Προς το περιεχόμενο

Gary Moore's Les Paul. Στα χερια του Hammett.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Εισαι biased συνεπως η "κριτικη" σου ειναι εντελως κακοπροαιρετη. Ο ανθρωπος εχει γραψει σολαρες που ταυτοχρονα υπηρετουν και το κομματι

 

κακοπροαίρετος, -η, -ο

Όταν θα αλλάξει πλευρό ο Χαμετ επειδή διαβασε την αποψή μου την ώρα που έπαιρνε το αφρόλουτρό του με γαλα κατσίκας, να με ενημερώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Καλός είναι κ αυτός μωρέ... Απλά ξέχασε να αφήσει το πόδι απ' το wah... 

Και ο Tom Delonge φίλωζ, έχει και σίγκνατσουρ κιθαράκλα 1300€, στρατοκαστερ με έναν μόνο μαγνήτη, και αυτόν χαμπάκερ, ορίστε 😄

 

Fender-Tom-DeLonge-Strat-hero-credit-Adam-Gasson@2000x1500.thumb.jpg.67e1f4aaee1ccd1197205d0d4bf6da9d.jpg

Κανει καλες καφεδιερες κ ειπαν να του φτιαξουν ενα σιγκνατσουρ μοντελο

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να είστε καλά παιδιά , και να μην μαλώνετε για τους Μετάλικα περικαλώ.

 

*one post moderated by Kallianides Himself.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, LK είπε

Να είστε καλά παιδιά , και να μην μαλώνετε για τους Μετάλικα περικαλώ.

 

*one post moderated by Kallianides Himself.

Θα μουρλαθώ... Βλέπω ότι έκανες επέμβαση πριν μια ώρα και το report μου άναψε πριν από 10 λεπτά 🙄 Και ήρθα φουριόζος για... καμπάνες 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Όταν θα αλλάξει πλευρό ο Χαμετ επειδή διαβασε την αποψή μου την ώρα που έπαιρνε το αφρόλουτρό του με γαλα κατσίκας, να με ενημερώσεις.

Αλλαξε αλλα χρησιμοποιησε γαλα καμηλας. Πιανεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μείνετε στο θέμα παρακαλώ. 

Μην το συνεχίζετε. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειναι πολλα τα λεφτα, εμενα με εντυπωσιασε πολυ αυτη

 

 

Κ φυσικα αυτη πανω στην οποια βασιζεται

 

https://heritageguitars.com/pages/custom-core-h-150-electric-guitar

 

Πιο ακριβη απο τη Gibson Greeny του Χαμετη, αλλα για καποιο λογο μ'αρεσει παρα πολυ .

 

Οχι πως το βιντεο του Tim ειναι κριτηριο. Ο ανθρωπος βγαζει ηχαρα απο τα παντα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να έχω δώσει γύρω στα 3.500 χιλιάρικα για τη συλλογή μου Metallica.Ξεκινησα να συλλεγω κυρίως βινύλια και cd γύρω στο 1995.Βλεποντας πισω τον παλιό μου εαυτό θα έλεγα πως μάλλον υπήρξα και fanboy!!!!Όλα αυτά έχουν τελειώσει εδώ και 15 χρόνια.Δεν μου αρέσει ΤΙΠΟΤΑ μουσικά από Metallica μετά το Garage.inc παρά μερικά σκόρπια riffs εδώ κι εκεί. Διαβάζω πολύ ΚΛΑΨΑ και ΜΙΡΛΑ για τον Χάμετ που έχει φτάσει με την ΜΟΥΣΙΚΗ του και τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΝΟΤΩΝ του σε ένα σημείο Χ στην μουσική....έχουν βάλει ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ πάνω από 100.000.000 άνθρωποι για να αγοράσουν μουσική στην οποία συμμετέχει και πολλοί περισσότεροι να τον δουν live ΞΕΡΟΝΤΑΣ από πριν τι θα δούνε  :-) και τελοσπαντων τρώει με χρυσά κουτάλια από τη μουσική!Επομένως στον επαγγελματικό χώρο που δραστηριοποιείται κάνει κάτι καλά....και για να είναι ΠΟΛΥ επιτυχημένος κάνει κάτι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

 

Μερικές παραδοχες...

Οι Metallica τον επέλεξαν δεν τους επέλεξε αυτος.

ΜΑΖΙ ανέβηκαν δεν τους βρήκε φτασμενους και ΜΑΖΙ άλλαξαν (ξεπουλήθηκαν θαπει κάποιος) ΜΑΖΙ ωρίμασαν και πάλι ΜΑΖΙ παρακμάζουν μουσικά (κακά τα ψέματα....εδώ και πολλά  χρόνια...ότι και αν κυκλοφόρησαν...το One το Creeping Death...το Master...το Sandman...και το Nothing Else Matters τους ταΐζουν....)

Ο Χάμετ δεν ήταν ποτέ βιρτουόζος.....ο Χάμετ εξυπηρετούσε πάντα το κομμάτι....στην εποχή (mid 80s) που ο λαός και η μόδα ψοφουσε για shredders έγραφε τρομερά σόλο....μπορεί όχι από άποψη τεχνικής (η οποία τεχνική τι ρόλο βαράει τελικά σε ένα κομμάτι;Πόση σημασία μπορεί να έχει;Θα μπορούσε το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου να είναι να παίξει κάποιος απλά μια ανοιχτή Μι άλλα ΤΥΓΧΑΝΕΙ να μην είναι :-)  ) αλλά από άποψη μελωδίας η δομής ενός σόλο η έμπνευσης και ταιριάσματος στο πάζλ...στο κομμάτι...στο σύνολο.Ηταν έτσι μέχρι το load reload....τι άλλαξε από τότε και ο Χάμετ γράφει μονότονα ανούσια και βαρετά solos;

Πολλά...

Άλλαξαν όλοι οι Metallica φιλοσοφία...μεγάλωσαν....κουράστηκαν...η προσωπικη τους ζωή άλλαξε....οικογένειες....διαζύγια ...θάνατοι...

Μέχρι τότε είχαν παραγωγούς....είχαν την "ανάγκη" να έχουν παραγωγούς και η παραγωγοί ήταν ίδιου η και μεγαλύτερου ονόματος από το δικό τους....γιατί δεν τα "ήξεραν όλα"....

Μέχρι τότε "κάθε νότα" στην κιθάρα "κάθε χτύπημα" στα τύμπανα ...περνούσε από μικροσκόπιο....και άλλα πολλά.

Μόλις αυτό άλλαξε και φτιάξαμε την δική τους δισκογραφική (έφυγαν από την vertigo και την Electra) και ξεκίνησαν να κάνουν τις παραγωγές μόνοι τους χάθηκαν τα χαλινάρια.Ετσι λοιπόν ολοι τους με πρώτο τον Λαρς και μετά τον Χάμετ έπαψαν να εξελίσσονται μουσικά.Mεχρι το justice ο Χάμετ είναι μάσα σε πολλά κομμάτια συνθετικά μετά το πήραν μονοπώλιο τα δύο αφεντικά.Πως να μην ατονισει η εξέλιξη του όταν ήξερε ότι "δεν τον παίζουν" οι άλλοι;Ο Χάμετ έχει γράψει στα ντουζενια του σολος που έχουν το υπέρτατο κατ εμέ χαρακτηριστικό που μπορεί να έχει ένα σόλο....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΦΥΡΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!Θα μείνουν στην ιστορία ως μέρος αθανάτων μουσικών διαμαντιών που στο είδος τους peakαραν ψηλότερα από όποιονδηποτε άλλο....ασχετα αν το peak αυτό δεν είχε διαρκεια.

Ο Χάμετ πλέον δεν έχει μόνο σταματήσει να εξελίσσεται αλλά έχει χάσει και από το επίπεδο το οποίο βρισκόταν αλλά πραγματικά....who gives a fuck;Εδώ δεν νοιαζει τους ίδιους πια γιατί να χαλιεται ο Χ Ψ άγνωστος στην άλλη άκρη του κόσμου;

 

Για κάθε

 

"Έλα μωρέ ο Χάμετ τα σκατωνει συνεχώς στα live του...αν δεν είχε το wah να του κρύβει τις πρασινάδες θα έπεφτε πολύ γέλιο...έχει να συνθέσει σόλο η ριφφ της προκοπής από το enter sandman...και το the god that failed...." 

 

Θα υπάρχει ένα

"Έχει γράψει το solo του puppets του unforgiven του wherever i may roam του fade to black τα 4 solos του Sanitarium το ριφφ του Enter sandman και το die by my hand riff στο Creeping Death κτλ κτλ...και έχει κάνει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες παιδάκια να ζητήσουν από τη μαμά και τον μπαμπά η τον άγιο Βασίλη να τους πάρει κιθαρα"

 

 

  • Ευχαριστώ 2
  • Συμφωνώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Πρεπει να έχω δώσει γύρω στα 3.500 χιλιάρικα για τη συλλογή μου Metallica.Ξεκινησα να συλλεγω κυρίως βινύλια και cd γύρω στο 1995.Βλεποντας πισω τον παλιό μου εαυτό θα έλεγα πως μάλλον υπήρξα και fanboy!!!!Όλα αυτά έχουν τελειώσει εδώ και 15 χρόνια.

Ο γιος τα έχει σκάσει παρομοίως.

Και είναι ακόμα fanboy παρότι ξεκίνησε πιο νωρίς από σένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ο γιος τα έχει σκάσει παρομοίως.

Και είναι ακόμα fanboy παρότι ξεκίνησε πιο νωρίς από σένα. 

Πέρυσι την πούλησα ολόκληρη τη συλλογή μου σε έναν Ολλανδό 3500 περίπου.Κρατησα μόνο το πράσινο Ride The Lightning ....το 12" Whiplash το 7" Master Of Puppets και το 7" Eye Of The Beholder...για τον τοίχο του mans cave!!!!

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου