Προς το περιεχόμενο

Μικρός λαμπατος 5-10w μεχρι 250€


thanasisdo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 5-10w δεν είναι σίγουρο ότι θα σε βγάλουν για πρόβα...

Υπάρχουν ενισχυτές που έχουν επιλογή ρύθμισης watt.

Περίμενε λίγο μήπως βρεις κανένα καλό μετάχειρο (αν δεν τον βιάζεσαι βέβαια).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι και ατυχία φίλος, εγώ δουλεύω από το internet και πληρώνομαι σε δολλάρια. :D

 

 

Κι εγω σε δολλαριο πλερωνομαι φιλοους, εδω και 3 χρονια. Ατυχια για πολλους στην ελλαδα η ισοτιμια αυτη ομως. Βλεπεις οτι βαζω τη συλλογικη συνειδηση πανω απο ολα.  ;D

 

Να ρωτησω κατι; Μια λαμπατη κεφαλη 10w αν συνδεθει σε καμπινα 4x12 δε θα εχει αισθητη διαφορα σε ενταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι; Μια λαμπατη κεφαλη 10w αν συνδεθει σε καμπινα 4x12 δε θα εχει αισθητη διαφορα σε ενταση;

 

Ο x ενισχυτής μπορεί να "πατήσει γκάζι" μέχρι ενός ορισμένου σημείου, μέχρι τα 10 W ή τα όποια watt μπορεί να δώσει.

Η 4x12 ωστόσο μπορεί να δώσει (και συχνά δίνει) την ψευδαίσθηση της μεγαλύτερης έντασης λόγω του ότι συχνοτικά θα έχει πολύ λίγη σχέση με αυτό που ακούς από μια 1x12 (ειδικά open back). H 4x12 θα "ζμπρώχνει" περισσότερο αέρα και θα μετατοπίσει τον ήχο αρκετά κλικ προς τη μπάσα άκρη του φάσματος.

Ανάλογα με τη χρήση ή το ύφος, αυτό μπορεί να είναι επιθυμητό... αλλά δε νομίζω ότι θα γίνει κάτι εντυπωσιακό σε επίπεδο αντιληπτής έντασης.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο x ενισχυτής μπορεί να "πατήσει γκάζι" μέχρι ενός ορισμένου σημείου, μέχρι τα 10 W ή τα όποια watt μπορεί να δώσει.

Η 4x12 ωστόσο μπορεί να δώσει (και συχνά δίνει) την ψευδαίσθηση της μεγαλύτερης έντασης λόγω του ότι συχνοτικά θα έχει πολύ λίγη σχέση με αυτό που ακούς από μια 1x12 (ειδικά open back). H 4x12 θα "ζμπρώχνει" περισσότερο αέρα και θα μετατοπίσει τον ήχο αρκετά κλικ προς τη μπάσα άκρη του φάσματος.

Ανάλογα με τη χρήση ή το ύφος, αυτό μπορεί να είναι επιθυμητό... αλλά δε νομίζω ότι θα γίνει κάτι εντυπωσιακό σε επίπεδο αντιληπτής έντασης.

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον απλό vht special6 σχεδόν από τότε που πρωτοβγήκε. Ο ενισχυτής είναι πραγματικά διαμάντι για τα λεφτά του αν κ τώρα έχει ανέβει η τιμή του. Σαν χαρακτηριστικά είναι σπαρτιάτικος (1 volume, 1 tone) αλλά για εμένα είναι αρκετά. Είναι πολύ αξιόπιστος κ οικονομικός στο θέμα της αλλαγής λυχνιών. Στο σπίτι δύσκολα θα τον φέρεις σε υπεροδήγηση με μονούς καθώς μένει πολύ καθαρός σε υψηλές εντάσεις. Τώρα σε σχέση με καμπίνα αν κ δεν τον έχω δοκιμάσει, σίγουρα με περισσότερα μεγάφωνα θα ακούγεται "μεγαλύτερος" κ επειδή όπως είπα μένει καθαρός σε υψηλές εντάσεις πιθανόν να βγάζει κ πρόβα σε λογικές εντάσεις. Highly recommended από εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Fender Champion 600. Με αυτον εχω κανει προβες, συναυλιες κι εχω βγει μια χαρα (με οικοδομο ντραμμερ). Απο ενταση εισαι οκ, κι εγω με πεταλιερα τον χρησιμοποιω κυριως. Βεβαια, απ'οτι εχω καταλαβει ο VHT ειναι καλυτερος στην κατηγορια αυτη αλλα και πιο ακριβος. Παντως γενικα να εχεις στο νου σου οτι τα 5W ειναι μια χαρα... Αν σου αρεσει εμφανισιακα (εμενα αυτο με τραβηξε), τοτε ειναι κι αυτος μια επιλογη.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για να καταλάβω με 10w κάνεις πρόβα? Και για live θα έχω πρόβλημα? Αν πχ πάρω τον ήχο με μικρόφωνο και τον περάσω στα ηχεία? υποθετικά γιατί προς το παρών με ενδιαφέρει για το σπίτι και για καμια προβουλα το πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για να καταλάβω με 10w κάνεις πρόβα? Και για live θα έχω πρόβλημα? Αν πχ πάρω τον ήχο με μικρόφωνο και τον περάσω στα ηχεία? υποθετικά γιατί προς το παρών με ενδιαφέρει για το σπίτι και για καμια προβουλα το πολύ..

 

Ανάλογα τι εννοείς πρόβα. Αν παίζετε σε δυνατές εντάσεις με ντράμερ που κοπανάει θα χρειαστεί να τον στήσεις ψηλά να κοιτάει τα αυτιά σου και να δυναμώσεις πολύ για να ακούς τον εαυτό σου που σημαίνει οτι (ανάλογα τον σχεδιασμό του ενισχυτή) δεν θα έχεις καθαρό ήχο και πιθανόν να μη σε ακούνε όλοι οι υπόλοιποι. Στο λάιβ σκέψου ότι είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί θα παίρνεις ήχο με μικρόφωνο για το PA αλλά και πάλι θα πρέπει να ακούς εσύ τι παίζεις απο τον ενισχυτή όπου σε ένα βαβουριάρικο stage ήχο θα σε δυσκολέψει.

 

Γενικά οι ενισχυτές 5-10 watt δεν είναι φτιαγμένοι για πρόβες και λάιβ. Δεν σημαίνει πως δεν θα μπορέσεις με τίποτα να κάνεις την δουλειά σου και με έναν τέτοιο ενισχυτή αλλά θα πρέπει να ευνοούν και οι συνθήκες λίγο και σίγουρα θα σε προβληματίσει περισσότερο από έναν πιο δυνατό ενισχυτή.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου