Προς το περιεχόμενο

Marshall mg15fx ή line 6 spider iv


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πρέπει να πάρεις ενισχυτή έδω και τώρα, νομίζω ότι οι προτάσεις των άλλων συμφορουμιτών είναι μια χαρά.

 

Η επιλογή να μην πάρεις τίποτα τώρα και να περιμένεις να αυξηθεί λίγο το διαθέσιμο budget σου (στα 200-250 ευρώ) παίζει; Σε εκείνη την κατηγορία υπάρχουν πραγματάκια τα οποία θα μπορείς να κρατήσεις για καιρό και να σε ικανοποιήσουν μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά πάντως η THR ουσιαστικά βασίζεται στην τεχνολογία της Line6 , την οποία έχει αγοράσει η Yamaha. Υποθέτω οτι είναι κοντά στους αλγόριθμους των HD/Helix μοντέλων, τα οποία κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικά. (τονίζω το υποθέτω..  ;D )

 

Μιλάω πάντα για το THR/Line6 HD/Helix και όχι για τα spirer πάντα..εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

http://www.sweetwater.com/insync/yamaha-acquires-line-6/

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά πάντως η THR ουσιαστικά βασίζεται στην τεχνολογία της Line6 , την οποία έχει αγοράσει η Yamaha. Υποθέτω οτι είναι κοντά στους αλγόριθμους των HD/Helix μοντέλων, τα οποία κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικά. (τονίζω το υποθέτω..  ;D )

 

Μιλάω πάντα για το THR/Line6 HD/Helix και όχι για τα spirer πάντα..εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

http://www.sweetwater.com/insync/yamaha-acquires-line-6/

 

Σωστά τα λέει ο συμφορουμίτης.

 

Γενικά νομίζω ότι τα thr μηχανάκια  είναι εξαιρετικά και πολύ πιο compact και έχουν και τα στοιχειώδη εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε το dual thr100 φαίνεται άρρωστο πράμα. Νομίζω ότι η τεχνολογία οργιάζει. Ο ήχος είναι πολύ κοντά στη λάμπα ό,τι και να λέμε και οι επιλογές άπειρες. Βέβαια δεν ειναι και φτηνό.

 

 

O ηχος ειναι παρα πολυ κοντα στην λαμπα και με τα πεταλια δουλευει εξαιρετικα. 650 ευρω το ΤΗR100H στον Νακα. αν σε νδιαφερει dual amps sound πας για το ΗD. Μπορεις να χρησιμοποιησεις και impulse responses IRs.

 

Πιστευω εκλεισα για φετος και πολυ περισσοτερο απο θεμα ενισχυτη.

 

2ldh5u.jpg

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή να μην πάρεις τίποτα τώρα και να περιμένεις να αυξηθεί λίγο το διαθέσιμο budget σου (στα 200-250 ευρώ) παίζει;

Πολυ σωστα. Παιζει?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Fender Mustang II

 

είναι γεμάτος από δυνατότητες αλλά, και με τα βασικά του, ένας solid state με αξιοπρεπή watt και αξιοπρεπές ηχείο (σε μέγεθος) είναι κάτι για το οποίο θα βρεις χρησεις για πολλά χρόνια. 188 ευρώ στον Θωμά.

 

 

2) Blackstar HT-1R: πολύ ωραίος ήχος, τουλάχιστον στο ένα κανάλι, με όλα όσα θα χρειαστείς (reverb, headphone / line-out και για ηχογραφήσεις) και τίποτα που δεν θα χρειαστείς άμεσα. Καλο-κατασκευασμένος και αξιόπιστος. Η απόκριση του είναι πολύ ωραία. 245 ευρώ

 

3) Vox AC4TV: προτίμησέ τον από τον Blackstar, αν θέλεις old-school καθαρά. Μικρός και πρακτικός. Χωρίς πολλά-πολλά αλλά στην φάση που είσαι, δεν χρειάζεσαι πολλά.

 

Υπάρχουν στο μέλλον πετάλια για τα υπόλοιπα.

 

 

Αυτά από εμένα. Καλές αγορές & καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιζει...δλδ εκει στα 200 250 τι θα προτεινατε?ισως μπορεσω να τα διαθεσω μεσα στις γιορτες

 

https://m.thomann.de/gb/yamaha_thr10.htm

 

Τον έχω πάρει δανεικό και είναι μούρλια. Google it. Αυτά από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου