Προς το περιεχόμενο

κονσολα mixer βασικες λειτουοργιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oταν σε stereo pair συνδεθει μονο το left εχουμε ηχο και στα 2 ηχεια σαν mono.

Απο τη στιγμη που συνθεθει κατι ΚΑΙ στο right εχουμε διαχωρισμο στα 2 ηχεια και άρα hard pan.

To pan απλα καθορίζει το ΠΟΣΟ θα ακουγεται το L ή το R και όχι το individual τους stereo placement.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Gregory 

Πρόσφατα παντως μίλησα με ανθρωπο που μολις εχει πάρει την Soundcraft Μ8 και έχει μέινει πολυ ευχαριστημένος και απο ήχο και απο ποιότητα.

Η τιμή της μετα βίας αγγίζει τα 200 ευρώ μεταχειρισμένη.

Προσωπικά θα επαιρνα την Μ12 για να έχω την αβάντα των παραπάνω θυρών.

Η Μ12 δεν παίζει συνήθως πάνω απο 250€ μεταχειρισμένη.

 

Αν θές καινούρια οπωσδήσποτε θα κοίταγα και σε Yamaha ΜG10-12 με την 10 να παιζει γυρω στα 150 και 12 στα 250 στο Thomann.

Στα 200 παίζει και η ΖΕD-10 http://www.thomann.de/gb/allenheath_zed10.htm η οποία ισως έχει την καλύτερη ποιότητα ήχου απ'ολες τις προτάσεις μέχρι τώρα αλλα ειναι τσιμα τσιμα με τις ανάγκες σου οποτε αν τυχόν θες κατι ακομα θα πέσεις σε τοιχο.

Για live sound γενικα δεν θα πολυανησυχούσα για τον ήχο τοσο ,οσο για την ανθεκτικότητα και ποιότητα κατασκευής γι'αυτο και σου πρότεινα απο την αρχή mackie που ειναι σκυλια.

Τουλάχιστον μεχρι την VLZ3 σειρά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κατ αρχην σας ευχαριστω ολους ΠΑΡΑ πολυ για το χρονο σας και το οτι μοιραστηκατε τις γνωσεις σας μαζι μου.

Ειμαστε σε συνενοηση με τα υπολοιπα μελη για να αποφασισουμε τι θα παρουμε τελικα

Φιλε belzrebuth θα ψαχτω τωρα ειτε σε καινουργιο ειτε σε μεταχειρισμενο αλλα δεν ξερω τι γινετε σχετικα με τα capital και αν μπορουμε να ψωνισουμε απο εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν σε stereo pair συνδεθει μονο το left εχουμε ηχο και στα 2 ηχεια σαν mono.

Απο τη στιγμη που συνθεθει κατι ΚΑΙ στο right εχουμε διαχωρισμο στα 2 ηχεια και άρα hard pan.

To pan απλα καθορίζει το ΠΟΣΟ θα ακουγεται το L ή το R και όχι το individual τους stereo placement.

Αυτο.

 

Στα 239€, υπαρχει η Behringer QX1622USB. 12 καναλια/4 mic/Klark Teknik εφφε κλπ. Σ'αυτα τα λεφτα η Behringer παιζει μονη της.

 

image.png

 

http://alturl.com/3h9rt

www.skroutz.gr/s/4778030/Behringer-Xenyx-QX-1622USB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall παίζει μόνη της και μπράβο της αλλα δεν αγοράζουν όλοι πράγματα επειδή ειναι φθηνά.

Οπότε εγώ θα πρότεινα καλύτερα μεταχειρισμένη Mackie παρά καινουρια Behringer.

Και σκέψου λίγο οτι αν είχε κάτι καλύτερο η Βehringer σε βάρος των ανταγωνιστών δεν θα έπαιζε μόνη της,και μόνο με την τιμή.

Εταιρεία ειναι δεν ειναι φιλανθρωπική οργάνωση.

 

Βεβαια και με την μετακίνηση των γραμμών παραγωγής απο Αγγλία και και Αμερική στην Κίνα δεν ξέρω κατα πόσο και η Μackie,Αllen n' Heath και Soundcraft το χουν πλέον κατασκευαστικά οπως το χανε παλια και αν αξίζουν τις τιμές τους που έχουν παραμείνει σχεδόν ίδιες με τότε.

 

@Gregory

 

Εγω προχθες ψώνισα κανονικά απο ebay ,σε ιδιώτη πωλητή απο Αγγλία μέσω paypal και απ΄οτι ξέρω και ο αδερφός μου εχει ψωνίσει προσφατα αρκετές φορές διαφορα μικροπράγματα.

Δεν έχω ασχοληθεί με το τι γίνεται αλλα πιστευω οτι έχει χαλαρώσει κάπως το θέμα γιατι όταν ειχα πρωτοεπιβληθεί τα CC είχα πρόβλημα και γω.

Το paypal νομιζω ειναι πιο περιεργο απ'την απλη πιστωτική/χρεωστική οσον αφορα την Ελλαδα.

Δεν ξέρω σιγουρα.Μπορεις να προσπαθήσεις,δεν χάνεις τιποτα.

Προσωπικά θα πήγαινα σε μεταχειρισμένη εφόσον θές και το πολυεφέ.

Και καλύτερο μοντέλο θα βρείς με λίγη υπομονή και ψάξιμο και θα έχει και ήδη περάσει κάποια χρήση οποτε δεν θα τρελαίνεσαι μη σου πάθει κατι.

Αυτο για μένα ειναι ο κυριότερος λόγος μετά το κόστος του να αγοράζει κανείς μεταχειρισμένο.

Είσαι πιο cool..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall παίζει μόνη της και μπράβο της αλλα δεν αγοράζουν όλοι πράγματα επειδή ειναι φθηνά.

Δεν του προτεινα την συγκεκριμενη κονσολα γιατι ειναι φτηνη, του την προτεινα γιατι στα λεφτα αυτα ειναι μακραν η καλυτερη.

 

Οπότε εγώ θα πρότεινα καλύτερα μεταχειρισμένη Mackie παρά καινουρια Behringer.
Εγω παλι δεν θα του προτεινα καμια μεταχειρισμενη κονσολα, εκτος κι αν ξερει ακριβως τι αγοραζει.

 

Και σκέψου λίγο οτι αν είχε κάτι καλύτερο η Βehringer σε βάρος των ανταγωνιστών δεν θα έπαιζε μόνη της,και μόνο με την τιμή.
Νομιζω οτι εχεις χασει επεισοδια φιλε μου.

 

Βεβαια και με την μετακίνηση των γραμμών παραγωγής απο Αγγλία και και Αμερική στην Κίνα δεν ξέρω κατα πόσο και η Μackie,Αllen n' Heath και Soundcraft το χουν πλέον κατασκευαστικά οπως το χανε παλια και αν αξίζουν τις τιμές τους που έχουν παραμείνει σχεδόν ίδιες με τότε.
Η χωρα παραγωγης δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο στην ποιοτητα κατασκευης, εχω βαρεθει να ακουω αυτη την καραμελα. Τα Χ προϊοντα που κατασκευαζονται στη Κινα για λογαριασμο καποιας ξενης εταιρειας, κατασκευαζονται συμφωνα με τις προδιαγραφες της ξενης εταιρειας. Εκτος κι να νομιζεις οτι οι Γερμανοι ξερουν να...βιδωνουν καλυτερα απ'τους Κινεζους.

Μην μπερδευεσαι, δεν μιλαμε για Κινεζικα προϊοντα, μιλαμε για προϊοντα κατασκευασμενα στην Κινα με προδιαγραφες των Χ εταιρειων. Αν καποιο τετοιο προϊον βγει μαπα, δεν θα φταινε οι Κινεζοι. Οι Κινεζοι κατασκευαζουν οπως τους λενε να κατασκευασουν. Το ιδιο και ολοι οι υπολοιποι λαοι.

 

Οσο για το "οι τιμές τους που έχουν παραμείνει σχεδόν ίδιες με τότε", εκει φαινεται και το δουλεμα/κλεψιμο που τρωμε ολοι μας. Η Βehringer πηγε απο την αρχη στην Κινα για να μπορει να πουλαει φθηνοτερα, σε αντιθεση με τις αλλες "ποιοτικοτερες" εταιρειες που εκαναν το ιδιο μετα απο πολλα χρονια αλλα οι τιμες τους δεν επεσαν στο ελαχιστο.

 

Μην τρωτε κουτοχορτο και μην κρινετε ενα προϊον απ'την τιμη του (μονο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν του προτεινα την συγκεκριμενη κονσολα γιατι ειναι φτηνη, του την προτεινα γιατι στα λεφτα αυτα ειναι μακραν η καλυτερη.

 

Μα στα λεφτά αυτά μόνος σου είπες οτι δεν υπάρχει κάτι αλλο.

 

Τα Χ προϊοντα που κατασκευαζονται στη Κινα για λογαριασμο καποιας ξενης εταιρειας, κατασκευαζονται συμφωνα με τις προδιαγραφες της ξενης εταιρειας.

Αυτο με ανησυχεί.Οι προδιαγραφές της Behringer.

Επίσης απεχθάνομαι τελείως την εμφάνιση των προιόντων της.Μυρίζει cheap απο χιλιομέτρα.

Αν και αυτο ειναι υποκειμενικό.

Παντως εγω γουστάρω να βλέπω ΜΑDE IN JAPAN / MADE IN USA /MADE IN UK ,μπορεί να ειναι βιτσιο αλλα εκτός απο τα λάπτοπ μου τίποτα αλλο δεν ειναι made in china και πολλά  ειναι μηχανήματα σχεδόν 30 χρονών χωρις να έχουν παρουσιάσει το παραμικρο.

 

Συνέπεσαν οι μεταφορές στην Κίνα με την πτώση προδιαγραφών για μειωμένο κόστος?

Δεν ξέρω ,πάντως made in china αν μπορώ να το αποφύγω το αποφέυγω.

 

 

Οσο για το "οι τιμές τους που έχουν παραμείνει σχεδόν ίδιες με τότε", εκει φαινεται και το δουλεμα/κλεψιμο που τρωμε ολοι μας. [/size].

 

Εδώ νομίζω συμφωνούμε.

Αλλα δεν πάω να αγοράσω Behringer.

Βρίσκω απλά κατι ποιοτικο αλλα μεταχειρισμένο που να δουλέυει οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος κι να νομιζεις οτι οι Γερμανοι ξερουν να...βιδωνουν καλυτερα απ'τους Κινεζους.

Μην μπερδευεσαι, δεν μιλαμε για Κινεζικα προϊοντα, μιλαμε για προϊοντα κατασκευασμενα στην Κινα με προδιαγραφες των Χ εταιρειων. Αν καποιο τετοιο προϊον βγει μαπα, δεν θα φταινε οι Κινεζοι. Οι Κινεζοι κατασκευαζουν οπως τους λενε να κατασκευασουν. Το ιδιο και ολοι οι υπολοιποι λαοι.

 

 

 

Ξεχασες τον ανθρωπινο παράγοντα που λέγεται μεράκι.

Κάποια πράγματα αναγκαστικά τα πληρώνεις έστω και για την ιδέα οτι το φτιαξε κάποιος λίγο πιο αργά απο τον μέσο Κινέζο.

Πήρε το χρόνο του και το έφτιαξε.

Μια χειροποίητη κιθάρα ειναι ακριβότερη απο μια squier οπως και ενα moog ειναι ακριβότερο απο ενα (τωρινό) Roland.

Δεν ειναι ο ήχος τόσο ειναι ότι σαν αντικείμενο είναι πιο προσεγμένη κατασκευή/καλύτερο ποιοτικά.

 

Δεν ειναι μόνο οι 20-30 πυκνωτές παραπάνω ή το καλύτερο ξύλο ειναι και το καλύτερο και πιο επιλεγμένο προσωπικό που εφτιαξε το προιόν.

 

Και συμφωνώ δεν ειναι το πού αλλα το ποιά εταρεία το φτιάχνει.

Και η apple στην Κίνα τα φτιάχνει αλλα ειναι οκ τα λαπτοπ.

Αν βάλεις ενα πραγμα Behringer δίπλα σε ενα Allen n Heath και τα 2 made in china αλλα με αλλες προδιαγραφές το καθένα θα δείς την διαφορά.

Δεν ξέρω αν θα την ακούσεις αλλα σίγουρα θα τη δείς.

Αν δεν τη δείς είναι πλέον θέμα γουστου που και αυτό ειναι σεβαστό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από κινέζικα και ποιοτικά η όχι κτλ. το παλικάρι θέλει βάση αυτών που ζητάει τουλάχιστον 5 ή 6 εισόδους μικροφώνου και ενσωματωμένο εφέ.

Τα υπόλοιπα είναι λίγο να είχαμε να λέγαμε. Τη δουλειά του θέλει να κάνει και να βγει να ακουστεί μια μικρή μπάντα σε ένα μικρό λαιβ χώρο, δεν θα πέσει έξω αν πάρει κάτι που δεν είναι καταπληκτικό σε ποιότητα (και πιθανότατα δεν θα καταλάβει κανείς τη διαφορά).

 

Και εγώ συμφωνώ για αγορά μεταχειρισμένου αλλά θα πρέπει να γίνει χέρι με χέρι και με καλή δοκιμή πρώτα για να δει άν δουλεύουν όλες οι είσοδοι έξοδοι της κονσόλας και τα knobs - faders χωρίς κανένα πρόβλημα με crackling θορυβους κτλ. Δυστυχώς η αγορά μεταχειρισμένων δεν προσφέρει μεγάλη ποικιλία προιόντων  σε καλη τιμή πλέον. Πρέπει να ψάξεις πολύ καιρό και να περιμένεις και ίσως να βρεις κάτι κοντά στην περιοχή σου και να προλάβεις να το κλείσεις.

 

Οι mackie ας πούμε είναι πανάκριβες στις αγγελίες, allen heath δεν θα βρεις , soundcraft μόνο και αυτές με ψάξιμο. Με ενσωματωμένα εφέ και 6 mic in βρίσκεις την EFX8 που είναι πολύ αξιόπιστη και τίμια κονσόλα σε νορμάλ τιμή 250 σχεδόν ένα 100αρικο

κάτω από την τιμή καινούριας.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=264995

 

Μια άλλη καλή επιλογή και μέσα στο budget σου είναι η Yamaha 124cx στα 180 http://smart.noiz.gr/details.php?id=268432

 

Για καινούρια δεν βλέπω καμιά άλλη έκτος της Behringer X1222 στην τιμή αυτή.

 

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα για τη Yamaha και με τα ρέστα θα έπαιρνα και ενα DI box.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου