, τραγουδιστή κτλ. που σε κάποια στιγμή θα χάσει το ρυθμό ή τη νότα και δε καταλαβαίνουν τι συμβαίνει στη σκηνή (αν παρακολουθούν :P). Επίσης οι μουσικοί θα είναι οι πρώτοι που θα σε κατανοήσουν/υποστηρίξουν στα λάθη αφού και οι ίδιοι τα έχουν τα έχουν κάνει σκ@τά κάποια στιγμή (ή θα τα κάνουν, όσοι δεν έχετε κάνει λάθη ακόμα μη χαίρεστε ;D) επομένως και έτσι και αλλιώς είσαι "καλυμμένος" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πρώτα μου live είχα τόσο αγχος που έπαιζα synth με φυσικό τρέμολο....

 

Και, όπως είπαν οι προηγούμενοι, οι περισσότεροι δεν θα καταλάβουν τα λάθη σου (εκτός κι αν κάνεις ολόκληρο το σόλο εκτός ρυθμου και εκτός τόνου ή σταματήσεις τελείως).....

 

Εμείς σαν μπάντα, το γυρνάμε στο χιούμορ γιατί μας χαλαρώνει...

Μεγάλο φάουλ είναι να νοιώθεις σκατα και να το δείχνεις πανω στη σκηνή... ΑΥΤΟ το καταλαβαίνουν όλοι και ΔΕΝ διασκεδάζουν....

 

Τώρα πια, έχω άγχος ΜΟΝΟ όταν πιστευω ότι κάποια κομμάτια δεν τα "έχουμε" 100%

Μιά μπυρίτσα όμως πριν το Live, βοηθάει....

 

Έγω, σε αντίθεση με μερικούς συναθλητές, θυμάμαι ΟΛΑ μου τα live ΚΑΙ τα καλύτερα ΚΑΙ τα χειρότερα...

Και τα, περισσότερα, καλύτερα δεν ήμασταν "τεχνικά" τέλειοι..... Far from it, θα έλεγα....

 

Και, μερικά "tips".....

1) Να προσπαθείς να μην πηγαίνεις κουρασμένος, είτε ψυχικά είτε σωματικά να κάνεις live....

 

2) Οι ζωντανές εμφανίσεις είναι διασκέδαση... ΚΑΙ για τους ακροατές ΚΑΙ για την μπάντα...

   Αν δεν περναει καλά η μπάντα πιθανότατα να μην περάσουν και οι ακροατές καλά.

 

3) Αν νοιώσεις ποτέ ότι πας για live και κάνεις αγγαρεία, καλύτερα να σταματήσεις τα live.

 

4) Αν νομίζετε ότι δεν είστε έτοιμοι σαν μπάντα για live, είναι καλύτερα να μην κάνετε καποια live και να κάνετε περισσότερες πρόβες.... Δύσκολο να νοιώσετε 100% έτοιμοι αλλά υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή που, όταν την περάσεις, το καταλαβαίνεις...

 

5) Το γεγονός ότι παίζετε τα τραγούδια, σχεδόν, τέλεια στις πρόβες, δεν σημαίνει ότι θα συμβεί το ίδιο και στο live. Αλλά οι πρόβες βοηθούν στο να είσαι έτοιμος (βλέπε το 4) να αντιμετώπίσεις τα διάφορα "προβλήματα" χωρίς να σε "πνίξουν".

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπίρες, φίλοι μου καλοί, είναι μεγάλο λάθος όταν τραγουδάς.

Επίσης όταν έχεις μακριά σετ χωρίς διάλειμμα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπίρες, φίλοι μου καλοί, είναι μεγάλο λάθος όταν τραγουδάς.

Επίσης όταν έχεις μακριά σετ χωρίς διάλειμμα.

 

+1

 

Αν και είναι το λιγότερο κακό από τα υπόλοιπα αλκοολούχα.

Νεράκι είναι το ιδανικό αλλά φοβάμαι μην τα ανακατέψω και το αποφεύγω....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Νεράκι είναι το ιδανικό αλλά φοβάμαι μην τα ανακατέψω και το αποφεύγω....

 

Χωρίς ίχνος κακίας και καθότι με αρέζει να μιλάω στα ίσα, χωρίς να νοιάζομαι αν παρεξηγηθώ.

Επίσης με την ΒΑΣΙΚΗ υποσημείωση, πως δεν γουστέρνω αυτά που παίζεται, η αλήθεια, είναι πως αυτές τις φορές που έτυχε να σας δω, αυτό μου βγάλατε, νερό  ;D και η αλήθεια είναι πως πάντα ανακατεύω το αλκοόλ με νερό και δεν τα μπερδεύω.

 

ΥΓ γενικά μια πουτάνα φέραμε κιόλας, ανεξάρτητα του τι παίζει κάποιος στη σκηνή και είτε τον παίζει καλά, είτε όχι-αυτό είναι το λιγότερο- οι θαμώνες κόβουν και φάτσες, άσε δε τις θαμώνισες  ;D ;D ;

 

ΥΓ2 το μεγαλύτερο πρόβλημα του Μουσταφά, δεν είναι ένα αποτυχημένο δεύτερο λίβε, είναι πως σε ''μεγάλη'' ηλικία, ξεκινάει ................γιατί άλλο πράμα να είσαι 20 και άλλο 30φεύγα. Προσωπικά σταμάτησα στα 30λίγο, έχοντας ξεκινήσει στα παράείκοσι τα λίβε και παρότι εξακολουθώ να είμαι άσχετος, αν το επιχειρούσα ξανά, θα διάλεγα μουσικαράδες αδιάβροχους και αλεξίσφαιρους για να το παίζω εγώ μάγκας και καλά καλλιτέχνης και άνετος επί σχοινίς, δια να το παίζω ιδανικός αυτόχειρ λαίμαι  ;D ;D Ο κόσμος αυτά βλέπει, αυτά συναισθάνεται  8)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ίχνος κακίας και καθότι με αρέζει να μιλάω στα ίσα, χωρίς να νοιάζομαι αν παρεξηγηθώ.

Επίσης με την ΒΑΣΙΚΗ υποσημείωση, πως δεν γουστέρνω αυτά που παίζεται, η αλήθεια, είναι πως αυτές τις φορές που έτυχε να σας δω, αυτό μου βγάλατε, νερό  ;D και η αλήθεια είναι πως πάντα ανακατεύω το αλκοόλ με νερό και δεν τα μπερδεύω.

 

ΥΓ γενικά μια πουτάνα φέραμε κιόλας, ανεξάρτητα του τι παίζει κάποιος στη σκηνή και είτε τον παίζει καλά, είτε όχι-αυτό είναι το λιγότερο- οι θαμώνες κόβουν και φάτσες, άσε δε τις θαμώνισες  ;D ;D ;

 

ΥΓ2 το μεγαλύτερο πρόβλημα του Μουσταφά, δεν είναι ένα αποτυχημένο δεύτερο λίβε, είναι πως σε ''μεγάλη'' ηλικία, ξεκινάει ................γιατί άλλο πράμα να είσαι 20 και άλλο 30φεύγα. Προσωπικά σταμάτησα στα 30λίγο, έχοντας ξεκινήσει στα παράείκοσι τα λίβε και παρότι εξακολουθώ να είμαι άσχετος, αν το επιχειρούσα ξανά, θα διάλεγα μουσικαράδες αδιάβροχους και αλεξίσφαιρους για να το παίζω εγώ μάγκας και καλά καλλιτέχνης και άνετος επί σχοινίς, δια να το παίζω ιδανικός αυτόχειρ λαίμαι  ;D ;D Ο κόσμος αυτά βλέπει, αυτά συναισθάνεται  8)

Εσυ, αμανηεξεβρες και απο μουσικη, με αυτα που σκεφτεσαι, θα το τερματιζες το αθλημα.  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ίχνος κακίας και καθότι με αρέζει να μιλάω στα ίσα, χωρίς να νοιάζομαι αν παρεξηγηθώ.

Επίσης με την ΒΑΣΙΚΗ υποσημείωση, πως δεν γουστέρνω αυτά που παίζεται, η αλήθεια, είναι πως αυτές τις φορές που έτυχε να σας δω, αυτό μου βγάλατε, νερό  ;D και η αλήθεια είναι πως πάντα ανακατεύω το αλκοόλ με νερό και δεν τα μπερδεύω.

 

Αν ήμουν ανειλικρινής θα έλεγα ότι λυπόμαστε που σε απογοητεύσαμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν ανειλικρινής θα έλεγα ότι λυπόμαστε που σε απογοητεύσαμε.

 

Ας είμεθα ειλικρινείς όμως. Δεν μίλησα για το αν σε γουστέρνω σαν άνθρωπα που είναι θεμιτό.

Δεν μίλησα για είδος μουζικής , που επίσης το ξέκοψα πως δεν με αρέζει.

Μίλησα για θεατές και πως βλέπουν μια μπάντα πάνω στο σχοινί, υποκειμενικά και ανιδιοτελώς, καθότι έχουμε μιαν ηλικία και κάποια εμπειρία στη ζωή, όχι στη μουσική.

  Δεν είπα πως όλοι σου οι πελάτες στο γκισέ, θα πρέπει να σου είναι συμπαθείς, απλά οφείλεις και για τον αντιπαθέστατο, να δείξεις ευγένεια στα όρια της δουλειάς σου.

 

Κατά τ' άλλα γνωρίζω καλά πως με έχεις ζεχμένο  ;D ;D ;D και δεν με πειράζει καθόλου 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνουμε με την (πλέον πρώην και κουτσουρεμένη σε σύνθεση) μπάντα σε τζαμ σέσσιον έχοντας στο ενεργητικό τον τιτάνιο αριθμό του ενός (1) λάιβ. Εγώ έχω όργανο δικό μου μαζί, ο τραγουδιστής/κιθαρίστας όχι και δανείζεται από την μπάντα που κάνει host το jam night. Παίζουμε το πρώτο κομμάτι (δικό μας) και μου ακούγεται λάθος από την αρχήαλλά το μέρος είναι μικρό, δεν ακούω σχεδόν καθόλου την κιθάρα, συνεχίζω με την αμφιβολία  μέχρι το τέλος. Τελειώνει το κομμάτι, λέω στον κιθαρίστα να τσεκάρει αν είναι κουρδισμένος και αποδεικνύεται ότι όλη η κιθάρα είναι μισό τόνο κάτω. Σοκ και ντροπή. Το υπόλοιπο μινι σετ κύλησε αξιοπρεπώς, αλλά μου πήρε μέρες να το ξεπεράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου