Προς το περιεχόμενο

Gary Moore's Les Paul. Στα χερια του Hammett.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@leon7pap το post σου τα είπε όλα.. θα το κάνω pinned ώστε να το ποστάρω ή να το λέω σε ανάλογες συζητήσεις περί Kirk.

 

Δεν ήμουν ποτέ fanboy (ήμουν Maidenάκιας) και αυτή η διάσταση που δινεις στο θέμα μέσω των παραγωγών είναι πολύ σημαντική και πολλές φορές παραβλέπεται.

 

H ''παρακμή'' πχ των Maiden δεν ξεκίνησε επειδή πήραν τον Bayley.. αλλά επειδή έχασαν τον παραγωγό τους, τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Martin Birch. Σιγά που ο γερο-Μάρτιν δεν θα μπορούσε να βγάλει Maiden δίσκο ακόμα και με τον φωνητικά περιορισμένο Blaze... αλλά συνταξιοδοτήθηκε, ανέλαβε την παραγωγή ο Χάρρις και βγάλανε τις πατατούλες με τον Blaze. Έγινε το reunion μετά αλλά τα πράγματα δεν ξαναέστρωσαν ποτέ όπως πριν (παρότι 2-3 δίσκοι ή μεμονωμένα τραγούδια μου αρέσουν) γιατί όπως είπες, ανέλαβαν την ''εργολαβία'' οι ίδιοι οι Maiden (o Kevin Shirley μου φαίνεται ότι βαράει διακοσμητικό ρόλο)

 

Από τις παλιές μπάντες με εξέπληξαν ευχάριστα οι Priest και οι Stones με τα τελευταία τους δισκογραφικά πονήματα (και οι BoC). Αλλά φαίνεται ότι είχαν παραγωγάρες από πίσω ;)

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leon7pap είπε

το ριφφ του Enter sandman

 

Συγνωμη δηλαδηΣ εχει γραψει αΦΤο το ριφ και συζηταμε για το αν ειναι καλος κιθαριαρης?

 

Ελα Χριστε και ΠανΑιΑ... 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Συγνωμη δηλαδηΣ εχει γραψει αΦΤο το ριφ και συζηταμε για το αν ειναι καλος κιθαριαρης?

 

Ελα Χριστε και ΠανΑιΑ... 

 

Εμ όχι.Δεν είναι καλός κιθαρίστας...Πώς να γίνει τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Εμ όχι.Δεν είναι καλός κιθαρίστας...Πώς να γίνει τώρα;

 

Εμένα μ'αρεσει.

Αυτός δεν το παίζει στον δίσκο;

Αν ναι είναι καλός κιθαρίστας, είναι τέλεια παιγμένο και κάνει 100% την δουλειά του εξυπηρετώντας το κομμάτι.

Για τα υπόλοιπα αδιαφορώ πλήρως.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

 

Εμ όχι.Δεν είναι καλός κιθαρίστας...Πώς να γίνει τώρα;

Είναι πρώτα μουσικός και μετά κιθαρίστας...

Πολλοί το ξεχνάνε.

Έχει κάποια achievments ο τύπος που δεν τα λες και λίγα για "μη καλό κιθαρίστα".Το ότι έκανε κόσμο και κοσμακη να αγοράσει κιθάρα....το ότι επηρέασε ΚΑΠΟΤΕ τα μουσικά δρώμενα....το ότι έγραψε κομμάτια ριφφ και σόλο ΑΠΕΘΑΝΤΑ και το ότι έβγαλε ένα κάρο λεφτά μέσω της μουσικής του δεν τα λες και λίγα για "μη καλό κιθαρίστα".Το θέμα  στην περίπτωση ξεκινάει από το ότι αυτοί που κρίνουν τον Χάμετ (δεν εξετάζω το ενδεχόμενο αν θα μπορούσαν να μπουν στα παπούτσια του) είναι στην πλειοψηφία ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ....δηλαδη το 0.1,% όσων ακούνε τα κομμάτια του και γενικά ΜΟΥΣΙΚΗ .Οι υπόλοιποι "κοινοί θνητοί" ακροατές δεν έχουν θέμα :-) Κοινώς χέστηκε η φοράδα στ αλώνι αν το 0.1 έχει θέμα που ο Χάμετ παίζει πρασινάδες η που δεν παίζει αρπετζιος η sweep picking στα 250bpm....αλλά το 99.9 εγκρίνει και επαυξάνει.Για κάποιο λόγο εμείς οι κιθαρίστες νομίζουμε ότι έχουμε σημαντικότερη άποψη από του διπλανού μας που ακούει κάτι πρώτη φορά και Είτε του αρέσει είτε δεν του αρέσει.... :-) 

Πηγα Steve Vai τις προάλλες....

ΑΠο τους "καλύτερους" ηλεκτρικούς  κιθαρίστες του κόσμου αν οχι ο "καλυτερος"....

κοινό;

Αποκλειστικά κιθαρίστες....

Στο μισάωρο κόντεψε να με πάρει ο ύπνος....

 

 

Ποιος είναι "καλυτερος" κιθαρίστας;

ο Bb king....o Petrucci... Slash...η ο Kobain;   :-) 

 

Αναλογως τα κριτήρια του καθενός θα πάρουμε και διαφορετική απάντηση.

Ομως η μουσική είναι μετάδοση συναισθημάτων και αυτό είναι υποκειμενικό...επομένως και τα κριτήρια είναι υποκειμενικά!

 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια δε λεμε αν ειναι σημαντικος ο Κερκ για τους μεταλλικα κ γενικα (που ειναι).

Δε λεμε αν εχει γραψει τα κερατα του απο θεματαρες (που εχει).

Δε λεμε ουτε αν ειναι μουσικαρα, ουτε καλλιτεχναρα.

 

Σχολιαζουμε συγκεκριμενα ενα πολυ συγκεκριμενο πραγμα. Παιζει ρολο?

ΟΧΙ. Δε νομιζω κανεις να μη βαλει ν'ακουσει Μεταλλικα γιατι ο Κερκ δεν του αρεσει σαν κιθαριστας.

Εγω δε γουσταρω Κερκ, ημουν Μεγκαντεθικος, παρολα αυτα αν εχω ακουσει10 φορες κομματια μεταλ το τελευταιο τριμηνο οι 7 ηταν Μεταλλικα. (τα προγκ, ειναι προγκ δεν πιανονται 🤣)

Αφου γραφανε μπομπες πως να το κανουμε?

Ξερω πως αν κατσω να δωσω πχ βαση στο πως μου φαινεται το περφομανς του, δε θ'αμαρεσει.

Ε... δεν το κανω. Δε μου χαλαει ουτε την ακροαση, ουτε τιποτα.

 

Αν καποιος τον ελεγε αταλαντο ή κακο τραγουδοποιο ή ασημαντο θα αλλαζε το πραγμα. 

Δε νομιζω καποιος να εκανε κατι τετοιο

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Βρε παιδια δε λεμε αν ειναι σημαντικος ο Κερκ για τους μεταλλικα κ γενικα (που ειναι).

Δε λεμε αν εχει γραψει τα κερατα του απο θεματαρες (που εχει).

Δε λεμε ουτε αν ειναι μουσικαρα, ουτε καλλιτεχναρα.

 

Σχολιαζουμε συγκεκριμενα ενα πολυ συγκεκριμενο πραγμα. Παιζει ρολο?

ΟΧΙ. Δε νομιζω κανεις να μη βαλει ν'ακουσει Μεταλλικα γιατι ο Κερκ δεν του αρεσει σαν κιθαριστας.

Εγω δε γουσταρω Κερκ, ημουν Μεγκαντεθικος, παρολα αυτα αν εχω ακουσει10 φορες κομματια μεταλ το τελευταιο τριμηνο οι 7 ηταν Μεταλλικα. (τα προγκ, ειναι προγκ δεν πιανονται 🤣)

Αφου γραφανε μπομπες πως να το κανουμε?

Ξερω πως αν κατσω να δωσω πχ βαση στο πως μου φαινεται το περφομανς του, δε θ'αμαρεσει.

Ε... δεν το κανω. Δε μου χαλαει ουτε την ακροαση, ουτε τιποτα.

 

Αν καποιος τον ελεγε αταλαντο ή κακο τραγουδοποιο ή ασημαντο θα αλλαζε το πραγμα. 

Δε νομιζω καποιος να εκανε κατι τετοιο

Ο @leon7pap φαντάζομαι ότι έγραψε όλα τα παραπάνω γτ κάπου αναφέρθηκε ότι ο χαμετ δεν έχει γράψει κανένα ωραίο σόλο και το καλύτερο σόλο που έγραψαν το έκανε ο χετφιλντ....

Δέχομαι να μην σου αρέσουν οι τύποι αλλά το να λες ότι ο χαμετ δεν έχει προσφέρει Μουσικά τότε πρέπει να είσαι πολύ κολλημένος... Γτ όσοι έπαιρναν κιθάρες το 60-70,το έκαναν για να παίξουν floyd, zeppelin κλπ και όσοι πήραν στα 80s-90s το έκαναν για να παίξουν τα σόλο των μεταλλικά ( γτ τα ρυθμικά δε μπορεί να τα παίξει κανεις😀

Επεξεργασμένο από noe13
  • Like 2

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

 

Εγω δε γουσταρω Κερκ, ημουν Μεγκαντεθικος, 

Στους Magadeth (μου αρέσουν πολύ) ο Μustaine δεν υπήρξε σχεδόν ποτέ ο καλύτερος κιθαρίστας με την έννοια που κάποιοι αντιλαμβάνονται τον κιθαρίστα.!!!Τεχνικά ...Friedman...Broderick....Loureiro για να μη βάλω και άλλους μεσα...ειναι ανώτεροι.Συνθετικα όμως;;;Είναι πολύ δυνατός  όμως προσπαθεί να τα κάνει όλα είναι το μαγαζάκι του!!!Είναι άτυχος όμως γιατί τα πιο ωραία του ριφφ είναι χειρότερα από τα πιο ωραία ριφφ του Χετφιλντ και τα πιο ωραία του σόλο είναι χειρότερα από τα πιο ωραία του Χάμετ  :-)  (Γενικά τα πιο ωραία σόλο των Megadeth δεν είναι του Mustaine!)  

 

Αν δεν λέμε το ένα δεν λέμε το άλλο τους τι λέμε;

Πώς προκύπτει ότι δεν είναι καλός κιθαρίστας ο Χάμετ όταν ότι έχει πετύχει το έχει πετύχει παίζοντας κιθάρα; :-) 

Να πουμε τι...ότι τώρα  στα 60 του έχει ρίξει το επίπεδο του;Αυτό είναι γνωστό αλλα είναι και 60 χρόνων ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟΥΧΟΣ οικογενειάρχης ...δεν είναι 18 χρόνων ΚΑΤΡΟΥΛΗΣ που το μόνο που τον ενοιαζε είναι να βρει καμία εξάδα  μπύρες και άμα λάχει...να κατακτήσει και τον κόσμο όλο!

 

 

ΤΟ ότι το καλύτερο σόλο των Metallica είναι του Nothing Else Matters δεν θέλω να το σχολιάσω. :-) 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι όντως κατέκτησαν τον κόσμο, έγιναν η πιο εμπορική μπάντα στο κόσμο, έχουν πουλήσει εκατομμύρια δίσκους, έγιναν το 2013 η μοναδική μπάντα που έπαιξε σε όλες τις ηπείρους σε ένα χρόνο, παρολαυτα θα βρεθεί κάποιος στο νοιζ να πει ότι ο κιθαρίστας είναι αταλαντος... 🤡

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου