Προς το περιεχόμενο

Gary Moore's Les Paul. Στα χερια του Hammett.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν ξέρω τι συζητάμε ακριβώς, αλλά ο Kirk μου είναι ίδιαίτερα συμπαθής. 

Το αν παίζει (που παίζει) καλή κιθάρα δεν με ενδιαφέρει.

Είναι μουσικαράς, και αν τον ντύσεις και καλά...έχει τύπο 😀

04.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mixolydianb9b13 είπε

...το καλύτερο σόλο τους βέβαια που είναι στο nothing else matters το έγραψε και έπαιξε ο βασικός συνθέτης και ρυθμικός κιθαρίστας της μπάντας...

 

 

Καλύτερο & χειρότερο στη μουσική δεν υπάρχει, μόνο προσωπικό γούστο. Να δεχθώ την υποκειμενική άποψη σου αλλά αν αυτό το σόλο ξεχώρισες εσύ δείχνει ότι δεν έχεις ιδέα για την μπάντα. Τουλάχιστον τη μπάντα που αρέσει σε μένα των τεσσάρων αρχικών άλμπουμ.

 

Ούτε για αστείο δεν το εκλαμβάνω...τραγική η άποψη σου.

 

Δεν ασχολούμαι με τους Metallica από τις αρχές '90, έχω διαβάσει δεκάδες αρνητικά σχόλια για τον Hammett και το παίξιμο του. Δεν με ενδιαφέρει τι έπαιξε απ' το Black album και μετά, εμένα μου αρέσουν όλα ανεξαιρέτως τα σόλο στα τέσσερα αρχικά άλμπουμ. Είναι σόλο που κολλάνε άψογα στα κομμάτια και όχι ξεκάρφωτη επίδειξη τεχνικής όπως κάνουν αρκετοί κιθαρίστες σε μέταλ μπάντες. Γνωστό ότι κάποια από αυτά ήταν σόλα του Mustaine, όχι όλα όμως. Ούτε φάλτσα ούτε τίποτα αρνητικό δεν έχουν τα σόλα του. Βασικά δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό σε αυτά τα άλμπουμ, χωρίς να είναι τέλεια, είναι μέταλ αριστουργήματα για την εποχή που κυκλοφόρησαν αλλά και για σήμερα. Ακόμα και αν είχαν διαλύσει σαν μπάντα μετά το Justice θα ήταν το ίδιο επιδραστικοί στην μέταλ μουσική. Με τις μετέπειτα κυκλοφορίες τους έγιναν γνωστοί σε εκτός μέταλ κοινό και φυσικά πάμπλουτοι.

 

Τέλος, το να συγκρίνουμε κιθαρίστες και μουσικούς γενικότερα, είναι παιδικό και άκομψο. Οι Green & Moore άρχισαν να παίζουν σε μπάντες, και πολύ καλές μάλιστα, αλλά ήθελαν ανεξαρτησία. Αντίθετα ο  Hammett πήγε απ' τους Exodus στους Metallica και εκεί παίζει μια ζωή, τελείως διαφορετικές καταστάσεις. Δε θα γίνω δικηγόρος του γιατί τους θεωρώ το μεγαλύτερο ξεπούλημα στην ιστορία του R'N'R αλλά μου αρέσει ότι έγινε κάτοχος της συγκεκριμένης ιστορικής κιθάρας και την χρησιμοποιεί σε συναυλίες & ηχογραφήσεις. Το προτιμώ από το να την έπαιρνε συλλέκτης που δε μπορεί να παίξει ένα ακόρντο ή κάποιος σαν τον Bonamassa.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και δεν είναι ο μόνος στην μπάντα... O Trujillo είναι ο υπερήφανος ιδιοκτήτης του "bass of doom"- του Jazz Bass του '62 του Jaco.

 

Ε κιαΦτος τότε κάνει κάτι καλά, νες ΠΑ;

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Άσχετα αν σου αρέσουν η όχι αξίζει να δεις τα γυρίσματα από την ηχογράφηση του black album με παραγωγό τον Bob Rock. 

https://youtu.be/_LftgfoRWqI?si=Pr_PgMJfJTxs-rGK

 

https://youtu.be/akfEZZp5SZM?si=IaD92Xh1gNa23mz5

 

Δεν ξέρω αν "παίζει καλή κιθάρα" (στα παπαρΓια μου βασικά αν κάποιος είναι καλός κιθαρίστας τεχνικά ή όχι  έχω τελειώσει εδώ και χρόνια το...δημοτικο 😅) αλλά αυτό το σόλο στο βίντεο είναι Μουσική με Μ κεφάλαιο.

Συνεπώς έχω δίκιο: κάτι κάνει καλά.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περνούν τα χρόνια, γίνεται ολοένα και πιο κουραστική η παντελώς ανούσια συζήτηση περί Hammett ή τι θα γινόταν αν είχε μείνει ο Mustaine ή γιατί ο Hammett δεν είναι killer τύπου Petrucci ή Govan.

 

Μιλάμε για μια μπάντα, που αντικειμενικά έχει αφήσει το στίγμα της επί δεκαετίες στη μουσική και που μερικά από τα solo της θα προσπαθήσει κάποια στιγμή να τα βγάλει ένα παιδάκι που θα ξεκινήσει σήμερα ηλεκτρική.

 

Παίζει ο Hammett live χειρότερα από τους δίσκους;

Nαι και δεν είναι ο μόνος.

Τους είδα τελευταία φορά πρόπερσι,θα τους δω και φέτος.

Και ναι,δεν είναι από τους κιθαρίστες που βγάζουν πάντα με άνεση και καθαρά τα solos.

 

Όσο για την Greeny,αρκετά χρόνια πριν την πάρει ο Hammett την είχαν προτείνει στον Hetfield που όμως την απέρριψε.

 

Εγώ χαίρομαι που η κιθάρα είναι στα χέρια ενός κιθαροβαρεμένου που μιλάει για αυτήν με τον ενθουσιασμό 15χρονου, που την παίζει σε κάθε συναυλία.παρά να την είχε κάποιος "συλλέκτης" ή ακόμη χειρότερα ο..............

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, KostasP είπε

 

Καλύτερο & χειρότερο στη μουσική δεν υπάρχει, μόνο προσωπικό γούστο. Να δεχθώ την υποκειμενική άποψη σου αλλά αν αυτό το σόλο ξεχώρισες εσύ δείχνει ότι δεν έχεις ιδέα για την μπάντα. Τουλάχιστον τη μπάντα που αρέσει σε μένα των τεσσάρων αρχικών άλμπουμ.

 

Ούτε για αστείο δεν το εκλαμβάνω...τραγική η άποψη σου.

 

Δεν ασχολούμαι με τους Metallica από τις αρχές '90, έχω διαβάσει δεκάδες αρνητικά σχόλια για τον Hammett και το παίξιμο του. Δεν με ενδιαφέρει τι έπαιξε απ' το Black album και μετά, εμένα μου αρέσουν όλα ανεξαιρέτως τα σόλο στα τέσσερα αρχικά άλμπουμ. Είναι σόλο που κολλάνε άψογα στα κομμάτια και όχι ξεκάρφωτη επίδειξη τεχνικής όπως κάνουν αρκετοί κιθαρίστες σε μέταλ μπάντες. Γνωστό ότι κάποια από αυτά ήταν σόλα του Mustaine, όχι όλα όμως. Ούτε φάλτσα ούτε τίποτα αρνητικό δεν έχουν τα σόλα του. Βασικά δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό σε αυτά τα άλμπουμ, χωρίς να είναι τέλεια, είναι μέταλ αριστουργήματα για την εποχή που κυκλοφόρησαν αλλά και για σήμερα. Ακόμα και αν είχαν διαλύσει σαν μπάντα μετά το Justice θα ήταν το ίδιο επιδραστικοί στην μέταλ μουσική. Με τις μετέπειτα κυκλοφορίες τους έγιναν γνωστοί σε εκτός μέταλ κοινό και φυσικά πάμπλουτοι.

 

Τέλος, το να συγκρίνουμε κιθαρίστες και μουσικούς γενικότερα, είναι παιδικό και άκομψο. Οι Green & Moore άρχισαν να παίζουν σε μπάντες, και πολύ καλές μάλιστα, αλλά ήθελαν ανεξαρτησία. Αντίθετα ο  Hammett πήγε απ' τους Exodus στους Metallica και εκεί παίζει μια ζωή, τελείως διαφορετικές καταστάσεις. Δε θα γίνω δικηγόρος του γιατί τους θεωρώ το μεγαλύτερο ξεπούλημα στην ιστορία του R'N'R αλλά μου αρέσει ότι έγινε κάτοχος της συγκεκριμένης ιστορικής κιθάρας και την χρησιμοποιεί σε συναυλίες & ηχογραφήσεις. Το προτιμώ από το να την έπαιρνε συλλέκτης που δε μπορεί να παίξει ένα ακόρντο ή κάποιος σαν τον Bonamassa.

 

Το σόλο του nothing else matters εχει λόγο υπαρξης, δημιουργεί κορύφωση στο κομμάτι και εχει αρμονικό ενδιαφέρον απο την αποψη οτι ακολουθεί τα ακόρντα και δεν είναι ατακτως εριμμενες πεντατονικες πεταμενες πανω απο ενα ριφ με ενα wah που ανεβοκατεβαίνει αρρυθμα.

 

Προφανώς εχω πολύ καλυτερη ιδέα για τη μπάντα απο σένα, αφου εχω παρακολουθήσει την πορεία της ως το st anger και όχι μονο τέσσερα αλμπουμ. Δεν το λεω ανταγωνιστικα αλλα αντικειμενικά.

 

Οπως ειπες κι εσύ, υποκειμενικά είναι αυτα. Δικαίωμα σου νσ σου αρέσουν τα μέτρια σόλο, αλλα αυτό δεν αναιρεί πως χιλιαδες αλλοι κιθαρίστες της εποχής θα έπαιζαν καλυτερα σόλος. Ευτυχως τα κόμματια ηταν τοσο καλα που δεν τα κατεστρεφε ο μουσικος αυνανισμος του Χαμετ

 

Τι ειναι καλα σολο? Τα σολο που ακολουθούν την αρμονία, που εχουν ρυθμικό ενδιαφερον, καλή τεχνική, groove, καλό ήχο και λόγο υπαρξης, που εξυπηρετούν και βελτιώνουν ενα κομμάτι. Όπως πχ του sweet child o mine, του the wall, του painkiller, τουbohemian rhapsody κλπ.

 

Απλα χρειαζονται και τα κατάλληλα αυτιά για να αναγνωρίσουν το αρμονικό ενδιαφέρον πχ του Friedman σε σχέση με το Χαμετ.

 

Οποος δεν τα έχει, μπορεί να εμπιστευτεί τα εκατομμύρια ανθρωπων που τον λενε τραγικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μη μπορούμε ανοιχτά κ εντελώς αντικειμενικά να πούμε πως ένας κιθαρίστας στα σόλο του ακόμα κ στο στούντιο έχει μέτρια επιλογή νοτων, κακό feel, κακό φραζαρισμα, μέτριες φράσεις στην καλύτερη κ κακό pitch, επειδή είναι επιτυχημένος κ φοβερός συνθέτης δεν το καταλαβαίνω.

 

Παίζουν ρόλο όλα αυτά?

Όχι στη μεγάλη εικόνα. Δε με απασχολούν όταν θέλω ν'ακουσω μεταλλικά κ να πορωθω.

Αλλά από την άλλη δεν ακούω ποτέ Μεγκαντεθ κ να πω: "πω ρε φίλε τι φωνάρα είναι αυτή"

 

Αν θαβαμε τον Χαμμετ γενικά, το καταλαβαίνω. Αλλά να μη μπορούμε να πούμε τα αυτονόητα επειδή κάποιοι είναι φανμπουζ , δε έχουν το αφτί να τα ακούσουν όλα αυτά ή το έχουν αλλά δε τους ενδιαφέρει επειδή δεν εστιάζουν εκεί.....

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Δικαίωμα σου νσ σου αρέσουν τα μέτρια σόλο, αλλα αυτό δεν αναιρεί πως χιλιαδες αλλοι κιθαρίστες της εποχής θα έπαιζαν καλυτερα σόλος. Ευτυχως τα κόμματια ηταν τοσο καλα που δεν τα κατεστρεφε ο μουσικος αυνανισμος του Χαμετ

Εισαι biased συνεπως η "κριτικη" σου ειναι εντελως κακοπροαιρετη. Ο ανθρωπος εχει γραψει σολαρες που ταυτοχρονα υπηρετουν και το κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως όντως ο Hammett (και ο Ούλριχ) να μην εξελίχθηκαν πολύ από τα 80s και μπορεί να κάνουν και κάποια λάθη λάιβ (καλά είναι και κάποιας ηλικίας πλέον) αλλά έχει γράψει κατά την γνώμη μου αξιομνημόνευτα μεχρι εξαιρετικά leads και solos (αφού είναι γνωστό ότι ΟΛΑ τα ρυθμικά τα ηχογραφεί ο Παπαχετ).

 

Μου αρέσουν πολύ πχ τα σόλο του unforgiven (και το clean και το κανονικό), του sanitarium, του wherever i may roam και πολλά αλλα.

Εξυπηρετούν το τραγούδι και την μουσική. 

 

Πάντως σαν τύπος φαίνεται πιο συμπαθητικός από τους συμπαίκτες του που τρώγονται με τα ρούχα τους... Όχι ότι έχει σημασία αυτό αλλά λέμε τωρα. 

 

Επισης και στα ρυθμικά (στα λάιβ) φαίνεται να συναγωνίζεται αξιοπρεπώς τον hetfield στο downpicking ... Μην ξεχνάμε ότι κιθαρίστες που είναι δισεκατομμύρια φορές καλύτεροι από αυτόν ΔΕΝ μπορούν να παίξουν το master of puppets στην ταχύτητα του λάιβ μόνο με downpicking (Petruci γκουχ γκουχ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός είναι κ αυτός μωρέ... Απλά ξέχασε να αφήσει το πόδι απ' το wah... 

3 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Ο Μπιλιτζο Αρμστρονγκ ειναι ο κιθαριστας των ΓκρηνΝτεη.

Οι Γκρηνντεη εχουν πουλησει δεκαδες εκατομμυρια δισκοι.

Με ακριβως την ιδια λογικη ο Μπιλι ειναι καταπληκτικος ληντ κιθαριτσαρντς

Και ο Tom Delonge φίλωζ, έχει και σίγκνατσουρ κιθαράκλα 1300€, στρατοκαστερ με έναν μόνο μαγνήτη, και αυτόν χαμπάκερ, ορίστε 😄

 

Fender-Tom-DeLonge-Strat-hero-credit-Adam-Gasson@2000x1500.thumb.jpg.67e1f4aaee1ccd1197205d0d4bf6da9d.jpg

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου