Προς το περιεχόμενο

Βρηκα τον τονο που θελω αλλα με πολυ θορυβο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στη παρεα! Προσφατα αλλαξα μαγνητες στη κιθαρα και επισης μεταπηδησα απο το gr5 στο amplitube 3. Μετα απο αρκετους πειραματισμους επιτελους βρηκα τον ηχο που ηθελα για rock metal lead κι ειμαι κατενθουσιασμενος! Τον ηχο τον πετυχα ως εξης: πεταλι compressor, 3 ! πεταλια distorsion, ενισχυτης orange or120, καμπινα orange δε θυμαμαι ποια και τελος rack delay και reverb. Το προβλημα ειναι ο πολυς θορυβος ο ποιος προφανως προερχεται απο το τριπλο dist. Ανεβαζοντας το gate ψιλολυνεται το προβλημα αλλα και παλι δε ειναι και η καλυτερη λυση. Καμια βοηθεια ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στη παρεα! Προσφατα αλλαξα μαγνητες στη κιθαρα και επισης μεταπηδησα απο το gr5 στο amplitube 3. Μετα απο αρκετους πειραματισμους επιτελους βρηκα τον ηχο που ηθελα για rock metal lead κι ειμαι κατενθουσιασμενος! Τον ηχο τον πετυχα ως εξης: πεταλι compressor, 3 ! πεταλια distorsion, ενισχυτης orange or120, καμπινα orange δε θυμαμαι ποια και τελος rack delay και reverb. Το προβλημα ειναι ο πολυς θορυβος ο ποιος προφανως προερχεται απο το τριπλο dist. Ανεβαζοντας το gate ψιλολυνεται το προβλημα αλλα και παλι δε ειναι και η καλυτερη λυση. Καμια βοηθεια ρε παιδια?

 

Πραγματικά χωρίς να θέλω να ειρωνευτώ, κάτι εδώ πάει πολύ λάθος, οτι στυλ μουσικής και να παίζεις..  έχεις 5 gain stages στην σειρά..μου θυμίζεις το παρακάτω:

 

Θρασοντέθης

Παίζει όλες τις μελωδίες downstroke με πέμπτες με αποτέλεσμα όταν δείχνει κάτι με το δείχτη να τεντώνει αντανακλαστικά και ο παράμεσος. Έχει βάλει τόσο hot μαγνήτες που προσέχει να μην ακουμπάει το βύσμα του την ώρα που πάλλεται η χορδή και πάθει ηλεκτροπληξία.

Άμεσα σχέδια: Να βρει το θάρρος να συνδέσει 3 metal zone στη σειρά στο βρώμικο κανάλι. Παλιά που το δοκίμασε ο ενισχυτής έκανε σαν τον απορροφητήρα της κουζίνας, ενώ μόλις άφησε τις χορδές ούρλιαξε σαν το διάολο και φοβήθηκε.

Ονειρεύεται: Να μεταφράσει τα brutal φωνητικά του τραγουδιστή στα αγγλικά για να κάνουν διεθνή καριέρα, αλλά δεν καταλαβαίνει τι λέει και ντρέπεται να τον ρωτήσει.

Μπερδεύει: Όταν κάποιος ανοίγει στο νόιζ θέμα για αγορά σκάφους του στέλνει προσωπικό μήνυμα και του εξηγεί ότι δεν είναι φόρουμ ιστιοπλοΐας.

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=325

 

Κόψε κάτι από τα gain σου και θα δεις οτι και καλύτερα θα ακούγεσαι και στη μίξη θα βγαίνεις καλύτερα όταν παίζεις με μπάντα..

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις την καλοσύνη να μας αναφέρεις το συνολικό κόστος του εξοπλισμού σου μέσω του οποίου βρήκες τον ήχο που ήθελες αλλά με πολύ θόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτό, κατ' αρχάς βγάλε το compressor. Τα distortions σου κομπρεσάρουν τον ήχο έτσι και αλλιώς οπότε σου είναι απλά άχρηστο.

 

Μετά βγάλε και τα 2 distortions, βάλε τον ενισχυτή δυνατά και προσπάθησε να φτιάξεις τον ήχο σου μόνο με αυτό, με το distortion οχι πάνω από το 75-80%, αλλά με όσο πιο πολύ boost σου δίνει το πετάλι. Τέλος αν ούτε αυτό σου κάνει βάλε άλλο ένα distortion μπροστά αλλά με το πολύ 5% distortion και απλά από εκεί φτιάξε το χρώμα (tone)..

 

Καλή αρχή..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις λιγοτερο θορυβο πρεπει να χαμηλώσεις το input level (κατω αριστερα),επειδή όμως ετσι θα εχεις λιγοτερο gain στον ηχο σου μπορεις να καρφωσεις την κιθαρα σε ένα μικτακι κι από εκει στον υπολογιστη,με αυτόν τον τροπο μπορεις να αυξανεις το σημα σου πριν περασει στο amplitube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα thisisSparta δεν υπαρχεις, ελιωσα στο γελιο! Περαν της πλακας τωρα, να ξεκαθαρισω λιγο το τοπιο. Τη κιθαρα τη συνδεω μεσω interface οποτε δεν εχω θεμα με το σημα. Δεν ειμαι καφροθρασας, βρηκα ενα preset για gilmour που μου ψιλοαρεσε ο ηχος και ψαχνοντας το ειδα στο stomp οτι ειχε ενα comp τρια dist και ενα flanger. Βεβαια ολα, πλιν του ενος dist ηταν off. Και εκει που πειραματιζομουν ειδα οτι βαζοντας ενα ενα, ειχα περισσοτερο sustain, αυτο που μου ελειπε παντα δηλαδη. Αυτο ειναι το θεμα μου, θελω περισσοτερο sustain, οχι περισσοτερο gain. Υπαρχει αλλος τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα thisisSparta δεν υπαρχεις, ελιωσα στο γελιο! Περαν της πλακας τωρα, να ξεκαθαρισω λιγο το τοπιο. Τη κιθαρα τη συνδεω μεσω interface οποτε δεν εχω θεμα με το σημα. Δεν ειμαι καφροθρασας, βρηκα ενα preset για gilmour που μου ψιλοαρεσε ο ηχος και ψαχνοντας το ειδα στο stomp οτι ειχε ενα comp τρια dist και ενα flanger. Βεβαια ολα, πλιν του ενος dist ηταν off. Και εκει που πειραματιζομουν ειδα οτι βαζοντας ενα ενα, ειχα περισσοτερο sustain, αυτο που μου ελειπε παντα δηλαδη. Αυτο ειναι το θεμα μου, θελω περισσοτερο sustain, οχι περισσοτερο gain. Υπαρχει αλλος τροπος?

 

'Ασε και εγώ όταν το είχα διαβάσει αυτό το άρθρο απλά έκλαιγα από τα γέλια..

Αν ήταν off  τα distortions τότε απλά δεν τα χρησιμοποιούσε  :)

Ο κομπρέσορας θα σε βοηθήσει στο sustain, αλλά ίσως ο συγκεκριμένος σου βγάζει πολύ θόρυβο, ή δοκίμασε κάποιο άλλο μοντέλο (vst απο οτι καταλαβα, οπότε απλά δοκίμασε ότι έχει να δεις τι σου κάνει) ή δοκίμασέ τον σε άλλη θέση. Επίσης τσέκαρε μήπως έχεις κανα noise gate με το threshold πολύ ψηλά και σου κόβει αυτό τις νότες

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου