Προς το περιεχόμενο

επαγγελμα-μουσικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας!

ειμαι 16 και ασχολουμε αρκετα με την μουσικη,παιζω κιθαρα εδω και 3-4 χρονια,πηγαινω ωδειο και μπορω να πω οτι ειμαι σχεδον ευχαριστημενος με το παιξιμο μου,στην ζωη μου δεν θελω να κανω τιποτε αλλο παρα μονο να παιζω κιθαρα αλλα δυστυχως στο μελλον μου δεν θα μπορω να ζεισω παιζοντας σε μαγαζακια μια φορα την εβδομαδα για 40 ευρω....

σκεφτομαι πολυ σοβαρα αφου μαθω καλα καλα την τεχνη που μαθαινω στον οαεδ(ηλεκτρολογος αυτοκινητων) και βρω μετα δουλεια πανω στην τεχνη που εχω επιλεξει τοτε να ερχισω να μαζευω λεφτα ωστε να παω στο εξωτερικο σε καμια μουσικη σχολη που εκει περα αν σε δουν να παιζεις κιθαρα σε κανουν διασημο σε δευτερολεπτα (ετσι πιστευω γω,δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι,απλα λεω)

εγω θελω να ζω μετα λεφτα που θα βγαζω απο την κιθαρα,δεν θελω να κατσω εδω Ελλαδα να δουλευω ως ηλεκτρολογος αυτοκινητων 50 χρονια και να ασχολουμε με την κιθαρα για λιγο,θελω απλα να ξυπναω και ολοι την ημερα να παιζω κιθαρα πχ με μεγαλα ξενα ονοματα

...... το ξερω οτι η πιθανοτητα ειναι 1% να συμβει κατι τετοιο αλλα ρε παιδια ειναι ενα πολυ μεγαλο ονειρο για μενα και μαλλον και για ολους τους μουσικους.

τι πιστευτε εσεις? υπαρχει καποιος τροπος ωστε να βγεις προς στα εξω να σε δουν και αλλα ατομα να κρινουν στο αν το χεις για να σε παρουν πχ σε καμια μπαντα ή καποια υποτροφια σε ωδειο στο εξωτερικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστε να παω στο εξωτερικο σε καμια μουσικη σχολη που εκει περα αν σε δουν να παιζεις κιθαρα σε κανουν διασημο σε δευτερολεπτα

 

 

  ;D ;D ;D

 

 

 

 

σκεφτομαι πολυ σοβαρα αφου μαθω καλα καλα την τεχνη που μαθαινω στον οαεδ(ηλεκτρολογος αυτοκινητων) και βρω μετα δουλεια πανω στην τεχνη που εχω επιλεξει

 

 

Φτάσε μέχρι εδώ, και ως τότε θα έχεις καταλάβει ότι η ζωή είναι μια π**τάνα που δε δίνει δεκάρα ούτε για σένα ούτε για κανέναν μας  ;D και σίγουρα δεν σε περιμένει να πας απλά σε μια σχολή ώστε να γίνεις διάσημος  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας μόλις μπορέσεις έστω και για δοκιμή κι αν δεις ότι δεν βγαίνει τουλάχιστον θα έχεις την ικανοποίηση οτι προσπάθησες. Έστω αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ metalm16 , κάνε μια αναζήτηση, ένα πέρασμα από όλα τα θέματα που σου κάνουν κλικ. Κάντο καλά. Στον ελεύθερο χρόνο σου.

Διάβασε τα καλά. Διάβασε πίσω από τις λέξεις.

Μετά, κάνε μια αναζήτηση, ένα πέρασμα από όλα τα θέματα που δεν σου κάνουν κλικ.

Διάβασε τα καλά. Διάβασε πίσω από τις λέξεις και διάβασε και τα γραφόμενα που δεν σου αρέσουν.

Βουαλά.

Το www.noiz.gr είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας. Με τα όλα της. Ο ίδιος άνθρωπος που θαυμάζεις για τα σόλα ή τις απόψεις του , θα σου έρθει πελάτης στο ηλεκτρολογείο  σου ή διαφορετικά , ο ίδιος άνθρωπος που θα σου έρθει πελάτης στο live  σου, θα σε θαυμάσει για τα σόλα ή τις απόψεις σου.

 

Δεν θέλω να στο παίξω δάσκαλος (έχεις ήδη αρκετούς)    :)      . Να χαίρεσαι όποτε σου δίνεται η ευκαιρία να παίξεις μουσική και να χαίρεσαι όποτε σου δίνεται η ευκαιρία να ασκήσεις την επαγγελματική δραστηριότητα που διάλεξες.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να θυμασαι οτι καμια μουσικη σχολη δεν εκανε καποιον διασημο. Ξερεις ποσες χιλιαδες μουσικοι απο Berklee και Juilliard τα "ξυνουν" και δεν τους ξερει ουτε η μανα τους? :P 

Ξερεις ποσοι μουσικοι δεν εχουν περασει ουτε απ'εξω απο μουσικες σχολες και παρολαυτα κανουν μουσικη καριερα? Μην παραμυθιαζεσαι λοιπον, παιξε κιθαρα οσο μπορεις και γουσταρεις, το αν θα κανεις μετα καριερα μ'αυτην ή οχι δεν εχει να κανει με καμια μουσικη σχολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα ακούσματα, παθος και αυτεπιγνωση είναι το τριπτυχο της επιτυχιας πανω από σχολες και διπλωματα. Τα πολλα ακούσματα παραγουν ένα καλο αυτι, το παθος φερνει την δουλεια ώστε οι νοτες να γινουν μουσικη και η αυτεπιγνωση φερνει το δίχτυ ασφαλειας ώστε να ξερεις τι μπορεις και τι δεν μπορεις να κανεις και να μην πας να τρεξεις ποτε με τα κορδονια των παπουτσιων δεμενα μεταξυ τους.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(α) μπορείς να πας σαν ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων στο εξωτερικό (πχ γερμανία-vw θα έχεις πολύ καλά λεφτά) και να παίζεις/σπουδάζεις κιθάρα στον ελεύθερο χρόνο σου.

 

(β) μπορείς να πας γενικά στο εξωτερικό όποτε-όπου θες αρκεί να έχεις μια δουλειά (άμα δεν σαρέσει ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων γίνε πυροσβέστης δεν έχει σημασία απλά πρέπει να βγάζεις από κάπου λεφτά)

 

(γ) τι νομίζεις ότι θα κάνεις στο "εξωτερικό" δε πα να παίζεις όση καλή κιθάρα θες υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός σε κανά ωδείο θα καταλήξεις να κάνεις μαθήματα (στη καλύτερη-στη χειρότερη θα παίζεις στο Arndale να μαζέψεις λεφτά να γυρίσεις ελλάδα) εσένα περιμένουν όλοι στο εξωτερικό να γινεις διάσημος....

 

(δ) δεν είμαστε στο 1995 δεν υπάρχει δισκογραφία κανείς δεν αγοράζει cd ότι και να βγάλεις κέρδος δεν θα έχεις. Στο εξωτερικό είναι μεν κάπως καλύτερα αλλά είναι πολύ δύσκολο και εκεί να αναδειχθείς πολλοί μουσικοί επαγγελματίες έχουν και δεύτερη δουλειά για να τα βγάζουν πέρα, έχουν ανέβει τα ενοίκια λονδίνο αστα να πάνε...

 

(ε) αν γίνεις επαγγελματίας μουσικός στην ελλάδα από 40 που παίρνεις τώρα θα παίρνεις 70-80 (στη καλύτερη) σε κανα σκυλάδικο-πίστα παραλιακή  (αν είσαι τυχερός)+το ικα 2 φορές τη βδομάδα, οπότε καλύτερα γίνε ηλεκτρολόγος και φτιάξε και μια μπάντα να γουστάρεις να παίζεις ότι θες...

 

στατιστικά το 62,88% των 16άχρονων σοβαρεύονται όταν πάνε φαντάροι (εσύ κοίτα να πας δόκιμος κάτσε καμιά 1-2 χρόνια κ θα σου περάσει να συνέλθεις είναι της ηλικίας μη αγχώνεσαι 8))

 

φιλικά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου