Προς το περιεχόμενο

Apogee Duet Firewire μεταχειρισμένη αξίζει?


thory

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Θέλω να αγοράσω μια καλή κάρτα ήχου για mac(el capitan) αλλά έχω περιορισμένο budget...οΟοΟο τι προτότυπο ;D

 

Έχω βρει την Apogee duet firewire μεταχειρισμένη στα 180

Αξίζει? Παίζει να βρω κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά?

 

Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι :

 

1.Σταθερότητα σε mac(el capitan)

2.Αξιόπιστοι drivers

3.Χαμηλό latency

4.Ποιότητα σήματος εισόδου/εξόδου

Κυρίως για midi και καμια φορά ίσως χρειαστεί να ηχογραφήσω ενα mic και κανένα Bass.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλέπω εδώ όμως την έχει not supported στα el capitans

http://www.apogeedigital.com/blog/apogee-compatibility-update-mac-os-x-10-11-el-capitan

 

Τρέχει μόνο σε yosemite και mavericks.

 

Οπότε η γυρνάω σε mavericks η βρίσκω μια άλλη πάνω κάτω στα ίδια λεφτά.

 

Καμιά πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείνει στα 10.6  :-X

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στα capitan αλλά γενικά η επόμενη μου πρόταση θα ήταν babyface η οποία παίζει πιο ψηλά second hand.

Αλλιώς πας σε focusrite κλπ.

Είσαι σίγουρος ότι δεν θα παίξει σε capitan έστω και ανοφισιαλι?

Εγώ θα το ψαχνα λίγο μιας και η κάρτα είναι καλή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η pro24 ειναι η πιο φθηνή και αξιόπιστη λύση.

Πολύ στιβαρή σαν κατασκευή και ικανοποιητική ποιότητα ήχου και παίζει και χαμηλά σε latency αν σε παιρνει και απο επεξεργαστή.

Οταν την είχα το μόνο μου παράπονο ήταν οτι για δυναμικά μικρόφωνα το gain ηταν λίγο χαμηλό και μόλις πέρναγε το 9 στα 10 είχα λίγο θόρυβο αλλα μιλάμε για λεπτομέρειες τώρα στα 150€ που τη βρίσκεις πλέον μεταχειρισμένη.(την vrm)

Για budget μέχρι 200 ευρώ πιστεύω οτι ειναι ακόμα πολυ τίμια κάρτα και ποιοτικότερη απο τις scarlett.

Βεβαια θα προτιμούσα την duet για να ειμαι ειλικρινής και ακόμα περισσοτερο θα προτιμούσα την babyface.

Παντως έχε υπόψη σου οτι οι duet έχουν κάποιον ήχο.Δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω ακριβώς αλλα χρωματίζουν ελαφρά σε σχέση με τις rme που ειναι πιο διάφανες.

Δεν μιλάω για πέπλο πχ mackie κλπ αλλα κάτι δικο τους που μπορεί να ειναι καλο ή και κακό ανάλογα...

Με pro24 παντως σαν εναλλακτική αν τελικά δείς οτι δεν ειναι συμβατή η duet δεν θα χεις θέμα πιστεύω.

Και έχει και adat σε περίπτωση που θες να συμπληρώσεις preamps αργότερα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου