Προς το περιεχόμενο

Μουσική και Φυσική


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουφη Λεοπαρδαλη, υπάρχουν αυτοί που λένε ότι μπορούν κι αυτοί που πράττουν. Τους πρώτους δεν τους εμπιστεύομαι. Μαλλον είμαι τρελός.

 

Λενε οτι μπορουν να βρουν αρνητικη υλη.. αλλα το πραττουν στα μαθηματικα.  ::)

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λενε οτι μπορουν να βρουν αρνητικη υλη.. αλλα το πραττουν στα μαθηματικα.  ::)

 

Λένε πως δεν μπορούν να βρούν αρνητική ύλη ... σκέτο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με κατάλαβες ΚΛ. Υπάρχουν αυτοί που έχουν γνώμη για την επιστήμη (όπως εγώ) και υπάρχουν αυτοί που κάνουν επιστήμη, όπως οι ερευνητές στο CERN. Το ότι υπάρχουν θεωρίες που κινούνται μόνο στον αφαιρετικό κόσμο των μαθηματικών δεν πάει να πει πως δεν είναι πραγματική επιστήμη. Μην ξεχνάς, όπως πιθανώς θα ξέρεις ήδη, πως πολλές απ' τις πιο πολύτιμες θεωρίες μας επί δεκαετίες ήταν μόνο θεωρίες. Επίσης οι δυο θεμελιώδεις πυλώνες της σύγχρονης φυσικής, η σχετικότητα και η κβαντική φυσική, θεωρούνται πλέον από όλο και πιο πολλούς ερευνητές λειψές αφού α) δεν έχουν καταφέρει να εξηγήσουν πολλά απ' τα φαινόμενα που έχουμε πειραματικά παρατηρήσει, και β) όταν πας να τις συνδυάσεις αντιδρούν. Άρα κάτι δεν πάει καλά, κάτι μας διαφεύγει.

 

Τελικά μια θεωρία ζει όσο δεν μπορεί κάποιος να αποδείξει οριστικά και αμετάκλητα πως είναι λάθος (δες τα περί διαψευσιμότητας σύμφωνα με τον Karl Popper). Αν και τελευταία πολύ κουβέντα γίνεται για την ίσως θεμιτή αλλαγή στον τρόπο που κάνουμε επιστήμη υπο το πρίσμα θεωριών που είναι σχεδόν αδύνατο να αποδειχθούν λάθος (θεωρία χορδών, πολυσυμπάντων κ.α.)

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως αυτοί που είναι ενεργοί στην έρευνα έχουν την δυνατότητα να εκφράσουν εμπεριστατωμένη άποψη, όλοι εμείς οι υπόλοιποι απλά κουτσομπολεύουμε. Άλλωστε αν δεις την ιστορία της επιστήμης για κάθε 9 θεωρίες που πήγαν στα σκουπίδια μόνο μια άντεξε. Έτσι προχωράει το πράγμα.

 

Οπότε, προσωπικά δεν μπορώ να ξέρω τα περί αρνητικής ύλης, μόνο να διαβάσω γι' αυτό και όσα κατάλαβα κατάλαβα. Αυτούς όμως που μπορούν να το αναλύσουν μαθηματικά όντας κανονικοί επιστήμονες του χώρου και όχι χομπίστες wannabes, τους θαυμάζω. Ας λένε και καμιά βλακεία που και που, μαγκιά τους κι ας μην μπορούν ή θέλουν να κάνουν πειράματα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε ολα που ειπες εκτος απ'την μαγκια φυσικων/opinion leaders οπως ο Kaku και ο Hawking να λενε καμια βλακεια που και που (ή συχνοτερα). Δεν είναι μαγκια, είναι δημαγωγηση. Εχει δικιο ο Kaku που λεει πως οτιδήποτε εχουμε στο σαλονι μας εχει προελθει απο φυσικους. Το αλλο μισο της αληθειας όμως είναι πως θα είχαμε αποικιες στον Αρη τωρα αν η ανθρωπινη φυση ηταν λιγοτερο εγωιστικη.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσηλωση στην αυθεντια και αγνοηση του nullius in verba.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Today's scientists have substituted mathematics for experiments,

and they wander off through equation after equation and

eventually build a structure which has no relation to reality."

— Nikola Tesla

 

Ημιμαθης και anti-intellectualist ο Τεσλα. Μαλλον γι'αυτο το επωνυμο του το τιμησαν με την μοναδα ισχυος του μαγνητικου πεδιου tesla (Τ).

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ φίλε μου. Σε εσένα απευθυνόταν το σχόλιό μου και ξέρω ότι με κατάλαβες για αυτό και τσίμπησες αμέσως. Αυτά που σου λέμε όλοι εδώ και μέρες είναι ακριβώς το αντίθετο του "Προσηλωση στην αυθεντια και αγνοηση του nullius in verba" αλλά ούτε καν το καταλαβαίνεις, αυτό είναι το αστείο της υπόθεσης. Και το ότι συνέχεια επικαλείσαι την αυθεντία του Τέσλα για να στηρήξεις τα συνομωσιολογικά σχόλιά σου! Φυσικά κανείς δεν αμφισβήτησε τα επιτεύγματα του Τέσλα, αλλά έχεις φτιάξει straw man τόσο τεράστιο που χωράει ο Nicolas Cage μέσα. Δεν του βάζεις και μια φωτιά να τελειώνουμε; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου