Προς το περιεχόμενο

προς προσανατολισμο ειδους μουσικης


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα ειμαι ανοικτος σε καθε ειδος μουσικης.μπορω να ακουσω απο emo μεχρι country.ομως κατι μου κινησε την περιεργεια.μιλαω για την χρυση εποχη της disco(μη γελασει κανεις)γυρω στα 70 αν δεν κανω λαθος.μπορει καποιος που ειναι γνωστης αυτης της εποχης να μου πει τι ειδη μουσικης επικρατουσαν?

επιπλεον αν θελω να μαθω περισσοτερα για μπλουζ μηπως μπορει καποιος να με εισαγει στον κοσμο της blues και να μου πει χαρακτηριστικους καλλιτεχνες και κομματια?

 

 

 

 

groovy baby 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιάσονα, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Ποια άλλα μουσικά είδη υπήρχαν όταν μεσουρανούσε η ντίσκο;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι :D

 

Εγώ εκείνα τα χρόνια άκουγα ντίσκο για να είμαι ειλικρινής. Ήξερα ότι υπάρχει και ροκ (καθότι έτσι μου λέγανε) αλλά δεν με ενδιέφερε καθόλου διότι το ακούγανε αηδιαστικοί γιεγιέδες και διάφοροι τρελλοί και άπλυτοι. Βέβαια, είχα προ καιρού ακούσει το Rubber Soul των Beatles, αλλά διάφοροι επιμένανε ότι αυτό δεν ήταν ροκ. Είχα μάλιστα ζητήσει από κάποια φίλη μου να μου βάλει στο κασετόφωνο να ακούσω λίγο ροκ (μου έβαλε το Έπιταφ) και μου φάνηκε μεγάλη σαχλαμάρα. Μπλουζ, νόμιζα ότι ήταν τα αργά ντίσκο κομάτια, αλλά απ' την άλλη κάποιοι έλεγαν ότι υπήρχαν και αργά ροκ κομάτια που και αυτά ήταν μπλουζ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι :D

 

Εγώ εκείνα τα χρόνια άκουγα ντίσκο για να είμαι ειλικρινής. Ήξερα ότι υπάρχει και ροκ (καθότι έτσι μου λέγανε) αλλά δεν με ενδιέφερε καθόλου διότι το ακούγανε αηδιαστικοί γιεγιέδες και διάφοροι τρελλοί και άπλυτοι. Βέβαια' date=' είχα προ καιρού ακούσει το Rubber Soul των Beatles, αλλά διάφοροι επιμένανε ότι αυτό δεν ήταν ροκ. Είχα μάλιστα ζητήσει από κάποια φίλη μου να μου βάλει στο κασετόφωνο να ακούσω λίγο ροκ (μου έβαλε το Έπιταφ) και μου φάνηκε μεγάλη σαχλαμάρα. Μπλουζ, νόμιζα ότι ήταν τα αργά ντίσκο κομάτια, αλλά απ' την άλλη κάποιοι έλεγαν ότι υπήρχαν και αργά ροκ κομάτια που και αυτά ήταν μπλουζ.[/quote'] 8O γιεγιεδες απλυτοι?

 

:lol: :lol:

παντως κριμα που χαθηκε η ντισκο.ωραιες εποχες...κριμα που δεν τις εζησα.μονο σε βιντεο τα εβλεπα.ομως δεν καταλαβα πως τα blues ειναι αργα ντισκο?ντισκο δεν ειναι που λεμε funk μουσικη? 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντισκο δεν ειναι που λεμε funk μουσικη? 8O

 

ΌΧΙ, μην το ξαναπείς αυτό, θα μας σκοτώσει ο αρμόδιος. Μάλλον δεν κατάλαβες ότι έκανα πλάκα, σε όλα εκτός από αυτό που λέω για το ότι άκουγα ντίσκο.

 

Αν θες να δεις την ατμόσφαιρα εκείνης της εποχής, έχει αποτυπωθεί ωραία στην ενδιαφέρουσα ταινία "Boogie Nights".

 

Επί της ουσίας, τα είδη που υπήρχαν τότε ήταν... αυτά που υπάρχουν και σήμερα, αλλά με διαφορετική κατανομή δυνάμεων. Π.χ. υπήρχε τζαζ, σόουλ, φανκ και λοιπές μαύρες μουσικές, μπλουζ ασφαλώς, άσπρη ξενερέ μουσική (σε στυλ Κλιφ Ρίτσαρντς), ροκ βεβαίως κλπ.

 

Δεν υπήρχε πανκ (και όλοι οι επίγονοί του), ραπ (και όλοι οι επίγονοί του), ενώ υπήρχαν (χωρίς όμως να τους δίνει κανείς σημασία) διάφορες έθνικ μουσικές.

 

Αυτά περίπου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ eye...όταν λέμε εποχή της disco δεν εννοούμε επί της ουσίας το διάστημα 1975-1980 ;;; Εκείνη την εποχή υπήρχε φυσικά και punk...Ramones, Buzzcocks, Iggy Pop & The Stooges, Sex Pistols... 8O

 

Όσο για το hip-hop γεννήθηκε ακριβώς εκείνη την εποχή στις γειτονιές των μαύρων όταν διάφοροι DJs άρχισαν να "παίζουν" με τους δίσκους απομονώνοντας συγκεκριμένα τμήματα από funk και disco κομμάτια που άρεσαν στον κόσμο και να καλούσαν το κοινό τους να χορέψει με αυτοσχέδια στιχάκια!

 

¶ρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και τότε υπήρχαν όλα τα βασικά μουσικά είδη που υπάρχουν και σήμερα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ eye...όταν λέμε εποχή της disco δεν εννοούμε επί της ουσίας το διάστημα 1975-1980 ;;;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Disco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ eye...όταν λέμε εποχή της disco δεν εννοούμε επί της ουσίας το διάστημα 1975-1980 ;;;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Disco

 

Εντάξει μπορεί να ξεκίνησε από τις αρχές των 70s αλλά όπως γράφει και το Wikipedia:

 

"1975 was the year when disco really took off' date=' with hit songs like Van McCoy's "The Hustle" and Donna Summer's "Love To Love You Baby" reaching the mainstream. [b']Disco's popularity peaked between 1976 - 1979[/b], driven in part by films such as 1977's classic Saturday Night Fever and 1978's Thank God It's Friday."

 

¶ρα η "εποχή της disco" που έγραφα παραπάνω εντοπίζεται κυρίως στο 2ο μισό της δεκαετίας...άρα το punk ήταν ήδη εκεί από το 1974!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ eye...όταν λέμε εποχή της disco δεν εννοούμε επί της ουσίας το διάστημα 1975-1980 ;;;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Disco

 

Εντάξει μπορεί να ξεκίνησε από τις αρχές των 70s αλλά όπως γράφει και το Wikipedia:

 

"1975 was the year when disco really took off' date=' with hit songs like Van McCoy's "The Hustle" and Donna Summer's "Love To Love You Baby" reaching the mainstream. [b']Disco's popularity peaked between 1976 - 1979[/b], driven in part by films such as 1977's classic Saturday Night Fever and 1978's Thank God It's Friday."

 

¶ρα η "εποχή της disco" που έγραφα παραπάνω εντοπίζεται κυρίως στο 2ο μισό της δεκαετίας...άρα το punk ήταν ήδη εκεί από το 1974!

 

Δε διαφώνησα μαζί σου... απλά βρήκα ένα λινκ που ξεκαθαρίζει πολλά πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου