Προς το περιεχόμενο

κονσολα mixer βασικες λειτουοργιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες λίγο αυτό:

 

Δεν έχει σχέση με το Line stereo in που λέμε εδώ.

 

Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι τι γίνεται αν συνδέσεις στην συγκεκριμένη κονσόλα μόνο στο L input. Εκεί στο manual λέει ότι λειτουργεί σαν mono, άρα μπορεί να ακούγεται το σήμα ταυτόχρονα και στα L R με την ίδια ένταση και ίσως να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το BALANCE pot σαν PAN pot ώστε να ρυθμίσεις την στερεοφωνική εικόνα χωρίς να χάσεις σε ένταση.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

@ Loki.

 

Εγώ έχω αυτή:

 

https://www.zikinf.com/_gfx/matos/dyn/large/behringer-eurorack-ub802.jpg

 

Αν στο κανάλι 3 (left) συνδέσω ένα synth π.χ., και στο κανάλι 4 (right) συνδέσω π.χ. το yamaha DD55, και έχω το bal στη μέση, ακούω και το left και to right  και από τα δύο ηχεία.

 

EDIT:

Κατάλαβα που έγινε η παρεξήγηση.

Στο stereo channel, δεν έχει pan έχει bal control.

Αν το συνδέσεις μόνο στο left, λειτουργεί ως MONO και εκεί το "BAL" control λειτουργεί ως "PAN".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να συνδέσεις ένα keyboard με stereo out π.χ.  ή ένα aux (π..χ cd player) , η ένα μονοφωνικό εξ αρχής σήμα, μέσω από ένα stereo chorus.

 

Χάνεις όμως το στέρεο εφέ έτσι.

Αν π.χ. αντί του chorus, συνδέσεις ένα delay που κάνει Ping pong δεξιά αριστερά ανά επανάληψη, έτσι όπως το λες, καταλήγεις να έχεις όλες τις επαναλήψεις και στα δύο ηχεία.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χάνεις όμως το στέρεο εφέ έτσι.

Αν π.χ. αντί του chorus, συνδέσεις ένα delay που κάνει Ping pong δεξιά αριστερά ανά επανάληψη, έτσι όπως το λες, καταλήγεις να έχεις όλες τις επαναλήψεις και στα δύο ηχεία.

 

Παράδειγμα σου έδωσα.

Δεν θα ήταν σωστός ετσι ένας τρόπος σύνδεσης ενός chorus ούτως ή άλλως ή ενός delay (καλλίτερα να τα εβαζες ως inserts αυτά)/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Απλώς μου φαίνεται περίεργο - σύμφωνα με αυτό που λες - να συνδέεις στέρεο input και τελικά να χάνεις τη στερεοφωνία του.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οκ. Απλώς μου φαίνεται περίεργο - σύμφωνα με αυτό που λες - να συνδέεις στέρεο input και τελικά να χάνεις τη στερεοφωνία του.

 

Συνήθως τί γίνεται, ΑΝ π.χ. έχουμε μονοφωνικη πηγη ηχου ( μπάσσο ) και τη συνδεσεις σε μια στερεοφωνικη υποδοχη ( σε ενα στερεοφωνικο chorus κατευθειαν ,συνήθως το αριστερο καναλι ειναι αυτο που δεχεται το σημα μονοφωνικα ( ειναι  θεμα κατασκευαστικο ).

 

Υπάχρουν και effects που ρυθμιζεις απο το "εσωτερικά" ποιο καναλι θες να ειναι το μονοφωνικο.

 

 

Σε ένα τέτοιο stereo channel πάντως (θα είχε νόημα να συνδέσεις π.χ.το DD55 ή ενα drum machine, ή ένα synth με stereo out,  όπου εκεί το τι θα ακουστεί left και right , καθωρίζεται από το μηχανημα εσωτερικά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα τέτοιο stereo channel πάντως (θα είχε νόημα να συνδέσεις π.χ.το DD55 ή ενα drum machine, ή ένα synth με stereo out,  όπου εκεί το τι θα ακουστεί left και right , καθωρίζεται από το μηχανημα εσωτερικά).

 

Κάτσε ρε αρχηγέ μου, εσύ δεν λες ότι ανεξάρτητα του τι βάζεις στο L και τι στο R σε μια στέρεο είσοδο, η κονσόλα τα παίζει και τα δύο σήματα και στα δύο ηχεία;

Πώς μπορεί να κανονίσει το μηχάνημα εσωτερικά τι παίζεται που;

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάτσε ρε αρχηγέ μου, εσύ δεν λες ότι ανεξάρτητα του τι βάζεις στο L και τι στο R σε μια στέρεο είσοδο, η κονσόλα τα παίζει και τα δύο σήματα και στα δύο ηχεία;

Πώς μπορεί να κανονίσει το μηχάνημα εσωτερικά τι παίζεται που;

 

ΟΧΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ, αν το BAL είναι στη μέση λέω. Και συνδεσεις π.χ ένα μπάσο στο left και μια κιθαρα στο right.

Αν συνδέσεις ενα cd και έχει δεξια την κιθαρα και αριστερα το μπάσσο, έτσι χωριστα θα ακουστουν και στα out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ, αν το BAL είναι στη μέση λέω. Και συνδεσεις π.χ ένα μπάσο στο left και μια κιθαρα στο right.

Αν συνδέσεις ενα cd και έχει δεξια την κιθαρα και αριστερα το μπάσσο, έτσι χωριστα θα ακουστουν και στα out.

 

Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που λες, δεν μου φαίνεται λογικό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε αρχηγέ μου, εσύ δεν λες ότι ανεξάρτητα του τι βάζεις στο L και τι στο R σε μια στέρεο είσοδο, η κονσόλα τα παίζει και τα δύο σήματα και στα δύο ηχεία;

Πώς μπορεί να κανονίσει το μηχάνημα εσωτερικά τι παίζεται που;

 

Και εγω αυτό είχα καταλάβει ότι λέει.

 

ΟΧΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ, αν το BAL είναι στη μέση λέω. Και συνδεσεις π.χ ένα μπάσο στο left και μια κιθαρα στο right.

Αν συνδέσεις ενα cd και έχει δεξια την κιθαρα και αριστερα το μπάσσο, έτσι χωριστα θα ακουστουν και στα out.

 

Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες ρε LK,

 

Δηλαδή αν συνδέσω στο L in το Χ και στο R in το Ζ , με το Balance στη μεση θα ακούω στο L out ισόποσα τα Χ και Ζ  και στο R out πάλι τα Χ και Ζ?

 

Αυτό που λες με το CD είναι και αυτό που ισχύει τελικά. Είτε μιλάμε για CD left in είτε για κιθάρα είτε για όποιοδηποτε σήμα.

 

Πολύ μπέρδεμα για κάτι απλό ρε παιδιά. και ο OP θα ζαλίστηκε τελικά με τόσες αναλύσεις.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου