Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για να ξεκινήσω; (software)


Stef4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια

Πριν κάποιες μέρες είχα ανοίξει ένα thread  για το τι να επιλεξω ανάμεσα σε υπολογιστή και ενισχυτή (ηλεκτρική κιθάρα παίζω )

Νίκησε ο υπολογιστής λοιπόν και έτσι

Παρήγγειλα minitor (behringer truth) και κατέληξα στην καρτα tascam us 2x2

Τωρα ομως δεν εχω ιδεα τι προγραμματα χρειάζομαι καθως δεν εχω ασχοληθεί ποτε ξανα με κατι τέτοιο

Εψαξα αλλα δεν βρηκα αρκετά ωστε να με καλυψουν  

Δεν θελω κατι επαγγελματικό

Απλα να μου αντικαταστησει τον ενισχυτη και να μπορώ να κάνω καμιά ηχογράφηση(ροκ,μεταλ παιζω πιο πολυ αμα παιζει ρολο)

Διαβασα επισης οτι υπαρχουν και δωρεαν προγράμματα αλλα θα πρεπει να υπαρχουν κάποιες βάσεις απο προγραμμα το οποιο θα πρεπει να αγορασω σωστα;

Τι ακριβως ειναι τα  sequence και τα  vst synth;

Γνωρίζετε καποια thread το οποιο θα με κάλυπτε  ώστε να μην σας κουραζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε αυτό να πάρεις μια ιδέα και βλέπεις:

http://www.native-instruments.com/en/products/komplete/guitar/guitar-rig-5-pro/downloads/

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC

Ωραία...θα στα πω απλοϊκά...

Για να μπορείς να ηχογραφήσεις, χρειάζεσαι ένα απλό (για αρχή) πρόγραμμα που συχνά θα δεις εδώ μέσα να λέγεται DAW.

Αυτό ας πούμε

http://www.reaper.fm

DAW υπάρχουν και άλλα αλλά ξεκίνα με αυτό (επίσης βλέπω ότι με την αγορά της συγκεκριμένης κάρτας έρχονται μαζί 2 ακόμα προγράμματα εγγραφής -Sonar X3 LE και Ableton Live Lite 9-)

Δουλεύεις και τα 3 και βλέπεις πιο καταλαβαίνεις πιο εύκολα.

 

Τώρα για τις κιθάρες σου (πάλι για αρχή) κατέβασε το δωρεάν Guitar Rig

http://www.native-instruments.com/en/products/komplete/guitar/guitar-rig-5-player/

 

To Guitar Rig παίζει μόνο του αλλά και μέσα από το Reaper (έτσι θα ηχογραφείς)....

Κατέβασε λοιπόν αυτά τα 2, θεωρητικά θα περάσεις τις γιορτές μέχρι να τα συνηθίσεις....και ξαναέλα με τη καινούργια χρονιά με τις απορίες :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε αυτό να πάρεις μια ιδέα και βλέπεις:

http://www.native-instruments.com/en/products/komplete/guitar/guitar-rig-5-pro/downloads/

Αυτό δουλεύει για 30 ημέρες...καλύτερα ο player που είναι δωρεάν για να πάρει μία ιδέα και να μην μπλέξει με πολλά

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δουλεύει για 30 ημέρες...καλύτερα ο player που είναι δωρεάν για να πάρει μία ιδέα και να μην μπλέξει με πολλά

 

 

Οκ

Ευχαριστώ πολύ

Αλλα τα νεα θα αργήσουν λίγο παραπάνω αφου και τα πράγματα θα αργησουν επισης

Θα εχετε περισσότερο καιρο την ησυχία σας

χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες marathon!

θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικό, αφού ξέρεις μάλλον καλά το reaper.

 

Το έβαλα και εγώ λοιπόν. Σε ένα pc με onboard κάρτα ήχου.

Έχω και το guitar rig και παίζει super (με asio4all).

 

Ερώτηση

α) Διαλέγω κανάλι. Το κάνω arm για recording, διαλέγω FX και εκεί του βάζω το guitar rig.

Όταν γράφω, αυτό που γράφω είναι καθαρή κιθάρα. Όπως την έχω καρφί κατευθείαν στην είσοδο ήχου. Πως γίνεται όταν γράφει την κιθάρα, ταυτόχρονα να ακούω αυτό που παίζω, αλλά με την παραμόρφηση του guitar rig και όχι "μπουζούκι" (clean tone) ????

Όταν του πατάω play, μου το παίζει κανονικά με guitar rig.

β) Πως γίνεται να κάνω edit το αρχείο wav που γράφτηκε ??? Να δω την κυματομορφή του σε μεγάλο και να την κάνω ότι θέλω. (όπως π.χ. adobe audition)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα και εγώ λοιπόν. Σε ένα pc με onboard κάρτα ήχου.

έχασες φίλε μου....είμαι Mac User και η Apple, μας δίνει δωρεάν το θεϊκό Garageband ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου