Προς το περιεχόμενο

Camera & YouTube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας κυρίες και κύριοι.

 

Ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς κιθαριστικό, αλλά είναι "συγγενικό" το θέμα. Αν είναι στην λάθος κατηγορία, ας μεταφερθεί, ει δυνατόν. Please & thank you.

 

Λοιπόν, ψάχνω την οικονομικότερη δυνατή camera (ή και φωτογραφική τέλος πάντων) για να ανεβάσω κάποια clips (covers κτλ.) στο YT. Έχω ήδη μια φωτογραφική που ντουμπλάρει και ως camera με full HD δυνατότητες κτλ. αλλά η καούρα με πιάνει αφού πέσει η νύχτα και τα βίδεο βγαίνουν αρκετά σκοτεινά και grainy. Και για κάποιο λόγο τα όποια settings που κάνεις για φωτογραφία αναιρούνται αέρα όταν πατάς το record. Οπότε πριν αρχίσω να πειραματίζομαι με προβολείς κήπου μέσα στο σπίτι (όχι, δεν αστειεύομαι  :-X ), είπα να δω μπας κι υπάρχει καμιά οικονομική λύση να κάνω την δουλειά μου.

 

Δεν μπορώ να τονίσω αρκετά το "οικονομική".

 

Στο ψαχνό, θα'θελα κάτι HD. Και στα 720p να'ναι το ταβάνι αντί 1080p πάλι οκ είμαι. Το πως ηχογραφεί δε μ'ενδιαφέρει καθόλου, ας μην έχει καν μικρόφωνο. Το σκέφτηκα για καμιά HD webcam αλλά. Πρώτον, το'χω δοκιμάσει και, παρ'ότι το PC είναι δυνατό, είναι και παλιούτσικο και το DAW δεν συνεργάζεται καλά με το όποιο video recording πρόγραμμα για webcam. Και δεύτερον, θέλω κάτι που να στήνεται πιο μακριά (wireless, BT κτλ. δεν βοηθάνε για τον λόγο νούμερο ούνο).

 

Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα σας κυρίες και κύριοι.

 

Ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς κιθαριστικό, αλλά είναι "συγγενικό" το θέμα. Αν είναι στην λάθος κατηγορία, ας μεταφερθεί, ει δυνατόν. Please & thank you.

 

Λοιπόν, ψάχνω την οικονομικότερη δυνατή camera (ή και φωτογραφική τέλος πάντων) για να ανεβάσω κάποια clips (covers κτλ.) στο YT. Έχω ήδη μια φωτογραφική που ντουμπλάρει και ως camera με full HD δυνατότητες κτλ. αλλά η καούρα με πιάνει αφού πέσει η νύχτα και τα βίδεο βγαίνουν αρκετά σκοτεινά και grainy. Και για κάποιο λόγο τα όποια settings που κάνεις για φωτογραφία αναιρούνται αέρα όταν πατάς το record. Οπότε πριν αρχίσω να πειραματίζομαι με προβολείς κήπου μέσα στο σπίτι (όχι, δεν αστειεύομαι  :-X ), είπα να δω μπας κι υπάρχει καμιά οικονομική λύση να κάνω την δουλειά μου.

 

Δεν μπορώ να τονίσω αρκετά το "οικονομική".

 

Στο ψαχνό, θα'θελα κάτι HD. Και στα 720p να'ναι το ταβάνι αντί 1080p πάλι οκ είμαι. Το πως ηχογραφεί δε μ'ενδιαφέρει καθόλου, ας μην έχει καν μικρόφωνο. Το σκέφτηκα για καμιά HD webcam αλλά. Πρώτον, το'χω δοκιμάσει και, παρ'ότι το PC είναι δυνατό, είναι και παλιούτσικο και το DAW δεν συνεργάζεται καλά με το όποιο video recording πρόγραμμα για webcam. Και δεύτερον, θέλω κάτι που να στήνεται πιο μακριά (wireless, BT κτλ. δεν βοηθάνε για τον λόγο νούμερο ούνο).

 

Προτάσεις;

 

Δεν θες κάμερα. Φωτα θες.

Τι budget έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες κάμερα. Φωτα θες.

Τι budget έχεις;

 

Δεν διαφωνώ είναι η αλήθεια αλλά έχω μια υποψία πως και η κάμερα δεν είναι κι η καλύτερη σε βίντιο καταστάσεις (Olympus SP820-UZ). Δεν μπορώ ν'ανεβάσω προς το παρόν δείγμα αλλά ακόμα και σε daylight καταστάσεις δεν μου φαίνεται για full HD το αποτέλεσμα, άσχετα τι λέει η κάμερα! Όπως και να'χει, ας πούμε πως το budget είναι ελάχιστο και είμαι ανοιχτός και σε τέρμα ghetto λύσεις (βλ. τους προαναφερθέντες προβολείς κήπου!).  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν διαφωνώ είναι η αλήθεια αλλά έχω μια υποψία πως και η κάμερα δεν είναι κι η καλύτερη σε βίντιο καταστάσεις (Olympus SP820-UZ). Δεν μπορώ ν'ανεβάσω προς το παρόν δείγμα αλλά ακόμα και σε daylight καταστάσεις δεν μου φαίνεται για full HD το αποτέλεσμα, άσχετα τι λέει η κάμερα! Όπως και να'χει, ας πούμε πως το budget είναι ελάχιστο και είμαι ανοιχτός και σε τέρμα ghetto λύσεις (βλ. τους προαναφερθέντες προβολείς κήπου!).  ;D

 

Το θεμα με το HD είναι το εξής.

 

Μπορεί να τραβάει καλό HD, αλλά όταν το ρίχνεις στο πρόγραμμα επεξεργασίας video να μην το ρυθμίζεις σωστα και να αλλοιώνεται εκεί.

 

Έχε υπόψη σου ότι τo Full HD θέλει πολύ δυνατο pc. για video editing...αλλίως θα κανεις apply effects και render για ώρες.

 

Δεν μπορω να προτείνω φώτα....χωρις να έχω μινιμουμ μπάτζετ, αλλά η πιο φθηνη (αξιοπρεπής) λυση είναι αυτη:

 

http://www.fotomarket.gr/mettle-digimate-250-sunechous-fotismou.html, και θα χρειαστείς τουλάχιστον δύο.

 

ΜΑζί με δυο ομπρελίτσες. (περίπου 8 euro η μια) , και 2 light stand (περίπου 17 euro το ένα)

 

Αλλά αν θες να πας λίγο παραπάνω ΕΔΩ:

 

http://www.fotomarket.gr/visico-vc-1000-q-sunechous-fotismou.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω καν για πρόγραμμα επεξεργασίας, στους players δεν φαίνεται για HD. Τώρα τι να πω, μπορεί (σίγουρα) να μην έχω βρει το φως σωστά, ακόμα και τη μέρα, αλλά συγκρίνοντας με άλλα YT videos είναι αρκετά πίσω. Κι είμαι και περίεργος κι αν δεν βγει σωστά δεν θα μπω καν στον κόπο.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, είχα δει κι εγώ επαγγελματικό εξοπλισμό αλλά δυστυχώς τόσα χρήματα είναι αδύνατον να ξοδέψω, ένα κλικ παραπάνω όταν μιλάμε και για χόμπυ, ουσιαστικά. Εξ'ου και το... ghetto παραπάνω.

 

:-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, είχα δει κι εγώ επαγγελματικό εξοπλισμό αλλά δυστυχώς τόσα χρήματα είναι αδύνατον να ξοδέψω, ένα κλικ παραπάνω όταν μιλάμε και για χόμπυ, ουσιαστικά. Εξ'ου και το... ghetto παραπάνω.

 

:-\

 

Τοτε αναγκαστικά θα πας σε working lights:

Work_Light_01.jpg

 

Βαλε κανενα χαρι-πανί (διάφανα μπροστά τους για diffuse , γιατι έχουν σκληρό φωτισμό.)

 

και ΠΡΟΣΕΧΕ μην καεις -καινε πολύ όταν είναι αναμμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My maaaan!  ;D

 

Ήταν η πρώτη μου σκέψη αλλά έχοντας δουλέψει σε χώρους με δαύτα ξέρω πως είναι πολύ δυνατά (αν δεν κάνω λάθος κάτι 500άρια αλογόνου να'ταν) και θα νιώσω ότι κι ο γύρος στο σουβλατζίδικο αλλά πιστεύω για την λίγη ώρα που θα'ναι αναμμένα θα'ναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

(αν δεν κάνω λάθος κάτι 500άρια αλογόνου να'ταν)

 

Τόσα είναι.

 

Στο ξαναλέω ΠΡΟΣΕΧΕ....μην κάψεις τίποτα και μην καείς ο ιδιος.

 

Αλλά αφού δουλεψες σε χώρους με τέτοια....τα ξερεις .

 

Γενικά τα φώτα (ακόμα και τα κυριλε) παράγουν θερμότητα , οπότε θα ζεσταθείς λίγο στα γυρισματα.

 

Δες και τις ρυθμισεις της μηχανής σου (τυχόν iso ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το σημαντικότερο είναι όντως ο φωτισμός για να έχεις το δυνατόν καλύτερη εικόνα. Προσωπικά χρησιμοποιώ μία webcam microsoft hd3000, πιάνει ανάλυση μέχρι 720p και είναι usb. Η κάμερα είναι μια χαρά αλλά μερικές φορές μου κάνει κάποια νούμερα όταν τρέχω παράλληλα κάποιο daw για εγγραφή του ήχου. Σε μία τέτοια φθηνιάρικη περίπτωση το ιδανικό θα ήταν αν είχες κάποιο λάπτοπ, να σύνδεες την κάμερα στο λάπτοπ και να βιντεοσκοπούσε στο λάπτοπ ενώ θα ηχογραφούσες στο desktop. Και μετά συγχρονισμό σε κάποιο δωρεάν πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα είναι.

 

Στο ξαναλέω ΠΡΟΣΕΧΕ....μην κάψεις τίποτα και μην καείς ο ιδιος.

 

Αλλά αφού δουλεψες σε χώρους με τέτοια....τα ξερεις .

 

Γενικά τα φώτα (ακόμα και τα κυριλε) παράγουν θερμότητα , οπότε θα ζεσταθείς λίγο στα γυρισματα.

 

Δες και τις ρυθμισεις της μηχανής σου (τυχόν iso ).

 

Καλά σ'αυτή την φάση την ζέστη δεν την γλιτώνω αλλά ευτυχώς δεν χρειάζομαι και πολλά takes, συνήθως το πετυχαίνω άμα το'χω δει οπότε μάλλον θα την γλιτώσω!

Το να ρυθμίσω τη μηχανή ήταν η πρώτη μου κίνηση αλλά οι ρυθμίσεις ISO, exposure κτλ. φαίνεται πως δεν μεταφέρονται και στο βίντεο (εξαιρετικά σπαστικό).

 

 

Καλημέρα. Το σημαντικότερο είναι όντως ο φωτισμός για να έχεις το δυνατόν καλύτερη εικόνα. Προσωπικά χρησιμοποιώ μία webcam microsoft hd3000, πιάνει ανάλυση μέχρι 720p και είναι usb. Η κάμερα είναι μια χαρά αλλά μερικές φορές μου κάνει κάποια νούμερα όταν τρέχω παράλληλα κάποιο daw για εγγραφή του ήχου. Σε μία τέτοια φθηνιάρικη περίπτωση το ιδανικό θα ήταν αν είχες κάποιο λάπτοπ, να σύνδεες την κάμερα στο λάπτοπ και να βιντεοσκοπούσε στο λάπτοπ ενώ θα ηχογραφούσες στο desktop. Και μετά συγχρονισμό σε κάποιο δωρεάν πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο.

 

Καλά θα'ταν αλλά ένα laptop έχω μόνο, γι'αυτό ψάχνω καθαρά "εξωτερική" λύση. Παρ'ότι το PC είναι επαρκές στα χαρτιά για τέτοια χρήση, έχει αρκετά "glitches" όταν τρέχει κάμερα+DAW και είναι απλά ανέφικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου