Προς το περιεχόμενο

κονσολα mixer βασικες λειτουοργιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ ευχαριστω πολυ,το ξεκαθαρισα.Επεσε το ματι μου τωρα που εψαχνα σε κατι φθηνο αλλα νομιζω με καλυπτει καθως εχει 4 μικροφωνα 4 οργανα και ενα εφεδακι. οκ δεν εχει κομπρεσορες, usb εξοδο xlr, αλλα οπως ειχα πει στην αρχη τη θελω για μικρους χωρους και χωρις πολλες απαιτησεις.Ειναι κατι που δεν βλεπω στη συγκεκριμενη και δεν μου κανει?

 

http://www.odes.gr/shop/epaggelmatika-dj/epaggelmatikos-eksoplismos/konsoles/konsoles-analogikes/behringer-xenyx-1202fx-timi.html

 

το καταστημα ειναι τυχαιο ,δεν θελω να κανω διαφημιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι , αν έχεις το "κουμπάκι" του pan στη μέση (pan control) , θα ακούγονται και τα δύο μαζί, και το left και το right, απλά δεν θα μπορείς να ρυθμίσεις ΧΩΡΙΣΤΑ π.χ. την ένταση ή το eq, στα stereo κανάλια.

 

panpot.jpg

 

Δλδ το ένα από τα τέσσερα όργανα, εκείνο δλδ που θα μπει στη μια L Stereo είσοδο δεν θα ακούγεται μόνο από το L κανάλι;

Είσαι σίγουρος;

Δεν ξέρω - ρωτάω με βάση τη λογική.

Ο Gregory ρωτάει για 4 διαφορετικά όργανα σε δύο στέρεο εισόδους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σ ευχαριστω πολυ,το ξεκαθαρισα.Επεσε το ματι μου τωρα που εψαχνα σε κατι φθηνο αλλα νομιζω με καλυπτει καθως εχει 4 μικροφωνα 4 οργανα και ενα εφεδακι. οκ δεν εχει κομπρεσορες, usb εξοδο xlr, αλλα οπως ειχα πει στην αρχη τη θελω για μικρους χωρους και χωρις πολλες απαιτησεις.Ειναι κατι που δεν βλεπω στη συγκεκριμενη και δεν μου κανει?

 

http://www.odes.gr/shop/epaggelmatika-dj/epaggelmatikos-eksoplismos/konsoles/konsoles-analogikes/behringer-xenyx-1202fx-timi.html

 

το καταστημα ειναι τυχαιο ,δεν θελω να κανω διαφημιση

Εϊναι το ελάχιστο που μπορείς να πάρεις........σε 12 κανάλια.

Μέχρι εκει. Δεν θα σχολιάσω "ποιότητα" γιατί εσυ ξερεις και την τσέπη σου και τις απαιτήσεις σου. Αν προσεξες τα κανάλια 5/6, 7/8, 9/10 και 11/12 ΔΕΝ έχουν eq, αν αυτό σε πειράζει ή όχι ΔΕΝ ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δλδ το ένα από τα τέσσερα όργανα, εκείνο δλδ που θα μπει στη μια L Stereo είσοδο δεν θα ακούγεται μόνο από το L κανάλι;

 

Όχι, stereo out θα έχει ούτως ή άλλως.

 

Άλλά άλλο νομίζω ρώτησε, αν θα ακούγεται μόνο το left ή μόνο το right.(σε ένα κανάλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ με τα μικροφωνα, αλλα συμφωνα με το Δευτερο παραδειγμα στις 2 stereo εισοδους αν βαλω 4 οργανα δεν θα ακουγονται και left kai right θα ειναι μονο λεφτ ή μονο right. ετσι δεν ειναι?Επισης τα stereo θα εχουν κοινες ρυθμισεις και volume svsta?

 

Σωστα τα λές. Αν συνδέσεις πχ στο stereo in μια κιθάρα στο left και ένα μπάσο στο right

μετά θα ακούγονται μόνο Left ή κιθάρα και Right το μπάσσο. Το Pan pot στο συγκεκριμένο κανάλι λειτουργεί σαν Balance control και στην μέση σου επιτρέπει να ακούς με ίδια ένταση και τα δυο αλλά πάλι μόνο Left και Right (δεν μπορείς να αλλάξεις την στερεοφωνική εικόνα).

 

Τα όργανα που θες να συνδέσεις τι είναι? πως σκοπεύεις να δώσεις ήχο από αυτά στην κονσόλα?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οργανα ειναι 2 ακουστικες κιθαρες ,3 φωνες και ισως καποιο κρουστο ειτε φυσικο με μικροφωνο, ειτε ηλεκτρονικο τυπου roland.

Τι εννοεις να δωσω ηχο?Δεν ξερω αν καταλαβα καλα,Στις κιθαρες μεσω DI,στις φωνες απ ευθειας μονο με μικροφωνο-καλωδιο.Θα υπαρχει προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σωστα τα λές. Αν συνδέσεις πχ στο stereo in μια κιθάρα στο left και ένα μπάσο στο right

μετά θα ακούγονται μόνο Left ή κιθάρα και Right το μπάσσο. Το Pan pot στο συγκεκριμένο κανάλι λειτουργεί σαν Balance control και στην μέση σου επιτρέπει να ακούς με ίδια ένταση και τα δυο αλλά πάλι μόνο Left και Right (δεν μπορείς να αλλάξεις την στερεοφωνική εικόνα).

 

 

Δες λίγο αυτό:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιήσεις ηλεκτρονικό κρουστό που θα σου δίνει στερεο line out μπορείς να το κουμπώσεις σε ένα stereo in στην κονσόλα σου χωρίς πρόβλημα. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και για την κιθάρα αν παίρνεις το σήμα σαν stereo line out από κάποιο πετάλι εφφέ με προενίσχυση ακουστικής (px Boss AD-8). Αν οι ακουστικές (φαντάζομαι ηλεκτροακουστικές) βγαίνουν καρφί κατευθείαν στην κονσόλα τότε θα χρειαστείς να τις περάσεις από ένα DI και μετά να τις συνδέσεις σε XLR mic είσοδο στην κονσόλα. Με πιθανή χρήση 4ου μικροφώνου για έξτρα φωνή ή έξτρα φυσικό κρουστό θα χρειαστείς σίγουρα μια κονσόλα με 6 εισόδους μικροφώνου.

Σε αυτή την περίπτωση στα λεφτά που διαθέτεις για αγορά καινούριας κονσόλας μόνο η behringer που προτάθηκε πιο πάνω θα σε καλύψει http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_x1222_usb.htm

 

Μπορείς να κοιτάξεις και στα μεταχειρισμένα αλλά μην περιμένεις να βρεις πολλά αυτήν τη περίοδο και σε αυτό το budget με τα χαρακτηριστικά που θες. Εγώ μια ματιά που έριξα μόνο μια soundcraft efx8 βρήκα στα 250.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, stereo out θα έχει ούτως ή άλλως.

Τότε ποιος ο λόγος να έχεις δύο εισόδους L και R;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τότε ποιος ο λόγος να έχεις δύο εισόδους L και R;

 

Μπορείς να συνδέσεις ένα keyboard με stereo out π.χ.  ή ένα aux (π..χ cd player) , η ένα μονοφωνικό εξ αρχής σήμα, μέσω από ένα stereo chorus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου