Προς το περιεχόμενο

Μερική Ηχομόνωση δωματίου


p202

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ! Έκανα μια έρευνα στο forum σχετικά με την ηχομόνωση αλλά δεν καλύφθηκα πλήρως και μου δημιουργήθηκαν και κάποιες απορρίες ! Ζητώ συγνώμη αν έχει επαναληφθεί η ερώτηση , αν κάτι έχει επαναληφθεί και δεν το έχω δει θα ήθελα αν μπορέσετε να ποσταρετε λινκ απο threads. Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι να ηχομονώσω το υπνοδωμάτιο μου (στο οποίο μελετάω κιθάρα ) απο το σαλόνι του σπιτιού.Δεν με ενδιαφέρει καμιά τρελή ηχομόνωση γιατί μελετάω σε μέτρια ένταση και με clean ήχο.Το  υπνοδωμάτιο χωρίζεται απο το σαλόνι με μια συρώμενη πόρτα και τοίχο δεξιά και αριστερά της πόρτας και αυτό πού με ενδιαφέρει εκτός απο το να μήν ακούγομαι είναι και το να μην ακούω αν π.χ. αράζει ο αδερφός μου με τα φιλαράκια του στο σαλόνι.Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μονόνωντας το δωματιό μου πετυχαίνω και τα δύο η αν χρειάζεται μόνωση και απο την άλλη πλευρά.Απο τήν άλλη με ενδιαφέρει μια σχετικά οικονομική λύση και προφανώς μη τοξική ,καρκινογόνα κλπ γιατί όπως σας είπα ειναι το υπνοδωμάτιο μου και με αυτά τα θέματα δεν παίζεις.Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι με λιγότερο απο 200 ευρώ ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε.

 

Λοιπόν, δεν ξερω αν θα σου φανεί...άσχετη   :-X η απάντηση μου, αλλα θα σου πρότεινα κατι αλλο...

 

Πριν προβεις σε μερεμετια, έξοδα κτλ, γιατι δεν κανεις κατι πιο απλό;;;

 

 

- Δοκίμασε κάποιον απο πολλούς διάφορους τρόπους να περάσεις την κιθαρα σε ακουστικά. (Αν εχεις υπολογιστή, ήδη, εκεί στο χώρο οκ. Αν οχι, βέβαια μην βάλεις -είπαμε, οικονομικά)

 

Πριν μπω σε λεπτομέρειες και επιλογές, πες πώς ειναι το σεταπ σου στο δωματιο, με τι παίζεις, κτλ

 

ΥΓ. Απλα σκέψου με αυτα τα 200 ευρώ τι επιλογές εχεις για εξοπλισμό που μπορεις να χρησιμοποιήσεις ακομα περισσότερο πχ

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα λεφτα που αναφερεις, δεν μπορεις ουτε μερικη ακουστικη βελτιωση να κανεις.

 

Δεν υπαρχει "μερικη" ηχομονωση. Η ηχομονωση ειναι ολοκληρη κατασκευη και δεν υπαρχουν "μερικώς", "μισά" κλπ.

 

Συγγνωμη που είμαι "αποτομος" αλλα δεν μπορω να κανω διαφορετικά.

 

Αυτο που μπορεις να κανεις είναι μπασοπαγιδες στις γωνίες σου, και να κρεμασεις πανελ ορυκοβαμβακα (ντυμενα ολοκληρωτικα με υφασμα) τα οποια θα σου προσφερουν ακουστικη βελτιωση στο δωματιό σου και θα "κοψουν" ας πουμε κατιτοις που παει προς τα εξω. Επισης θα πρεπει η πορτα σου να κλεινει "αεροστεγως"

 

Οπως και να εχει παντως με 200 ευρω δεν κανεις δουλεια.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι με λιγότερο απο 200 ευρώ ?

 

Οχι.

 

Η καλυτερη ηχομονωση ειναι να παιζεις ΧΑΜΗΛΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πεταλιερα ίσως με ακουστικά;

 

Ενα vox amplug, που έγραφα προηγούμενα;

 

Ενα guitar rig στο PC?

 

Εγω αυτο θα έκανα. Ήδη εχω μισοφτιαξει 10 μπασσοπαγιδες, κςι προβληματίζονται αρκετα αν θα τις βάλω τελικά. (Σημ.: αλλο ακουστική ρύθμιση, αλλο ηχομόνωση. Και τα δυο απαιτούν γνώσεις και χρήμα)

 

Τωρα για απλή εξάσκηση, θα έκανα ενα απο τα παραπάνω

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου