Προς το περιεχόμενο

Video recording με VST plugins


nexis72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που λέτε έκανα βίντεο όπου έπαιζα κιθάρα και χρησιμοποιούσα το movie maker των windows. Για τον εφέ στην κιθάρα χρησημοποιούσα την πεταλιέρα μου. Όμως έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ το guitar rig κ amplitube. Και πλέον δεν μπορώ να γράψω video με τον ήχο τους γιατί το Movie maker δεν τα υποστηρίζει. Γνωρίζει κανείς πως να τα χρησιμοποιήσω? Κάποιο πρόγραμμα που κάνει video recording και να χρησιμοποιεί VST plugins ίσως? Κάποια άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λέτε έκανα βίντεο όπου έπαιζα κιθάρα και χρησιμοποιούσα το movie maker των windows. Για τον εφέ στην κιθάρα χρησημοποιούσα την πεταλιέρα μου. Όμως έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ το guitar rig κ amplitube. Και πλέον δεν μπορώ να γράψω video με τον ήχο τους γιατί το Movie maker δεν τα υποστηρίζει. Γνωρίζει κανείς πως να τα χρησιμοποιήσω? Κάποιο πρόγραμμα που κάνει video recording και να χρησιμοποιεί VST plugins ίσως? Κάποια άλλη ιδέα?

 

 

Χωρίς να είμαι ειδημων επί του θέματος φίλε μου θα μπορούσες να κάνεις το εξής:

 

Άνοιξε ταυτόχρονα με το πρόγραμμα που κάνεις capture την εικόνα και το DAW σου, π.χ Logic ή Pro tools ή Sonar ή Cubase ή Studio one (ότι χρησιμοποιείς εσύ δηλαδή). Στη συνέχεια στο DAW σου άνοιξε ένα κανάλι audio, φόρτωσε το Guitar Rig ή το Amplitube και ξεκίνα να κάνεις record και στα δύο προγράμματα. Με το που θα τελειώσεις κάνεις export το audio αρχείο από το DAW σου και το βίντεο από το πρόγραμμα που κάνει capture εικόνας και τα περνάς και τα δύο στο movie maker (αν αυτό χρησιμοποιείς), τα κάνεις synchronise και είσαι πανέτοιμος...

 

Αυτά  :)

 

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου, στη πρώτη περιπτωση εισαγεις ενα προηχογραφημένο wav ή mp3 στο Movie maker.

 

Πρέπει να κανεις το ίδιο και και με τα VSTi. Αν τα ανοίγεις σαν standalone πρέπει να τα ηχογραφήσεις κάπου, όπως σε κάποιο πρόγραμμα που ανέφερε ο φίλος akisgr ή εκεί που ηχογραφούσες μέχρι τωρα τον ενισχυτή σου. Μετά μπορείς να τα εισάγεις στο Movie maker.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν παράγεις ήχο με driver Asio4all δεν γίνεται η ηχογράφηση του απο εξωτερικό πρόγραμμα εύκολα. Ως πολύ δύσκολο, υπάρχει ένα Software που το καταφέρνει αλλά δεν είναι FreeWare και έχει διαδικασία. Μόνο αν συγχρονήσεις το Audio της ηχογράφησεις που έγινε στο Guitar Rig με το Video που τράβηξες απο εξωτερικό πρόγραμμα. Ο συγχρονισμός μπορεί να γίνει με προγράμματα τύπου Sony Vegas και μετά Render.

 

Εαν δεν παράγεις ήχο με Driver Asio4all υπάρχουν μπόλικα πρόγραμματα που τραβάνε ταυτόχρονα απο Webcam Και τον ήχο που παράγει ο υπολογιστής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εαν παράγεις ήχο με driver Asio4all δεν γίνεται η ηχογράφηση του απο εξωτερικό πρόγραμμα εύκολα. Ως πολύ δύσκολο, υπάρχει ένα Software που το καταφέρνει αλλά δεν είναι FreeWare και έχει διαδικασία. Μόνο αν συγχρονήσεις το Audio της ηχογράφησεις που έγινε στο Guitar Rig με το Video που τράβηξες απο εξωτερικό πρόγραμμα. Ο συγχρονισμός μπορεί να γίνει με προγράμματα τύπου Sony Vegas και μετά Render.

 

Εαν δεν παράγεις ήχο με Driver Asio4all υπάρχουν μπόλικα πρόγραμματα που τραβάνε ταυτόχρονα απο Webcam Και τον ήχο που παράγει ο υπολογιστής σου.

Διευκρίνιση άσχετη με το θέμα αλλά χρήσιμη προς αποφυγή λάθος εντύπωσης :

 

ASIO4ALL είναι μια εκδοχή generic ASIO driver. Δεν είναι σημείο αναφοράς ούτε πανάκεια και δημιουργήθηκε σαν οδηγός σε onboard κάρτες.

ASIO driver σωστό δίνει συνήθως η εταιρεία της κάθε κάρτας ήχου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου