Προς το περιεχόμενο

Metal from Hellas


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ορισμένα σημεία το ντοκιμαντέρ είναι τραγέλαφος. Και παρακαλώ να μην απαντηθεί ότι είναι πτυχιακή εργασία κλπ, το κατανοήσαμε αυτό, από τη στιγμή όμως που είναι διαθέσιμο σε δημόσια θέα, τότε επιδέχεται κριτικών.

 

Και μάλιστα δεν έχει να κάνει τόσο με την παραγωγή, αλλά με όσα ακούγονται εκεί μέσα.

Απόλυτες απόψεις και θεοποίηση συγκροτημάτων που ήταν τουλάχιστον αστεία. Ή ξέρω γω μια τάση εχθρικότητας απέναντι σε όλους και σε όλα "το ελληνικό hammer δυστυχώς υπάρχει ακόμα". Εμ βέβαια έπρεπε να μείνουμε με τα ΦΑΝΖΙΝ που ήταν γνήσια ξέρω γω και τα έφτιαχναν δικοί μας όπου ο ένας αποθέωνε τον άλλο. Τι επαγγελματισμός κλπ, είμαστε μέταλ λέμε.

 

Ή το άλλο... ο σωστός ο μεταλλάς πρέπει να ασχολείται ΜΟΝΟ με το μέταλ. Όλη μέρα μέταλ, όλη η ζωή μέταλ, όλη η κοσμοθεωρία μέταλ. Εξάλλου "χέβυ μέταλ και γκόμενα δεν συμβασίζει, άμα θέλουν ας το πάρουνε χαμπάρι". Ευτυχώς βέβαια το μέταλ δεν είναι όλη αυτή η παρακμή και ευτυχώς η νέα γενιά δεν ασχολείται με τέτοιες σάπιες λογικές.

 

Ένα διαρκές παράπονο ότι δεν πήγανε μπροστά οι μπάντες μας γιατί μας πολεμάνε/δεν πιάνουν τον ήχο μας/δεν μας δίνει λεφτά το κράτος. Βέβαια το να σκεφτεί κανείς ως πιθανότητα ότι οι μπάντες τους πραγματικά δεν ακούγονταν, ούτε καν. Εγώ δεν λέω ότι οι συνθήκες δεν ήταν δύσκολες, ότι κάποιοι μουσικοί δεν αδικήθηκαν κλπ. Αλλά δεν ήταν αυτός ο κανόνας, καμία ευρωπαϊκή αγορά δεν είχε ανάγκη για "λυκειακό μέταλ" από την Ελλάδα. Γιατί οι περισσότερες μπάντες αυτό ακριβώς προσέφεραν.

 

Ο άλλος πχ ο παππούς παίζει ακόμα (μαγκιά του) αλλά τι να την κάνω τη γνώμη ενός ανθρώπου που στην εποχή μας αδυνατεί να κατανοήσει έννοιες όπως ίντερνετ πχ; Είσαι εκτός κόσμου, δεν γίνεται έτσι.

 

Από ένα σημείο και μετά το αφιέρωμα επικεντρώνει στην eat metal και κάτι τέτοιες ιστορίες με live από τελειωμένες μπάντες των 80s που έγιναν την προηγούμενη δεκαετία και πραγματικά δεν αφορούν κανέναν.

 

Δεν είναι αυτό το metal της Ελλάδας.

 

Μπορει να μην ειναι το μεταλ της Ελλαδας αλλα δεν υπαρχει αλλο βιντεο καλυτερο. Ειμαι γεννημενος το 1985 οποτε πολλα πραγματα δεν τα εζησα ομως στο βιντεο αυτο ειδα συγκροτηματα που δεν τα ηξερα και τα εψαξα. Αν υπαρχει τοση πολλη διαθεση και χρονος σχολιασμου, που λογικα προκυπτει απο χειροπιαστη γνωση, προτεινω να δημιουργησετε εκ νεου ενα βιντεο, πληρεστερο και αντικειμενικοτερο.

 

Ξαναλεω η επιεικια ειναι καλο πραγμα. Υπαρχουν 2 τροποι να υποδειξεις τα κενα/ελλειψεις σε οτιδηποτε: 1. Κατακεραυνωνοντας και απαξιωνοντσας και 2. Αποδεχοντας και συμπληρωνοντας.

 

Η γνωμη μου ειναι αυτη και αμαρτιαν ουκ εχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και κατι για το περιεχομενο , υπηρξε μια αναφορα που μου θυμισε μια απο τις μεγαλυτερες 'γραφικοτητες '-'ομορφιες ' του ελληνικου μεταλ . Ενα εντυπο, το μοναδικο ισως της εποχης εκεινης 'προμοταρισε '-εσπρωξε  συγκεκριμενο συγκροτημα ,με τροπο και απαραδεκτο ,πλασαροντας το μαλιστα και ως 'ξενοφερτο ' στην αρχη ,για να παρακαμψει την 'μεροληψια ' του κοινου για τα εγχωρια προιοντα .

 

.Υπηρξε δηλαδη σαφης παραπλανηση του κοινου ,μεγαλο μερος του οποιου δεν ειχε την δυνατοτητα να το εξακριβωσει .(τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ , φορουμ κτλ κτλ ) .

 

Οσοι παρακολουθουσαν τα συγκεκριμενα τοτε δρωμενα καταλαβαν .

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι για το περιεχομενο , υπηρξε μια αναφορα που μου θυμισε μια απο τις μεγαλυτερες 'γραφικοτητες '-'ομορφιες ' του ελληνικου μεταλ . Ενα εντυπο, το μοναδικο ισως της εποχης εκεινης 'προμοταρισε '-εσπρωξε  συγκεκριμενο συγκροτημα ,με τροπο και απαραδεκτο ,πλασαροντας το μαλιστα και ως 'ξενοφερτο ' στην αρχη ,για να παρακαμψει την 'μεροληψια ' του κοινου για τα εγχωρια προιοντα .

 

.Υπηρξε δηλαδη σαφης παραπλανηση του κοινου ,μεγαλο μερος του οποιου δεν ειχε την δυνατοτητα να το εξακριβωσει .(τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ , φορουμ κτλ κτλ ) .

 

Οσοι παρακολουθουσαν τα συγκεκριμενα τοτε δρωμενα καταλαβαν .

Γνωστη ιστορια.Και δεν ηταν η μονη περιπτωση.

 

Υπηρχαν τετοια φαινομενα,αλλα στο τελος γινονταν αντιληπτα με τον ενα η με τον αλλο τροπο και εφερναν το αντιθετο αποτελεσμα,επεφτε "κραξιμο".

Πολλες φορες μαλιστα δεν ευθυνονταν μονο οι μπαντες γι 'αυτο.

 

Καποιοι ανθρωποι του μουσικου τυπου της εποχης(γουοναμπι  ;D μανατζερς) πλησιαζαν μπαντες,τις παρουσιαζαν ως το πουλεν τους και εγραφαν ιστοριες για αγριους.

 

Τι να σου κανει ο κακομοιρης ο τραγουδιστης-που μια χαρα φωνη ειχε ο ανθρωπος-

επειδη τον παρουσιαζαν σαν καλυτερο απο τον Γκιλαν?

Του φουσκωναν τα μυαλα οτι θα γινει σταρ,εκεινος το πιστευε(σκεψου οτι μιλαμε για παιδια κατω των 20 η εκει γυρω ηλικιακα που του ταζουν λαγους με πετραχηλια),

δεν ειχε και τη δυνατοτητα οπως ειπες να δει τι γινεται παραεξω,ελλειψει πληροφορησης,ιντερνετ κλπ.

 

Τους αφηναν λοιπον εν λευκω να γραφουν οτι θελουν και στο τελος οι της μπαντας, προσπαθουσαν να κρυφτουν για να μην αποκαλυφθει οτι τους λενε "Μακη,Λακη" η οτι ειναι ο Θοδωρης κι ο Γιωργος (τυχαια ονοματα? ;D ;D)και δεν ειναι ο Gillan.

Ηταν και οι γκομενες στη μεση βλεπεις. ;D

 

Γραφικοτητες μεν,ειχαν πλακα δε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι για το περιεχομενο , υπηρξε μια αναφορα που μου θυμισε μια απο τις μεγαλυτερες 'γραφικοτητες '-'ομορφιες ' του ελληνικου μεταλ . Ενα εντυπο, το μοναδικο ισως της εποχης εκεινης 'προμοταρισε '-εσπρωξε  συγκεκριμενο συγκροτημα ,με τροπο και απαραδεκτο ,πλασαροντας το μαλιστα και ως 'ξενοφερτο ' στην αρχη ,για να παρακαμψει την 'μεροληψια ' του κοινου για τα εγχωρια προιοντα .

 

.Υπηρξε δηλαδη σαφης παραπλανηση του κοινου ,μεγαλο μερος του οποιου δεν ειχε την δυνατοτητα να το εξακριβωσει .(τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ , φορουμ κτλ κτλ ) .

 

Οσοι παρακολουθουσαν τα συγκεκριμενα τοτε δρωμενα καταλαβαν .

 

 

 

 

 

 

 

 

νομιζω ξερω για ποιους λες...μαλιστα οταν αποκαλυφθηκε το ολο στορυ,ειπωθηκε οτι ειναι πιο ''Ελληνες κ απο τον μουσακα'' κ το χιουμοριστικο οτι η Lionheart ''pub'' στην οποια υποτιθεται συχναζε η μπαντα ,ηταν τελικα το οβελιστηριο Λεοντοκαρδος καπου στην Αττικη... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μην ειναι το μεταλ της Ελλαδας αλλα δεν υπαρχει αλλο βιντεο καλυτερο. Ειμαι γεννημενος το 1985 οποτε πολλα πραγματα δεν τα εζησα ομως στο βιντεο αυτο ειδα συγκροτηματα που δεν τα ηξερα και τα εψαξα. Αν υπαρχει τοση πολλη διαθεση και χρονος σχολιασμου, που λογικα προκυπτει απο χειροπιαστη γνωση, προτεινω να δημιουργησετε εκ νεου ενα βιντεο, πληρεστερο και αντικειμενικοτερο.

 

Ξαναλεω η επιεικια ειναι καλο πραγμα. Υπαρχουν 2 τροποι να υποδειξεις τα κενα/ελλειψεις σε οτιδηποτε: 1. Κατακεραυνωνοντας και απαξιωνοντσας και 2. Αποδεχοντας και συμπληρωνοντας.

 

Η γνωμη μου ειναι αυτη και αμαρτιαν ουκ εχω.

 

 

Δεν είναι λογική αυτή. Δηλαδή για να εκφράσει κανείς μια αρνητική γνώμη είναι υποχρεωμένος να γίνει κι αυτός δημιουργός ενός ντοκιμαντέρ; Από πότε; Μήπως αν κάποιος εκφράσει αρνητική γνώμη για ένα μουσικό όργανο οφείλει να ξέρει να φτιάξει καλύτερο; Ή για έναν δίσκο κοκ; Όχι βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ξερω για ποιους λες...μαλιστα οταν αποκαλυφθηκε το ολο στορυ,ειπωθηκε οτι ειναι πιο ''Ελληνες κ απο τον μουσακα'' κ το χιουμοριστικο οτι η Lionheart ''pub'' στην οποια υποτιθεται συχναζε η μπαντα ,ηταν τελικα το οβελιστηριο Λεοντοκαρδος καπου στην Αττικη... ;D

 

Βασικά το στόρυ θυμάμαι ότι είχε κάπως έτσι σύμφωνα με το hammer:

 

Γνωρίστηκαν στο φεστιβάλ Reading, πήγαν καπάκια στο στούντιο να τζαμάρουν και κατέληξαν για μπύρες στο Ruskin Arms με τον συντάκτη να αναρωτιέται πως στο κέρατο τα προλαβαίνεις όλα αυτά μέσα σε ένα βράδυ. Είχαν δικό τους γραφείο δημοσίων σχέσεων και στην ποδιά τους σφάζονται πολυεθνικές. Πιο έπος κι από τους Manowar η φάση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το στόρυ θυμάμαι ότι είχε κάπως έτσι σύμφωνα με το hammer:

 

Γνωρίστηκαν στο φεστιβάλ Reading, πήγαν καπάκια στο στούντιο να τζαμάρουν και κατέληξαν για μπύρες στο Ruskin Arms με τον συντάκτη να αναρωτιέται πως στο κέρατο τα προλαβαίνεις όλα αυτά μέσα σε ένα βράδυ. Είχαν δικό τους γραφείο δημοσίων σχέσεων και στην ποδιά τους σφάζονται πολυεθνικές. Πιο έπος κι από τους Manowar η φάση τους.

;D ;D

κ τα παραπανω που εγραψα το Χαμερ τα λεγε.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι για το περιεχομενο , υπηρξε μια αναφορα που μου θυμισε μια απο τις μεγαλυτερες 'γραφικοτητες '-'ομορφιες ' του ελληνικου μεταλ . Ενα εντυπο, το μοναδικο ισως της εποχης εκεινης 'προμοταρισε '-εσπρωξε  συγκεκριμενο συγκροτημα ,με τροπο και απαραδεκτο ,πλασαροντας το μαλιστα και ως 'ξενοφερτο ' στην αρχη ,για να παρακαμψει την 'μεροληψια ' του κοινου για τα εγχωρια προιοντα .

 

.Υπηρξε δηλαδη σαφης παραπλανηση του κοινου ,μεγαλο μερος του οποιου δεν ειχε την δυνατοτητα να το εξακριβωσει .(τοτε δεν υπηρχε ιντερνετ , φορουμ κτλ κτλ ) .

 

Οσοι παρακολουθουσαν τα συγκεκριμενα τοτε δρωμενα καταλαβαν .

Την ψάχνεις για να ξεκινήσεις Flame war, έτσι; ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λογική αυτή. Δηλαδή για να εκφράσει κανείς μια αρνητική γνώμη είναι υποχρεωμένος να γίνει κι αυτός δημιουργός ενός ντοκιμαντέρ; Από πότε; Μήπως αν κάποιος εκφράσει αρνητική γνώμη για ένα μουσικό όργανο οφείλει να ξέρει να φτιάξει καλύτερο; Ή για έναν δίσκο κοκ; Όχι βέβαια.

 

Όχι δε με κατάλαβες. Εκφράσαμε την άποψή μας όλοι. Μετά ξαναγράφονται τα ίδια. Δηλαδή ξανά μανά από την αρχή. Εδώ μιλάμε για ερασιτεχνικό βίντεο όχι για προιόν. Δεν έβγαλαν λεφτά προμοτάροντας κανέναν. Το χαβαλέ τους έκαναν.

 

Αν δοκιμάσεις fender και δε σου αρέσει έχεις δικαίωμα να κράζεις όλη μέρα διότι κοστίζει αρκετά. Φυσικά μετά μπορείς να πας να πάρεις gibson και να τελειώνει η ιστορία  ;D.

 

Αν όμως πας σε έναν ερασιτέχνη οργανοποιό (hellfire, fidelis ;D ;D), και δοκιμάσεις την κιθάρα που έφτιαξαν και δε σου αρέσει και κράζεις, καλό θα ήταν όντως να πας να φτιάξεις καλύτερη για να έχεις point. Δεν ξέρω αν το λέω αρκετά καθαρά. Γι αυτό μιλάω για επιείκια.

 

Κατά τη γνώμη μου το παρών thread έχει δύο νοήματα. Το πρώτο αφορά στο θέμα metal στην ελλάδα και το δεύτερο είναι η ποιότητα παρουσίασης του θέματος μέσα από το βίντεο. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι οι περισσότεροι έχετε κολλήσει στο δεύτερο σκέλος μόνο. Όταν ανέβασα το βίντεο πίστευα ότι θα γίνει μια ωραία κουβέντα και θα συμμετέχουν άνθρωποι που έπαιξαν το έιδος αυτό τότε. Θα ακουστούν ιστορίες και θα συμπληρωθούν τα κενά του βίντεο. Αντί για αυτό διακρίνω μια εμμονή με το βίντεο καθεαυτό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ψάχνεις για να ξεκινήσεις Flame war, έτσι; ;D

;D ;D

κ τα παραπανω που εγραψα το Χαμερ τα λεγε.... ;D

Βασικά το στόρυ θυμάμαι ότι είχε κάπως έτσι σύμφωνα με το hammer:

 

Γνωρίστηκαν στο φεστιβάλ Reading, πήγαν καπάκια στο στούντιο να τζαμάρουν και κατέληξαν για μπύρες στο Ruskin Arms με τον συντάκτη να αναρωτιέται πως στο κέρατο τα προλαβαίνεις όλα αυτά μέσα σε ένα βράδυ. Είχαν δικό τους γραφείο δημοσίων σχέσεων και στην ποδιά τους σφάζονται πολυεθνικές. Πιο έπος κι από τους Manowar η φάση τους.

 

νομίζω όλοι καταλάβαμε οτι εδώ μιλάμε για τους flames...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου