Προς το περιεχόμενο

Αγορά low budget κάρτας- Behringer U-phoria series ??


flatliner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Εδώ και μέρες παιδεύομαι να καταλήξω σε κάποια κάρτα ήχου να αναβαθμιστώ σαν άνθρωπος! Δυστυχώς τις ευκαιρίες μέσα από τις αγγελίες τις χάνω, οπότε είπα να στραφώ στην αγορά! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Το Μηχάνημα μου:

Intel Core 2 6600 2.61 Ghz (overclock από 2.4)

4 Gb RAM dd2 667 mhz

Win 7 64-bit

M-Audio Midi usb Keystation mini 32

Cubase 5

Hypersonic 2 vst plugins

Guitar Ring

 

Ta θέλω μου:

Την κάρτα την θέλω για ηχογράφηση φωνής(+φυσαρμόνικα)-κιθάρας (telecaster,ακουστικής) σε έντεχνο ροκ ύφος, σε κομμάτια demo δικά μου, παράλληλα με 3-4 Midi κανάλια. Ζητάω ταπεινά καθαρό ήχο και μηδενικό σχεδόν latency σε realtime recording-monitoring.

 

Βρήκα πολύ δελεαστικές τιμές τις κάρτες τις σειράς u-phoria συγκριτικά με αυτά που προσφέρουν:

 

Behringer UMC202HD 24-Bit/192 kHz  (84 E)

http://www.music-group.com/Categories/Behringer/Computer-Audio/Audio-Interfaces/UMC202HD/p/P0BJZ

 

Behringer UMC202  24bit/ 96kHz (90 E) http://www.music-group.com/Categories/Behringer/Computer-Audio/Audio-Interfaces/UMC202/p/P0BCG/Features  (εδώ κάναν λάθος στα specs, 96khz όχι 192)

Το περίεργο είναι πως η HD (192 Khz) είναι φθηνότερη!

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξης:

a) Τις έχει δοκιμάσει κανένας?

b) Πιστεύετε πως θα με ικανοποιήσει για αυτά τα λίγα που θέλω και για μια σωστή αρχή στο home recording? (τόσα χρόνια πάλευα με την onboard sound card,χάλια δηλαδή)

c) Μπορεί μια κάρτα 192/96 Khz να ρυθμιστεί να γράψει σε 44 khz σε περίπτωση που γονατίσει το μηχάνημα?

d) Οι Midas preamps είναι όντως γνωστοί στον χώρο?

e) Έχοντας ενεργοποιημένο το phantom power που είναι γενικό, μπορεί να επηρεάσει το σήμα της ηλεκτρικής κιθάρας, ή περνάει απαρατήρητο απ το trs?

 

Ξέρω οι συγκεκριμένες κάρτες δεν είναι Focusrite, Tascam, M-Audio, αλλά το budget μου είναι τραγικά χαμηλό! Αφού παράλληλα κοιτάω και την Behringer UMC22 (46 e)αλλά είπα να μην το ξεφτιλίσω! Τώρα αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλη, την κοιτάμε!

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε λίγο γιατί έχω χάσει πραγματικά τον ύπνο μου!! :(

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a) Εγώ προσωπικά οχι

b) Λογικά ναι, (απο τη στιγμή που η προηγούμενη κάρτα σου είναι onboard)

c) Ναι και είναι και το προτεινόμενο (απο 44 μέχρι 48) και είσαι κομπλε

d) Ναι αλλά μην περιμένεις ότι θα έχει ακριβώς τα ίδια preamp που είχε πάνω η midas κονσόλα των 5000 ευρώ (η behringer αγόρασε την midas)

e) Οχι θα περνάει μόνο στα XLR

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγώ δοκίμασα, αλλά γενικά έχω δοκιμάσει αρκετά behringer και βγήκαν τουλάχιστον τίμια.

 

Σίγουρα θα κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα από το πισί.

Δεν πρόσξεα πολύ τα χαρακτηριστικά, αλλά να ξέρεις ότι οι υπερβολικές αναλύσεις για ερασιτέχνες όπως ολοι μας σχεδόν δεν λένε...

Τουλάχιστον δοκίμασε να δουλεύεις στα 24.

Κατά τα άλλα μοιάζουν να κλέβουν αρκετά από εμφάνιση focusrite.

Και φαίνονται πλήρεις.

 

Παλιά είχα μια πολύ απλή uca202 νομίζω. Καλό μηχανάκι επίσης για πολύυυυ βασικά πράγματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλά παιδιά, ευχαριστώ για τις γνώμες!

Αυτό είδα κι εγώ είναι πλήρες. Τα κανάλια που θέλω, pad buttons, υπόσχεται μηδενικό latency και τιμή πολύ καλή! Εκτος απροοπτου, λέω να το ρισκαρω, να την παραγγειλω κι ο θεός βοηθός! Πάντως θα σας πω εντυπώσεις, θα ανεβασω και κάποιο sample να πάρετε μια ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Τελικά προμηθεύτηκα την Behringer UMC202HD και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές! Έτσι για την ιστορία και για όποιον ενδιαφέρεται λοιπόν, σας καταθέτω τα ταπεινά μου συμπεράσματα:

 

Θετικά:

-Value for money (84 ευρώ Ελλάδα, έξω παίζουν πολύ φθηνότερες κλασσικά)

-Στιβαρό σασί.

-Τα knobs και οι διακόπτες φαίνονται ποιοτικά.

-Καλοφτιαγμένοι drivers (ευτυχώς)! Παίζεις άνετα με τις latency options. Εύκολο setup.

-Pad buttons

-Πραγματικό Zero latency direct monitoring.

-Τρελά gains και στα inputs και στα headphones

-Pre amps: Δεν έχω την γνώση και την εμπειρία να σας πω αναλυτικά εντυπώσεις, αλλά  μου φάνηκαν ικανοποιητικες , και οι Midas και οι inst/line pre amps (έχει άραγε?)

Δοκίμασα shure sm58 με πάρα πολλά gain και είχα καθαρό λαμπρό ήχο σε μεγάλο φάσμα, μάλιστα άκουγα τα πάντα, σαν πυκνωτικό. Την tele που την έβαλα καρφί, μου έβγαλε επίσης καθαρό και όμορφο ήχο.

-Μηδενικοί θόρυβοι, μηδενικό φύσημα.

 

Αρνητικά

-Το promotion, τα user manual , η ενημέρωση γενικά του τί εστί από την εταιρία είναι Γ.Τ.Π.Κ

-Δεν έχει άδεια για κάποιο δοκιμασμένο επώνυμο DAW (π.χ cubase LE) αλλά σου προτείνει το free Tracktion. Ίσως θέλανε να ρίξουν έτσι την τιμή, ποιος ξέρει.

-No monitor mix knob. (Βέβαια αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα γιατί μπορείς να κατεβάσεις level από το pc και να ανεβάσεις το headphones gain)

-mono direct monitor: Αυτό είναι το πιο εκνευριστικό που βρήκα στην κάρτα. Φυσικά δεν έχει stereo/mono button, και είσαι αναγκασμένος να ακούς monitor απο το ένα σου αυτί *

-Βάλτε ένα power button ρε παδια!

 

-Benchmark

Έκανα κάποιες δοκιμές να στραγγαλίξω εν μέρη την κάρτα και το pc και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος. Έκανα ταυτόχρονο recording με 2 line inputs και midi keyboard, με το buffer να to φτάνω στα 128 (4.5 ms)και 64 samples (2.5 ms)χωρίς να ακούω σκράτς και laggaρίσματα. Eπίσης στο trial Guitar ring 5, δεν είχα πρόβλημα, άκουγα ότι έπαιζα άνετα.

Όλα αυτά σε win 7 64bit intel dual core στα 2.6, 4 gb DD2 και hard disk 7200 RPM 32MB Cache SATA. Στο Laptop με 2 gb μνήμη και 1.2 Ghz cpu, είχα πολύ μεγαλύτερο latency.

 

*Υ.Γ: Πραγματικά αυτό με το mono monitoring δεν το καταλαβαίνω! Και μάλιστα απο ότι διάβασα, το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στην scarlett 2i2! Τόσο δύσκολο τους ήταν να γεφυρώνουν τα κανάλια όταν πατάς το monitor button ή να βάλουν έστω ένα stereo/mono button? Εκεί κολλήσανε? Σκέφτηκα να κάνω μοντα αλλά θα χάσω την εγγύηση. Η λύση είναι ένα 1/8 stereo  to 1/4 mono TRS adapter για τα ακουστικά και καθάρισες. Βέβαια μπορείς να σπλιτάρεις τα inputs αλλά είναι ρίσκο!

 

Αυτά... Ελπίζω να μην το μετανιώσω στην πορεία και να με βγάλει ασπροπρόσωπο το μηχανάκι. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, thnx για το feedback.

Με γεια η κάρτα , καλές ηχογραφήσεις.

 

Για το Direct Monitoring δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που το χρησιμοποιείς.

Από τη στιγμή που κατεβαίνει τόσο χαμηλά το latency χωρίς πρόβλημα στην απόδοση

μπορείς απλά να κάνεις μόνιτορ το μικρόφωνο μέσω του DAW σου με τα εφφε του κανονικά όπως κάνεις φαντάζομαι και χρησιμοποιώντας το guitar rig.

Εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω διαφορά με latency 5-6ms που να με εμποδίζει να ηχογραφήσω με αυτόν τον τρόπο.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Loki σε ευχαριστώ να σαι καλά φίλε μου!  Εγώ προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ το direct monitoring, δεν έχω πρόβλημα με το latency όντως.  Είναι ακαδημαϊκή η απορία μου ! Υποτίθεται οτι το βάζουν στις κάρτες για αυτούς που έχουν αδύνατο computer, ας το κάνουν σωστά τουλάχιστον. Ας πούμε εγώ που έχω θέμα με τον χώρο μου και τους θορύβους, θα πάω να γράψω φωνές με το πυκνωτικο σε άλλο δωμάτιο αναγκαστικά με το λάπτοπ. Ε εκεί θα έχω θέμα με το latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου