Προς το περιεχόμενο

Σωστή επιλογή Les Paul...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνφορουμίτες κατ'αρχην τα Χρόνια μου Πολλά σε όλους. Πάντα υγεία και ευτυχία! :wink:

 

Λοιπόν, το θέμα έχει ώς εξής: Παρ'ότι κλασσικός στρατοκαστεράκιας από πάντα, σκέφτομαι τώρα να πάρω μια καλούτσικη Les Paul στύλ κιθαρούλα για να έχω και έναν ακόμα κλασσικό ήχο στην τσέπη. :wink: (Παρακαλώ οι σφαλιάρες σιγά σιγά από τους υπόλοιπους Φεντεράκιδες :lol: :lol: )

 

Το βασικό πρόβλημα όπως ΠΑΝΤΑ είναι ότι ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ, το οποίο σημαίνει αυτομάτως ότι σε μια "δεξιοκρατούμενη" μουσική σκηνή, οι επιλογές μου είναι ελάχιστες... :cry: :cry:

 

Από την μικρή έρευνα που έκανα, έχω καταλήξει σε 3 κιθαρούλες:

 

A. EPIPHONE LP STANDARD Left Handed (466 Ευρώ)

198143.jpg

 

B. EPIPHONE LP CUSTOM Left Handed (610 Ευρώ)

186749.jpg

 

Γ. HAGSTROM SUEDE Left Handed (545 Ευρώ)

193151.jpg

 

Απευθύνομαι στους Gibsonάκηδες του φόρουμ (και όχι μόνο...).

- Ποιά λέτε ότι αξίζει περισσότερο για τα λεφτά της???

- Τι αλλαγές θα πρέπει να κάνω για να πλησιάσω το real thing???

- ¶λλες προτάσεις??? Μέχρι τα 600-700 Ευρώ το πολύ

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά προκαταβολικά! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

 

Les Paul ε; Ευτυχώς δεν έχουν ξυπνήσει ακόμα τα...καθάρματα, να σε περιλάβουν... :lol: :lol:

 

Λοιπόν, ας σοβαρευτούμε! Ο Superfunk εδώ

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=54

 

πλέκει το εγκώμιο των Hagstrom. Μοιάζουν πολύ ενδιαφέρουσα λύση σε κάθε περίπτωση.

 

Εγώ θα πήγαινα για την Custom, τη λέω την αλήθεια μου. Πολύ κλασσάτο look ρε συ...Χώρια που, κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι καθόλου απαραίτητη η ενδεχόμενη αλλαγή μαγνητών (που έχει γίνει δεύτερη φύση ημών των Epiphon-άκηδων :D ), τόσο στην Custom όσο και στην Std.

 

Το λέω αυτό γιατί έχοντας βάλει πολλές φορές δίπλα-δίπλα τη Std του drummer μας με την G-400 μου (με Burstbuckers πάνω), δεν μπορώ να πω ότι ακούω φοβερή διαφορά...(Ας πρόσεχα!)

 

Κρίμα πάντως που η Custom βγαίνει μόνο μαύρη για αριστερόχειρες... :(

 

Edit: Πιθανώς η Hagstrom να κερδίζει την κούρσα στον τομέα τιμής-απόδοσης...¶μεσες αλλαγές δεν φαντάζομαι ότι θα χρειαστούν για οποιαδήποτε...υποψήφια. Good luck! :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστα τα ματια Hagstrom...απλα ΑΛΛΗ κλαση... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :wink:

 

Ναι το νιώθω σε λίγο έρχονται να με περιλάβουν... :lol: :lol: :lol:

 

Να πω την αλήθεια το μόνο που με προβληματίζει στην hagstrom είναι το περίεργο συνθετικό υλικό στην ταστιέρα... τι είναι τούτο βρε παιδιά??? :?

 

Τι μαγνήτες προτείνετε για τον ΚΛΑΣΣΙΚΟ ήχο Les Paul???? Δεν έχω ιδέα από τέτοιους μαγνήτες... :oops: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια το μόνο που με προβληματίζει στην hagstrom είναι το περίεργο συνθετικό υλικό στην ταστιέρα... τι είναι τούτο βρε παιδιά??? icon_confused.gif

 

αυτο που ακριβως περιγραφεται στο site της Hagstrom..

ΒΙΛΟΥΔΟ!!ΣΚΕΤΟ ΒΙΛΟΥΔΟ!! :lol:

 

Θα αφησεις ησυχους τους μαγνητες της αν την παρεις γιατι ειναι θαυμασιοι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαγνήτες προτείνετε για τον ΚΛΑΣΣΙΚΟ ήχο Les Paul???? Δεν έχω ιδέα από τέτοιους μαγνήτες... :oops: :oops:

 

Εδώ ξεκινάμε τα "περί ορέξεως"...Ξαναλέω, αμφιβάλλω ότι θα χρειαστείς αλλαγή μαγνητών, εκτός κι αν βαραίνει τόσο πολύ ο...ψυχολογικός παράγοντας :lol: , οπότε το βουλώνω (και το καταλαβαίνω...).

 

Κινήσου ό,σο πιο οικονομικά μπορείς, αν θες τη γνώμη μου. Μείνε σε ζευγάρια μεσαίας εξόδου, και μην πάρεις Gibson αν γίνεται...Όχι πως δεν θα κάνεις τη δουλειά σου...αλλά υπάρχουν πολύ φτηνότερα σενάρια-και ενδεχομένως, καλύτερα... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαγνήτες προτείνετε για τον ΚΛΑΣΣΙΚΟ ήχο Les Paul???? Δεν έχω ιδέα από τέτοιους μαγνήτες... :oops: :oops:

 

Εδώ ξεκινάμε τα "περί ορέξεως"...Ξαναλέω' date=' αμφιβάλλω ότι θα χρειαστείς αλλαγή μαγνητών, εκτός κι αν βαραίνει τόσο πολύ ο...ψυχολογικός παράγοντας :lol: , οπότε το βουλώνω (και το καταλαβαίνω...).

 

Κινήσου ό,σο πιο οικονομικά μπορείς, αν θες τη γνώμη μου. Μείνε σε ζευγάρια μεσαίας εξόδου, και μην πάρεις Gibson αν γίνεται...Όχι πως δεν θα κάνεις τη δουλειά σου...αλλά υπάρχουν πολύ φτηνότερα σενάρια-και ενδεχομένως, καλύτερα... :wink:[/quote']

 

Το παραδέχομαι ότι υπάρχει πάντα ο ψυχολογικός παράγοντας... Μόνο αν γουστάρω παίζω όπως θέλω... :oops: :wink:

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?? Δώσε μου αν δεν σου κάνει κόπο 1-2 σετάκια μαγνητών και τι ήχο βγάζουν...

πχ. ταδε μαγνήτες --> paige, δείνα μαγνήτες --> gary moore κλπ κλπ

:D

 

Ευχαριστώωω! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?? Δώσε μου αν δεν σου κάνει κόπο 1-2 σετάκια μαγνητών και τι ήχο βγάζουν...

 

Χμ, τώρα σώθηκες! Γενικά πάντως, μιας και ζητάς την κλασσική συνταγή, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις αναζητώντας clips από τους PAF-οειδείς humbuckers όλων των εταιρειών. Επίσης, μου αρέσουν αρκετά ό,σα έχω ακούσει από Rio Grande. Επιλογές υπάρχουν...Οικονομία δεν σε βλέπω να θες να κάνεις... :lol: :lol:

 

Anyway, υπάρχουν πολύ πιό ειδικοί από μένα στο θέμα...οποτε, ας περιμένουμε να τους ακούσουμε... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Earendil !!

 

Οικονομία θα κάνω στην κιθάρα... :lol: :lol: Μην κάνω και στους μαγνήτες... :lol: :lol:

 

Αναμένουμε τους ειδικούς... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στην Epi Custom και την Hagstrom η διαφορά στην τιμή είναι μονάχα 60 ευρώ, επομένως νομίζω και οι ουσιαστικές διαφορές τους δεν θα είναι πολλές.

Δεδομένου ότι "εμπιστεύομαι τον Superfunk όταν μιλάει για set-neck κιθάρες" ( no offence man :lol: :lol: :lol: ), αλλά έχω παίξει ο ίδιος με Epi Custom LP και την βρήκα μια χαρά, εγώ θα έπαιρνα την Epiphone! :wink:

Πέρα από την πλάκα πάντως ο Superfunk εξηγεί στο άλλο thread γιατί και πως με τις Hagstrom και αξίζει να τις ψάξεις πριν αποφασίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου