Προς το περιεχόμενο

προς προσανατολισμο ειδους μουσικης


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε διαφώνησα μαζί σου... απλά βρήκα ένα λινκ που ξεκαθαρίζει πολλά πράγματα!

 

We cool nigga! :lol: :lol: Κι εγώ δεν έκανα το quote επειδή διαφωνήσαμε, απλά επειδή το link σου έκανε αυτό που ήθελα να πω σαφέστερο... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye ξέχασες να πεις ότι στην ελλάδα στα τέλη '70 με αρχές '80

είχαμε τους "Καρεκλάδες" που άκουγαν ντισκο και τους "Περιβολάρηδες" που άκουγαν ροκ, αλλά έριχναν και καμιά καρέκλια άμα λάχει :lol:

 

μια δύσκολη εποχή για τους περιβολάριδες με κρίση ταυτότητας :lol:

 

από την μία ο τραβόλτα στον πυρετό το σαββατόβραδο και μετά με δερματινιές στο γκριζ :lol: και απο την άλλη μοντ και ροκερς στο κουαντροφένια :lol:

 

λίγο γρανιτα από λεμόνι :lol:

αποκάλυψη τώρα, σουβλίστε τους, ξενιαστος καβαλάρης, the warriors

 

δύσκολες εποχές για τους περιβολάρηδες, γιατί όπου μαγαζί με ροκ=καψιμή :lol: η μοναδική διέξοδος να ηθελαν να γα##ησουν έπρεπε

να γίνουν και λίγο καρεκλάδες :lol:

 

*έφυγα λίγο εκτός θέματος :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye ξέχασες να πεις ότι στην ελλάδα στα τέλη '70 με αρχές '80

είχαμε τους "Καρεκλάδες" που άκουγαν ντισκο και τους "Περιβολάρηδες" που άκουγαν ροκ' date=' αλλά έριχναν και καμιά καρέκλια άμα λάχει :lol:

[/quote']

 

Σωστός ο brain. Επίσης ξέχασα τους "γκιράπηδες" (άλλο είδος) από το Γκιράπ-νάου του James Brown.

 

Πάντως John, δε ξέρω τι λέει το Wikipedia, αλλά εγώ άκουγα ντίσκο πολύ πριν το 75, σα καλό μόμολο που ήμουνα. Μην ξεχνάς τις θεϊκές Μπάκαρα, τον Τζο Ντασέν, τη Ραφαέλα Καρά κλπ κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαιζε στο ραδιόφωνο disko connection και μετα στο καπάκι brain shallad surgery......μαζί με βογιατζή και .....αφού ζούμε ακόμα είνα θάμα...θάμα σου λέω....ωρε πείραμα που φάγαμε στην κεφόντα μας...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως John' date=' δε ξέρω τι λέει το Wikipedia, αλλά εγώ άκουγα ντίσκο πολύ πριν το 75, σα καλό μόμολο που ήμουνα. Μην ξεχνάς τις θεϊκές Μπάκαρα, τον Τζο Ντασέν, τη Ραφαέλα Καρά κλπ κλπ.[/quote']

 

Καλά το θέμα δεν είναι να ξετινάξουμε τα ημερολόγια για να βρούμε αν κάποιος έχει δίκιο, καταλαβαίνεις ότι αυτό που ήθελα να πω είναι πως το punk και η disco θεωρούνται μουσικές της ίδιας περιόδου, ενώ το post σου άφηνε την αίσθηση της ουσιαστικής χρονικής διαφοράς.

 

Τώρα βέβαια αν άκουγες Ραφαέλλα Καρρά εκείνες τις εποχές πάω πάσο, γιατί και δεν τα πρόλαβα αυτά τα χρόνια, και όταν μια τόσο cult φιγούρα μπαίνει στην συζήτηση οφείλουμε να σιωπούμε... :lol: :lol: :lol: :? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εκείνα τα χρόνια άκουγα ντίσκο για να είμαι ειλικρινής. Ήξερα ότι υπάρχει και ροκ (καθότι έτσι μου λέγανε) αλλά δεν με ενδιέφερε καθόλου

 

Εκείνα τα χρόνια κάποιος θα ήταν ή ροκάς ή καρεκλάς. Δεν είχα προσωπικά γνωρίσει κάποιον και τα δυο.

 

Ενω τότε ήμουν rock to the bone αργότερα εκτίμησα ανάλογα και το funky-soul............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου