Προς το περιεχόμενο

Food for thought


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ψαξεις σε παλαιοτερα ποστ θα δεις οτι ΕΧΟΥΝ γινει τετοιοι πειραματισμοι και συγκρισεις αλλα κανεις δεν υποχωρησε απο τις θεσεις του :lol:

 

(ψαξε βρες ενα ποστ οπου αλλαξα μπρατσο απο maple σε rosewood στην ιδια κιθαρα και κανεις δεν βρηκε τη διαφορα στον ηχο,αντιθετως μαλιστα αρκετοι ακουσαν τεραστια διαφορα στο ΙΔΙΟ κλιπ που παραπλανητικα εβαλα στην αρχη και στο οποιο δεν ειχαν αλλαχθει ακομα τα μπρατσα!!! :lol: :lol: :lol: )

 

τι τα θες καθενας με οτι γουσταρει να πιστευει ειναι και εδω μεσα...μη ξεχνας αλλωστε οτι δυστυχως η ευτυχως ειμαστε ολοι μας ΕΛΛΗΝΕΣ οποτε εξ ορισμου τα ξερουμε ΟΛΑ & εχουμε ΠΑΝΤΑ δικιο.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

παντως για να μιλησω για τον εαυτο μου και μονο εχω κανει παρα πολλα τεστ (συναρμολογω κιθαρες τυπου Φεντερ πολλα χρονια τωρα) & τα προσωπικα μου συμπερασματα μου ειναι αυτα που αναφερω παραπανω (για να μη σε κουραζω συνοπτικα εχω καταληξει οτι τον κυριο ρολο στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας παιζουν οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ,η ΓΕΦΥΡΑ & το σετ απ ,οποτε εχω αλλαξει σωμα η μπρατσο στην ιδια κιθαρα κρατωντας τους μαγνητες και τη γεφυρα ιδια ο ηχος ηταν ιδιος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Αν ψάξεις στο νοιζ θα δεις ότι υπάρχουν άτομα που λένε ότι έκαναν τέτοιες συγκρίσεις και οδηγήθηκε ο καθένας σε διάφορα συμπεράσματα είτε σε μια κιθάρα αλλάζοντας τους μαγνήτες είτε με διάφορες κιθάρες μεταξύ τους' date=' οπότε πως λες ότι λένε αρλούμπες;[/quote']

 

Αν οδηγούνται σε διαφορετικά συμπεράσματα για το ίδιο θέμα, τότε κάποιοι έχουν δίκιο και κάποιοι λένε αρλούμπες.

 

Αυτό που προσωπικά παρατηρώ είναι ότι πολύ συχνά κάποιοι (δεν ξέρω για το noiz, το παρακολουθώ λίγο καιρό) κάνουν κάποιες δοκιμές οι οποίες κάθε άλλο παρά σωστά σχεδιασμένες είναι. Για παράδειγμα αλλάζουν saddles και λένε πόσο καταπληκτικός είναι ο ήχος με τα saddles "τύπου τάδε" και δεν σκέφτονται ότι παράλληλα άλλαξαν και χορδές, και ρύθμισαν το intonation. Όυτε ότι τα προηγούμενα ήταν παλιά saddles και αυτά που έβαλαν ήταν "του κουτιού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια βόλτα στην αγορά χθες και δοκίμασα διάφορες κιθάρες.Πήγα για χαβαλέ αλλά κατέληξα να κάνω πειράματα.Απορώ πως δε με πέταξε ο υπάλληλος έξω. :lol: :lol: Ήταν ευγενέστατος και όταν σηκώθηκα μου είπε μα κάτσε παίξε και άλλο 8O 8O

 

1ο Πείραμα

Το μάτι μου πήρε μια Epiphone Custom.Θυμήθηκα τον Λαμπήρη(θυμάμαι καλά;;) που την τσίμπησε και είπα να την ακούσω.Την βάζουμε σε έναν Line6 Spider II 30watt.Πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι και δεξί και αριστερό.Λίγο ψεύτικη φαινόταν δεν ξέρω λόγω φινιρίσματος ίσως.Ο ήχος με άφησε λίγο μλκ 8O Σφιχτός ογκώδης καθαρός.Η κιθάρα στοίχιζε 770 ευρώ.Ο υπάλληλος μου λέει "έχω και μία Gibson LP Standard θες να ακούσεις;" Λέω φυσικά και θέλω.Mου τη δίνει και αμέσως αμέσως διαπιστώνω ότι το αριστερό μου χέρι "πετούσε" στην ταστιέρα με μια πρωτόγνωρη άνεση για μένα :D Ευκολόπαιχτη τα μάλλα :lol: :lol: :lol: και πολύ άνετη σε αντίθεση με την Epiphone που σε κάποιες φράσεις μου δυσκολεύτικα λιγουλάκι. :oops: Αλλά...

 

Ηχητικά ενώ άκουσα κάτι άλλο συχνοτικά κατα τα άλλα ο ήχος της Epiphone μου άρεσε πιο πολύ προσωπικά.Η κιθάρα στοίχιζε 1900 ευρώ.Εγώ δεν άκουσα πουθενά ηχητική διαφορά 1200 ευρώ.Κατασκευαστική ναι σίγουρα.Αν και με ένα καλό setup πιστεύω η Epiphone θα μου έκανε τη δουλειά.Έχω βάλει στο μάτι την έκδοση με τους EMG :wink:

 

2o Πείραμα(στο ίδιο μαγαζί :lol: :lol: )

Έχω την κιθάρα μου μαζί μου(basswood,rosewood ταστιέρα,Floyd Rose,EMG).Έχω σταμπάρει εντω μεταξύ ότι έχει στο μαγαζί την ESP M-II.Στον ίδιο ενισχυτή παίζω για λίγο να απομνημονεύσω τον ήχο και ζητάω την M-II.(Alder,rosewood ταστιερα,Floyd και EMG).Παίζω κανένα 5λεπτο και καθαρά και βρώμικα.Ξαναβάζω την κιθάρα μου για να σιγουρευτώ.Συμπέρασμα;Αν εξαιρέσεις ότι τα τάστα μου θέλουν τρίψιμο δεν κατάλαβα και μεγάλη διαφορά στην αίσθηση για να πω την αλήθεια καμία σχεδόν διαφορά στον ήχο.Στα καθαρά μόνο η M-II μου φαινόταν λίιιιγο πιο ξερή αναιπέσθητα ίσως.

 

Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι το ξύλο παίζει ρόλο αλλά πάρα πολύ μικρό.Αν παρατηρήσατε βέβαια όταν κάποιος μας λέει θέλω να πριμάρω τον ήχο στην κιθάρα μου τι θα το πούμε άλλαξε σωμα;;; :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ δήμαρχε πες κι εμάς το μαγαζί γιατί θα ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω την epiphone!

 

Αν είσαι απο Δράμα πολύ ευχαρίστως να σου πω που να πας :wink: :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ δήμαρχε πες κι εμάς το μαγαζί γιατί θα ήθελα κι εγώ να δοκιμάσω την epiphone!

ΡΕΕ ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΧΑΜΠΑΡΙ :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρατηρήσατε βέβαια όταν κάποιος μας λέει θέλω να πριμάρω τον ήχο στην κιθάρα μου τι θα το πούμε άλλαξε σωμα;;; :wink:

 

Όχι βέβαια...να ζεστάνει τα χέρια του αρκεί. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έστω pm...... κάτι τέλος πάντων! :D :D :D :D

 

Εντάξει να σου πω ότι λέγεται Music Leader θα κουβαληθείς Δράμα;;; :wink: :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρατηρήσατε βέβαια όταν κάποιος μας λέει θέλω να πριμάρω τον ήχο στην κιθάρα μου τι θα το πούμε άλλαξε σωμα;;; :wink:

 

Όχι βέβαια...να ζεστάνει τα χέρια του αρκεί. :lol: :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου