Προς το περιεχόμενο

"Πρόβλημα" σε ηχογράφηση home studio


dmarin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ κατάλαβα εαν και είναι η πρώτη φόρα που το ακούω (σαν τακτική εννοώ), προφανώς είμαι παντελώς άσχετος!

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Οκ κατάλαβα εαν και είναι η πρώτη φόρα που το ακούω (σαν τακτική εννοώ), προφανώς είμαι παντελώς άσχετος!

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

 

Μπά, παλιά είναι, δεν την βρήκα εγώ.  ;D ;D ;D

 

Δεν είναι θέμα ασχετοσύνης.

 

Αυτη την λογική, τα γράφω όλα flat, και τα προσθέτω μετά, την έχω ακούσει και εγώ, και την έχω αποκηρύξει από το πρώτο δευτερόλεπτο σαν λογική.

 

Έφτασαν στο σημείο να γραφουν flat ακόμα και ηλεκτρικές κιθάρες και να προσθέτουν μετά π.χ. distortion , delay....κ.λ.π.

 

Αυτή η "τεχνική" αγνοεί όμως το αυτονόητο.

 

Όλα τα όργανα, ακόμα και η φωνή, έχουν ορισμένες "τεχνικές" παιξίματος που είναι άμεσα συνυφασμένες με τον real time ήχο.

 

Πως θα παίξεις π.χ. pinched harmonics με flat κιθαρα και θα προσθέσεις μετά distortion;

 

Τιποτις....καλές ηχογραφήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι γράφω πχ. Με ένα reverb και μέτα θέλω να το χαμηλώσω να το ελαττώσω, προφανώς δεν γίνεται και πρέπει να ξαναγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι γράφω πχ. Με ένα reverb και μέτα θέλω να το χαμηλώσω να το ελαττώσω, προφανώς δεν γίνεται και πρέπει να ξαναγράψω.

Βαλτο σε plug-in ως insert στο κανάλι στο daw σου, στην ουσια δηλαδή γράφεις flat, αλλά ακούς σε πραγματικό χρόνο το εφε. Αν θες το κρατάς και το παραμετροποιείς όπως θες, και αν θες το πετάς.

Τωρα ....που η θάλασσα έγινε γιαούτρι....ό,τι θες κάνεις.  ;D

 

Το 1998 ηχογραφούσα στο digital orchestrator voyetra....για να κάνεις apply το εφφέ, και να το ακούσεις (τι real time και ιστορίες)..... περίμενες κάνα 5λεπτο (έκανες τσιγάρο)  ;D ;D ;D ;D

 

Για να μην πάω πιο πίσω στα 4κάναλα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφω χρησιμοποιώ σαν monitoring την κονσολα και οχι το daw, δηλαδη ακουω απο την κονσολα την πηγη που δινω εκεινη την στιγμη και τα υπολοιπα καναλια επιστροφη σε ενα καναλι απο το daw. Οποτε πρεπει να αλλαξω και αυτο να κανω monitoring απο το daw και οχι απο την κονσολα.

 

Το eq να το γραφω απευθειας απο την κονσολα ή και αυτο σαν insert απο το daw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οποτε πρεπει να αλλαξω και αυτο να κανω monitoring απο το daw και οχι απο την κονσολα.

 

 

 Να το αλλάξεις.

 

 

 

 

 

 

Το eq να το γραφω απευθειας απο την κονσολα ή και αυτο σαν insert απο το daw?

 

Όπως θες. ΑΝ θες να το ακους και μετα και να το παραμετροποιείς εκ νέου ή να το πετάς τότε ως insert.

Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.

Ό,τι σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οκ ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες και κατι τελευταιο θα ακουσω μεγαλη διαφορα με το akg c414 σε σχεση με το nt1?

Δεν έχω ιδέα. ;D ;D ;D ;D

Δεν το έχω ακουσει ποτε το akg c414 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

U R welcome,

 

Υ.Γ.

 

Πάντως, επειδή ανέφερα την «τεχνική ηχογραφήσης» της ηλεκτρικής κιθάρας καταρχήν  flat.

Έκαναν την εξής «πατέντα».

Split το σήμα της κιθάρας…..και το flat  σήμα πήγαινε στο recorder .

Το άλλο πήγαινε στα εφφε- ενισχυτή (που ήταν σε άλλο χώρο-δωμάτιο), για να έχει preview τι παίζει και πως ακούγεται (από ακουστικά).

 

Έτσι έκαναν και re-amping και προσέθεταν εκ των υστέρων εφφέ.

 

Τι να σου πώ, εμένα δεν μου αρέσει.

Αν θες δοκίμασέ το και στο μπουζούκι, αλλά δεν έχεις να κερδίσεις και τίποτα.

Πάλι flat θα γράψει το  nt1, γιατί flat "ακούει".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου