Προς το περιεχόμενο

Robb Flynn (Μachine Ηead) VS Phil Anselmo's (Pantera) racism


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tamtam δεν καταλαβαίνω αν αντιτίθεσαι σε κάτι που είπα, δεν διαφωνούμε κάπου βασικά. Ο Anselmo είναι γνωστό πως είναι λίγο-πολύ στόκος και έχει πετάξει ουκ ολίγες -μπιπ- κατά καιρούς. Πόσο μάλλον δε όταν είναι λιάρδα. Κοινώς, συνέχεια. Άκρως προσβλητικό, άκρως βλακώδες, ρατσιστικό κτλ. Ναι, συμφωνώ. Και ναι, καλά κάνουν και τον κράζουν. Άλλο πράγμα τόνισα εγώ όμως.

 

Παρεμπιπτόντως, στο λινκ σου βλέπω ένα πράγμα, στο

ακούω άλλα.

 

Τώρα για τους fans των pantera τι να σου πω. Μιλάμε και για μια μπάντα που είχε σημαία του εμφυλίου ως φλάμπουρο και την όλη redneck φιλοσοφία παραμάσχαλα. Τι να πω...

Το πόσο γενναίο πάλι είναι αυτό που έκανε ο Flynn δεν το ξέρω κι ούτε θέλω να μπω στο τριπάκι να κρίνω και την δική του μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ ότι δεν διαφωνούμε.  ::) Δεν είναι απαραίτητο να διαφωνείς για να κάνεις συζήτηση!  ;D

 

Το θέμα είναι ότι τους καπέλωσε τη διοργάνωση ο τύπος. Ό,τι και να πει κατόπιν εορτής, αυτό πυο έκανε ήταν και προσβλητικό προς τους συναδέλφους του μουσικούς - σα να παίζεις εσύ σε μια μπάντα ας πούμε και αδιαφορώντας για το τι πιστεύουν τα άλα μέλη της μπάντας (ή ακόμη κι αν πιστεύετε τα ίδια, να αδιαφορείς για το αν συμφωνούν να το κάνεις!), να βγεις να αποτίσεις φόρο τιμής στον Βούδα , τον Κούδα ή τον οποιονδήποτε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι φανς των Pantera τι λένε; Δέχομαι ότι το έργο ενός καλλιτέχνη τον ξεπερνάει, πολύ συχνά  δεν ταυτίζεται με αυτό ο ίδιος ως προσωπικότητα.

 

Για μένα κράτα αυτή τη φράση σου , όπως επίσης και την άποψη μου πως οι φανς/ακροατές δεν δεσμεύονται να ενστερνίζονται τις απόψεις του εκάστοτε μουσικοί επειδή αγαπάνε τα τραγούδια του....Εξάλλου οι Pantera δεν ήταν ο Anselmo μόνο, ήταν μια ομάδα μουσικών

 

Γιατί ενώ συμφωνώ και θαυμάζω την πράξη του Robb Flynn, διαφωνώ με την άποψη του να "αποκηρύξει" το μουσικό έργο των pantera. (εκτός κι αν εννοούσε κάτι άλλο, ότι πχ δεν θα παρευρεθεί ποτέ ξανά σε εκδήλωση που συμμετέχει και ο Anselmo)

 

Εν κατακλείδι, δε θα κάψω τους δίσκους των Pantera/Down που είναι τα αγαπημένα συγκροτήματα, ούτε θα σκίσω τα μπλουζάκια μου. Με αυτή τη λογική ας πάρει η μπάλα

 

έχω και άβαταρ τη φάτσα του redneck ρε π****η(κυρίως για την κιθάρα του dime βέβαια), μιλάμε για τέρμα καμένο τύπο

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βγεις να αποτίσεις φόρο τιμής στον Κούδα

 

Αυτό το βάζω χαλαρά στα υπ'όψιν!  ;D

 

Κατά τ'άλλα πάλι συμφωνώ. Φαντάζομαι και την δικιά μου μούτσκα πόσο γρήγορα θα'φευγε το χαμόγελο αν έβλεπα όλο το μπατιρντί μέσ'την χαρά κι έβγαινε στο τέλος ο γιαραμπής με τα χάιλ χίτλερ του. Κόκα κόλα, όπως φαντάζομαι και όλοι εκεί μέσα.

 

Επίσης, θα συμφωνήσω και με τον φίλτατο redneck προλαλήσαντα, το ότι ο Anselmo είναι στόκος (ποιος ξέρει, μπορεί κι οι υπόλοιποι να'ταν κρυφοστόκοι) δεν θα με κάνει να αποκυρήξω την μουσική τους. Δεν θα βγαίνω να τους πετάω και σώβρακα αλλά άμα έχω νεύρα θα βάλω το five minutes alone χωρίς να κάνει κωλοτούμπες η ενοχή μου.  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, δεν σας συμμερίζομαι... σε ένα πράγμα: δεν θα είχα επιτρέψει στον εαυτό μου να ασχοληθεί με τους οποιονδήποτε αν ήξερα ότι είναι φασιστοειδές. Υπάρχουν φοβεροί rednecks παίχτουρες της πένας π.χ. στην country music, δεν θα αγόραζα ποτέ μισό track τους , όχι άλμπουμ με τη σημαία του εμφυλίου επάνω.

 

Προηγουμένως κάτι έγραψε ο theoctapus για την ανοχή στον ρατσισμό. Το ίδιο που λέει κι ο Lynn.

Όχι μόνο για την "απέχθειά τους για τον ρατσισμό αλλά κυρίως για την ανοχή πρός τον ρατσισμό".

 

Ο ρατσισμός κι ο φασισμός δεν μπαίνει στις ζωές μας με κέρατα και ουρές διαβόλου, αλλά έρποντας. Για να μας τη φέρει δοκιμάζοντας την ανοχή μας.

 

Όπως λέει στο παρακάτω βίντεο ο θεός Ken Casey : "Nazis are not fucking welcome" και μπάσο στο κεφάλι του φασίστα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ επίσης να κατανοήσω 100% το άλμα από το να αρέσει η μουσική ενός φασιστοειδούς στην ολοκληρωτική ανοχή του φασίστα. Δεν ανέχομαι κάτι. Διαχωρίζω. Τον άνθρωπο-προσωπικότητα και τις όποιες βλαμμένες απόψεις του από την μουσική του. Δεν εκφράζει κάτι ναζιστικό-ρατσιστικό η μουσική των pantera ή του όποιου Νότιου που κοτσάρει την σημαία (συνήθως).

 

Απ'την άλλη, μάλλον το βλέπω γνωρίζοντας πρωτίστως τους pantera και γουστάρωντας ήδη την μουσική τους πριν κατανοήσω και τι μπετό είναι ο Anselmo. Και το βλέπω και ευρισκόμενος στην Ελλάδα και όχι στο Αμέρικα... Αν π.χ. έκαναν μέλη της ΧΑ μια μπαντάρα, και οι καλύτεροι να'ταν, θα ενστερνιζόμουν πλήρως την δική σου προοπτική-αντιμετώπιση.

 

Χμμ... ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν έπαθε τίποτα από σύμβολα , σημαίες και μουσικές.... Από ανθρώπους έπαθε κακό

 

Ο Flynn το έθεσε σωστά στο βίντεο. Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει και να λέει ο,τι μαλάκια θέλει και αυτοί που τον ακούνε έχουν κάθε δικαίωμα να τον κριτικάρουν για αυτά που λέει δημόσια. Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε

 

Εδω πχ ο x-minor με αποκάλεσε "φιλτατο redneck " επειδή έχω στο αβατάρ μου τον Άνσελμο να κρατά την κιθάρα του dimebag , έχει αναφερθει 2-3 ή dixie flag ως σημαία του εμφυλίου, έχει μπλεχτεί ο ναζισμός με την ξενοφοβία / τοπικισμό των νότιων Αμερικάνων και αναρωτιομαστε τι πάει στραβά στον πλανήτη εν έτη 2016

 

Παρόλα αυτά η εύστοχη παρατήρηση του x-minor για το γεγονός ότι αυτές οι συμπεριφορές έχουν διαφορετικό αντίκτυπο σε εκείνος απ ότι σε εμας εδώ στην Ελλάδα , με βρίσκει σύμφωνο. Όπως και το παράδειγμα του με τη χα

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rebel αστειευόμενος το πέταξα το redneck, μετά το δικό σου σχολιάκι για το άβαταρ. Σχώρα με αν προσβλήθηκες, δεν πήγαινε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακούω Pantera από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολείται με τη μουσική.

 

Έχω "δεθεί" με τη μπάντα αλλά δε μπήκα ούτε στο ελάχιστο στη διαδικασία να δικαιολογήσω τον Anselmo, του οποίου η δουλειά σε Pantara/Down μου αρέσει πάρα πολύ, ίσως είναι και ο αγαπημένος μου τραγουδιστής.

 

Παρ'όλα αυτά, ούτε θα τον δικαιολογήσω, ούτε θα αρνηθώ ότι ως άτομο είναι ρατσιστής και έρμαιο των καταχρήσεων του.

 

Δε θα σταματήσω να ακούω τις δουλειές του όμως. Ακόμα και τώρα που μιλάμε ακούω Pantera. Πρέπει να μάθουμε ότι άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Έχει τραγουδήσει απλησίαστα καλά πριν από 15-20 χρόνια και όσα και να πει, αυτό για μένα δε θα αλλάξει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] προς εγχρωμους [...]

 

Ο συγκεκριμενος τροπος αναφοράς σε μαύρους συνανθρώπους μας είναι διφορούμενος. Γενικώς έχει χρησιμοποιηθεί (ακόμα και από τον Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ) αλλά γενικώς δεν είναι ιδιαίτερα αποδεκτός. Φυσικά δε το λέω σα νουθεσία απλά το επισημαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου