Προς το περιεχόμενο

Για ποια πετάλια που πουλήσατε, μετανιώσατε πιο πολύ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ήταν μόνο ένα.......  :'(

 

zvex super duper, vox tonelab se, ehx dlx memory boy, devi ever noise floor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προχτες πούλησα το Ventilator. Παλαιότερα το Lex. Σε όλες τις περιπτώσεις ψθηνότερα απ' όσο τα αγόρασα. Μάλλον θα πρέπει να εγκαταλείψω την ιδέα ότι θα βρώ κάποτε κάποιο Leslie simulator που να με ικανοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα έχω δώσει, τα μόνα 3 που ίσως θα ήθελα να έχω ακόμα είναι:

 

MXR Phase 90

Fulltone OCD

MI Audio Crunch Box v.3

 

το θέμα είναι πως... δεν τα χρειάζομαι πραγματικά, γιατί έχω αντίστοιχα (ή και καλύτερα,για να είμαι ειλικρινής). Αλλά πάλι, εξαιρετικά πετάλια που αξίζει κάποιος να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτες πούλησα το Ventilator. Παλαιότερα το Lex. Σε όλες τις περιπτώσεις ψθηνότερα απ' όσο τα αγόρασα. Μάλλον θα πρέπει να εγκαταλείψω την ιδέα ότι θα βρώ κάποτε κάποιο Leslie simulator που να με ικανοποιεί.

Χρονια πολλά και καλα Μιχάλη,

Έχω το ventilator, μου αρέσει,αλλά  μπορεί να το πουλήσω και γω κάποια στιγμή. Ειναι το τρίτο και καλύτερο Leslie simulator που πέρασε απο τα πόδια μου, αλλά δεν εχει τον ήχο του ξύλινου ηχείου που περιστρέφεται...ανάμεσα σε μικρόφωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτες πούλησα το Ventilator. Παλαιότερα το Lex. Σε όλες τις περιπτώσεις ψθηνότερα απ' όσο τα αγόρασα. Μάλλον θα πρέπει να εγκαταλείψω την ιδέα ότι θα βρώ κάποτε κάποιο Leslie simulator που να με ικανοποιεί.

 

Ήμουν κι εγώ σε παρόμοια φάση με σένα (είχα το Ventilator, και αυτό που άκουγα ούτε με κάλυπτε, ούτε και το feel του πεταλιού με έκανε να θέλω να το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα). Για μένα προσωπικά το πρόβλημα εντέλει εντοπίστηκε στο όσο γαμηστερή προσομοίωση leslie speaker και να κάνουν αυτά τα πετάλια, μιλάμε και πάλι για ψηφιακά πετάλια με μειωμένη παρουσία σε σχέση με το dry sound. Και τα ψηφιακά modulation πετάλια, σε σύγκριση με τα αναλογικά modulation πετάλια, έχουν μεγάλη διαφορά τόσο σε παρουσία, όσο και σε φυσικότητα ακούσματος και παιξίματος.

 

Επομένως η λύση που θα σου πρότεινα θα ήταν να αφήσεις στην άκρη τα digital leslie simulators, και να πας είτε σε κάποιο analog rotary πετάλι όπως το Hughes & Kettner Rotosphere (ή και το DLS RotoSim πιθανά), είτε σε ένα analog chorus που σε fast ρυθμίσεις να θυμίζει τον παλμό ενός leslie. Εγώ προς κάμποση έκπληξή μου διαπίστωσα ότι αυτό το κάνει τέλεια το MXR M234 Analog Chorus που πήρα, και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για αυτό.

 

Σε ό,τι έχει να κάνει με το θέμα του thread, κατά καιρούς κάποια πετάλια είχα μπει στο τρυπάκι να τα ξανααποκτήσω, αλλά τελικά αποδείχθηκαν απλά συλλογιστικά βήματα προς νέου τύπου (συνήθως λογικές) αγορές. Εντέλει όμως δεν χρειάστηκε, παρά μόνο κάτι Boss LS-2 line selectors, την εποχή που δεν είχα ακόμα ένα προγραμματιζόμενο looping/switching system.

 

Πάντως κι εγώ το RC2 το αποχωρίστηκα όταν βγήκε η είδηση ότι η Boss βγάζει το RC3, με περισσότερα saving presets, recording hour κλπ... με τη λογική ότι θα το δώσω για να πάρω κάτι καλύτερο. Αφού περίμενα λίγο καιρό να πέσει η τιμή του RC3 στη μεταχειρισμένη αγορά και αυτή δεν έπεφτε, ενώ ταυτόχρονα διάβαζα αρκετές γνώμες παντού περί του ότι το RC2 ήταν πιο εύχρηστο από το RC3, το μετάνιωσα ελαφρώς που δεν κράτησα το RC2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα έχω δώσει, τα μόνα 3 που ίσως θα ήθελα να έχω ακόμα είναι:

 

MXR Phase 90

Fulltone OCD

MI Audio Crunch Box v.3

 

το θέμα είναι πως... δεν τα χρειάζομαι πραγματικά, γιατί έχω αντίστοιχα (ή και καλύτερα,για να είμαι ειλικρινής). Αλλά πάλι, εξαιρετικά πετάλια που αξίζει κάποιος να έχει.

 

xotic bb plus, mi audio crunch box, boss rv3

 

τεράστια χαζομάρα

 

 

 

 

αν επιτρέπεται, αντί του mi audio crunch box, τι κρατήσατε τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου