Προς το περιεχόμενο

Σωστή επιλογή Les Paul...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ιαπωνεζικες (οχι κινεζικες)απομιμησεις les paul και strat που σταματησαν να παραγοντε στα μεσα των 80's και στο ebay πωλουνται περιπου στα 400-500-600 ευρω.απλα δεν μπορειτε να διανοηθητε ποιοτητα.

ιαπωνες βλεπεις :wink:

προσκαλω-προκαλω τους κατοχους gibson για ενα συγκριτικο τεστ.

ογκοδες και γλυκος ηχος(τρελοι μαγνητες),τρομερα ηλεκτρικα,ταστιερα-μπρατσο βουτηρο(απιστευτα μαλακια)ολη μαονι και maple καπακι.

η δικια μου ειναι κατασκευης 1976 και ο μαστορας που την πηγα για σετ απ μου ειπε πως το μπρατσο δεν ειχε παρει κα8ολου(31 χρονων κιθαρα)

πχ.

http://cgi.ebay.com/Greco-LP-Custom-In-Black-Beauty-Must-See_W0QQitemZ200060055983QQihZ010QQcategoryZ47072QQrdZ1QQcmdZViewItem

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα και χρονια πολλα κι απο μενα,

 

ως αριστεροχειρας κι εγω, επελεξα την απλη λυση της αναποδης Les paul. ξερω οτι φαινεται πολυ ξενερωμα εξ`αρχης....αλλα ολα μια ιδεα ειναι.

δεν εχω ιδεα τι ακριβως παιζει με τη δικη μου. λεει οτι ειναι GIBSON custom USA κλπ παρομοια εταιριατζιδικα αλλα εχει ταστιερα τριανταφυλλια(?) και κατι αλλα ακυρα. ποιοτητα κατασκευης αψογη και ηχος πολυ μα πολυ κοντα στην gibson standard. εννοειται μακραν καλυτερος απο epiphone, αλλα ολα ειναι μπερδεμενα για την ακριβη ταυτοτητα της...

 

αν ενδιαφερεσαι για αναποδη, ή κανενας δεξιοχειρας για ισια, τη δινω 1000ευρω σε κατασταση σχεδον καινουρια.

 

επισης δεν γνωριζω τις μαρκες που αναφερθηκαν στην κουβεντα να πω την αληθεια μου, αλλα η epiphone custom εχει γενικως και γ**ω τους ηχους για τα λεφτα της οσο την εχω ακουσει.δεν ξερω αν διαφωτησα καθολου.... ελπιζω παντως.

[/img]

hop-thrash-booze that`s about everything!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vandergraaf δεν το περιμενα απο εσενα... :twisted: :lol: :lol:

υ.γ.τωρα για το ερωτημα σου επειδη δεν εχω παιξει δεν εχω αποψη... :cry:

για μαγνητες για τι ηχο ψαχνεις;

 

Σας ευχαριστώ όλους! :wink:

Θα ζω με λερωμένο το κούτελλο απο δω και πέρα... :lol:

 

Τώρα από ήχο κοίτα τον κύριο ήχο που θέλω τον έχω υπερκαλλυμένο με την strat μου. :lol: :lol: :D :D (Μην ξεχνιώμαστε κιόλας...):lol:

Απλά θέλω και μια διαφορετική κιθάρα. Δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο ήχο στο μυαλό μου. Κυρίως για γκάζια θα την πάρω σε στυλ 70s/80s Hard Rock και mellow σολάκια (τι είπα πάλι...:lol: ) στυλ G.Moore. Art-Rock και Neo-Prog παίζω κατά 90%.

 

Μάλλον τελικά θα το ρίξω στον κλήρο και ότι έρθει αυτήν θα πάρω...

 

Όσο για τους μαγνήτες, περιμένω προτάσεις!

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@white noise:

 

Αν είναι να μην βρώ αριστερόχειρη, προτιμώ να μην την σκέφτομαι καθόλου την Greco γιατί με την σκέψη θα μείνω... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι για να ..χαζεψεις δες γιαυτους τους κατασκευαστες και μαγνητες... :wink:

 

1.lindy fralin

2.john suhr DSV set

3.seymour dunkan(για alnico pro2)

4.DIMARZIO PAF

5.Tom Holmes

6.duncan 59

7.duncan JB bridge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου