Προς το περιεχόμενο

new strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα σε ολους!

Σκοπευω να αποκτησω μια American Series Stratocaster (maple neck-chrome red).Σκεφτομουν επισης και την American Deluxe Stratocaster για περισσοτερη ποικιλια σε ηχους αλλα τα σχολια για τους samarium cobalt noiseless με αποθαρρυναν(δεν θελω να χασω το κλασσικο TWANG!).Αυτο που βασικα θα ηθελα να μαθω ειναι αν οι μαγνητες της συμπεριφερονται "καλα" με λογικα επιπεδα overdrive (στην χειροτερη περιπτωση ηχο malmsteen-δεν εχει τοσο drive οσο μπορει καποιοι να φανταζονται!).Το ρωταω αυτο γιατι αν χρειαζεται αλλαγη στους μαγνητες θα ηθελα να τους βαλω απο τωρα στην παραγγελια (μαλλον απο thomann γιατι η κιθαρα εχει μονο 869¤).Οι lace sensor (silver η gold) θα χαλουσαν τον κλασσικο strat ηχο?Για τα καθαρα εχω στο μυαλο μου ηχο Knopfler-Gilmour.

Ευχαριστω και ακουω οποιαδηποτε (αντι)-προταση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο τη στιγμη που ο Hendrix δεν ειχε προβλημα μαζι τους,δεν θα εχεις και εσυ :wink:

οποτε προχωρα και μην αλλαζεις τιποτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε prodmaster η "στρατοκαστερίλα" στον ήχο πηγάζει από το γεγονός ότι έχεις μονοπήνιους, στις συγκεκριμένες θέσεις, να δειγματοληπτήσουν χορδές πού έχουν μήκος 25.5 ίντσες, και που τα άκρα τους είναι στηριγμένα σε τρέμολο τύπου strat. Οι μαγνήτες μετά, διαμορφώνουν τον ήχο αρκετά (σαν eq) σπρώχνωντας συχνότητες ανάλογα με την καμπύλη συντονισμού τους. Ο ήχος όμως παραμένει αναγνωρίσιμος strat. (Σαν να περάσεις από equalizer τη φωνή ενός οικείου προσώπου. Θα αλλάξει κάπως, αλλά θα την αναγνωρίσεις αμέσως....)

Πάντως με όλους του μονοπήνιους στη θέση bridge εγώ έχω πρόβλημα να "δαμάσω" τον ήχο και να μην ξυρίζει....

Τελικώς είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτή:

 

stratdeluxe1.jpg

 

Το ξέρω ότι ο HB στη strat μπορεί να φαίνεται cheesy αλλά αφού αυτή μου άρεσε, τι να κάνω? Καθαρά παίζω με τους δύο samarium cobalt noiseless που έχει και κυρίως με το neck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με όλους του μονοπήνιους στη θέση bridge εγώ έχω πρόβλημα να "δαμάσω" τον ήχο και να μην ξυρίζει....

 

Γι'αυτό η καλύτερη μετατροπή σε μια Στρατ, είναι ένα τόσο δα καλωδιάκι που δίνει tone control και στο bridge. :wink:

 

Παρεμπιπτόντως η κιθάρα σου μοιάζει πολύ με τη μία δική μου Strat.... η οποία έχει 'θορυβώδεις' μαγνητες πάντως. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε superfunk σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου εδωσες :wink: αλλα θα ηθελα παρ'ολα αυτα αν καποιος εχει εμπειρια με τους lace sensors να μου πει πως του φανηκαν, ή τελος παντων αν για τα "γκαζια" (οχι fuzz μιας και κατα τη γνωμη μου ισοπεδωνει οτιδηποτε περασει απο μεσα του) κρινεται σκοπιμη η αναβαθμιση με stacked single-coils(π.χ. DiMarzio HS-3 ή YJM 8) ).Για να μη σας κουραζω αλλο θελω το εξης: να μπορει η κιθαρουλα να περνα απο το Lady writer στο Far beyond the sun χωρις να ξενερωνω με κανενα απο τους δυο ηχους!

 

P.S.1:Στις αλλες δυο κιθαρες εχω 2DiMarzio humbuckers στη μια και SD Metal live wire στην αλλη και στη strat (αν τελικα με βολεψει και στο χερι) θελω αποκλειστικα single coil χαρακτηρα.

 

P.S.2:Δεν χρειαζεται να μπειτε σε ιδιαιτερες αναλυσεις καθοτι παιζω κιθαρα απο το 1987(δεν εννοω οτι ειμαι κανενας κιθαρισταρας,απλα οτι εχω αρκετα μεγαλη εξοικιωση με το αντικειμενο).Απλα στα 31 μου αποφασισα να επενδυσω σε ενα καλο οργανο που θα με φτιαχνει και θα με προκαλει να παιξω και ψαχνω το κατι παραπανω στον ηχο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα μου αρεσουν πολυ οι Lace Sensors γιατι συμπεριφερονται πολυ καλα με τα παρα πολλα Modulation & delay effects που χρησιμοποιω,πολλοι ομως τους βρισκουν ψυχρους,παντως θορυβο δεν εχουν.

 

Κατα τη γνωμη μου οι στοκ μαγνητες της am series strat ειναι μια χαρα και θα σε καλυψουν στα παντα (μη ξεχνας αλλωστε οτι οι θεσεις 2 & 4 ειναι humbucking ετσι κι αλλοιως στο συγκεκριμενο μοντελλο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια American Strat με maple neck και είναι πραγματικά εξαιρετική κιθάρα, με καταπληκτικό μπράτσο και πολύ ωραίο τρέμολο.

 

Οσο για τους μαγνήτες, η γνώμη μου είναι να τους ακούσεις πρώτα γιατί μπορεί να μην χρειαστεί να τους αλλάξεις.

Ξεκίνα με τις εργοστασιακες ρυθμίσεις, όπως τις γράφει η Fender, και κατέβασέ τους λιγάκι μέχρι να βρείς αυτο που λένε sweet spot. Η εμπειρία μου λέει ότι θέλουν λίγο πιο κάτω απο την προτεινόμενη ρύθμιση.

 

Ο κάτω TONE δουλεύει ΚΑΙ στους δύο κάτω μαγνήτες, αν και καλλίτερα είναι να δουλεύει μόνο στον bridge, είναι πιο ευελικτη κατάσταση αν παίζει κανεις στις θέσεις 2 & 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Την παραγγειλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

απο Thomann (869¤).

Κατεβηκα το απογευμα σε γνωστο μαγαζι στο κεντρο της Αθηνας και ζητησα να τη δοκιμασω.Πολυ προθυμα μου ειπαν οτι ειναι σφραγισμενη και επειδη ηθελα να τσεκαρω το μπρατσο μου εδειξαν την 60th anniversary που εχει το ιδιο :roll: .Μεχρι εδω καλα...Ειπα στο παληκαρι που με εξυπηρετουσε οτι εχω βρει την ταδε τιμη(869¤) απο online shop και τον ρωτησα τι καλυτερο απο τη δικη τους επισημη τιμη(1260¤) μπορουσε να κανει.Μου ειπε οτι το γνωριζει(παλι καλα!) και αρχισαμε μια συζητηση σχετικα με τα super-market που βαζουν οργανα "κραχτες" στο κοστος, που εμεις ελεγχουμε το καθε οργανο ξεχωριστα κ.τ.λ. Του εδωσα να καταλαβει οτι σε καμια περιπτωση δεν περιμενα να μου κανει τιμη Thomann απλα ηθελα να μαθω την καλυτερη προσφορα που μπορουσαν να κανουν, πιθανοτατα και με δοσεις στην πιστωτικη.Κατεβηκαμε κατω και μιλησε με το αφεντικο.Απο οτι καταλαβα-γιατι εν τω μεταξυ ειχα πιασει την κουβεντα με ενα αλλο πωλητη- το αφεντικο με γειωσε κανονικα γιατι οταν πηγα πιο κοντα τους, το παιδι τον ρωτησε "Κυριε Β..., σχετικα με αυτο που σας ειπα τι μπορουμε να κανουμε?" και το boss χωρις καν να μιλησει μαζι μου (ημουν στο 1 μετρο) του ειπε "Αν ειναι για την τιμη,δεν το συζηταμε καθολου" με ενα υφος που πραγματικα με στεναχωρησε,γιατι ουτε ζητησα τιποτα παραπανω απο μια εκπτωση,ουτε ημουν αγενης(το εντελως αντιθετο θα ελεγα).Εκεινη τη στιγμη πιστεψα οτι αν μπορουσε θα με πετουσε με τις κλωτσιες εξω :cry: Αφου ξαναευχαριστησα τα παιδια που με εξυπηρετησαν, ευχηθηκα καλη πρωτοχρονια,γυρισα σπιτι,μπηκα στο "Θωμα" και πλεον περιμενω τον ταχυδρομο 8)

Φταιω εγω που πιστεψα οτι υπηρχε ελπιδα να ψωνισω απο ελληνικο μαγαζι?

Φταιω εγω που ισως δεν ξαναπατησω σε ελληνικο μαγαζι (εκτος ισως για τιποτα χορδες αν ξεμεινω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιω εγω που πιστεψα οτι υπηρχε ελπιδα να ψωνισω απο ελληνικο μαγαζι?

Φταιω εγω που ισως δεν ξαναπατησω σε ελληνικο μαγαζι (εκτος ισως για τιποτα χορδες αν ξεμεινω)?

 

Με γειά!! ¶ντε καλως ήρθες στο strato-club!

 

Ειδικά χορδές με τίποτα από εδώ... :D :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορία μου αμαρτία μου..... :cry:

 

Τουλάχιστον είχαμε πρόοδο σε αυτό το αφεντικό. Όχι μόνο ξέρει ότι εμποράκους σαν αυτόν τους έχουμε πάρει χαμπάρι αλλά συμπεριφέρθηκε και στον πελάτη ως γεωσκώληξ!! :cry:

Μετά κλαίγονται για την συρρίκνωση της αγοράς τα παλιονούμερα! :evil: :evil:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου