Προς το περιεχόμενο

(another) 700 Lives


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι.

 

τα μικροφωνα τον δημιουργησαν τον χωρο? ή και τεχνητα?

 

Καλά κάνεις και ρωτάς Σπύρο, είναι κάτι που ήθελα να διευκρινίσω γιατί μάλλον δεν το χειρίστηκα σωστά τελικά. Οι κιθάρες είναι 3: Η ρυθμική, η σόλο και αυτή που παίζει τα fills. Δεν ήθελα να βάλω τα fills μαζί με τη σόλο γιατί ήθελα την πρώτη χαμηλότερα (θα μπορούσα να το κάνω με automation βέβαια) αλλά και γιατί τα fills τα ήθελα με πολύ περισσότερο βάθος. Όμως, οι φράσεις που παίζω στο outro, όταν έχουν σταματήσει τα τύμπανα, είναι από την κιθάρα των fills και όχι των σόλο (για αυτό δεν έχω δικαιολογία, ήταν απροσεξία). Ίσως εκεί σε ξένισε ο χώρος ο οποίος είναι θέμα reverb και όχι μικροφώνων.

 

Το ταμπουρο αταιριαστο. Με ποιο προγραμμα τα εγραψες τα τυμπανα?

 

Είναι το ezdrummer 2. Γενικώς καθόμουν και άκουγα διάφορα sets και πείραζα παραμέτρους μέχρι που κατέληξα σε αυτό. Μου άρεσε. Εδώ παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι στο σημείο του σόλο, χαμήλωσα αρκετά το velocity και το pitch των hihats γιατί ήταν "αλλού" και ακούγονταν πολύ δυνατά και πρίμα. Για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, ένα χτύπημα παρέμεινε ως είχε, με αποτέλεσμα να ακούγεται σα φτέρνισμα. Έψαξα να το απομονώσω και να το χαμηλώσω ή και να το σβήσω τελείως αλλά στάθηκε αδύνατο να το βρω.

 

Όσο για τους φίλους που ανέφεραν ότι ίσως θα έπρεπε να το πω λίγο πιο ψηλά, έχετε δίκιο. Ενώ γενικά το κούρδισμα ημιτόνιο κάτω με βολεύει πολύ στη φωνή, εδώ είναι μια από τις περιπτώσεις που είχε αντίθετο αποτέλεσμα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο για τους φίλους που ανέφεραν ότι ίσως θα έπρεπε να το πω λίγο πιο ψηλά, έχετε δίκιο. Ενώ γενικά το κούρδισμα ημιτόνιο κάτω με βολεύει πολύ στη φωνή, εδώ είναι μια από τις περιπτώσεις που είχε αντίθετο αποτέλεσμα.

Ναι. Από την άλλη ανέβηκες ωραία και χωρίς πίεση στο 2:30.

 

Το τεμάχιον (τουλάχιστον) γλυκό και groovy, ο ήχος σου στο χω πει πάντα μου φέρνει Knopfler (τόσο ξέρω τόσο λέω) και μου αρέσει ότι και εσύ (σαν τον ΣαντοουΤζώρτζη μου) έχεις νότες γλυκές στα δάκτυλά και ήχο στο μυαλό σου αλλά η παραγωγή σου μέτρια και είναι καλή μόνο για οδηγός στη μπάντα / sessionάδες που θα το γράψουν καλά και μετά ο αναλάβει μαζί σου κάποιος γνώστης στη μίξη / παραγωγή καθότι ως έχει, μόνο τον εαυτό σου και το κομμάτι αδικείς και είναι κρίμα καθότι και τα δύο (ελπίζω να το καταλαβαίνεις) έχουν αρκετό potential.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το ezdrummer 2.

Για τετοια ειδη τραγουδιων, ακουσε και τα expansions, nashville και vintage-rock.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά η παραγωγή σου μέτρια και είναι καλή μόνο για οδηγός στη μπάντα

 

Ε ναι. Δεν αξιώνω ότι μπορώ να κάνω παραγωγές για δίσκο ούτε για airplay. Η λειτουργία είναι home demo/οδηγός για την μπάντα όπως είπες. Άλλωστε η μπάντα προσθέτει πάντα στην ενορχήστρωση των ήδη υπαρχόντων κομματιών. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια Κώστα.

 

Για τετοια ειδη τραγουδιων, ακουσε και τα expansions, nashville και vintage-rock.

 

Θα τα τσεκάρω. Προς το παρόν έχω το blues και το funkmasters.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου