Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη δημιουργία κάλων στα ακροδάχτυλα!


riviera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη και ασφαλής λύση για την γρήγορη επαναδημιουργία κάλων στα δάχτυλα;

 

Απείχα απο σοβαρή εξάσκηση εδώ και δυο μήνες και ψάχνω να βρώ λύση ώστε να σκληρήνουν τα ακροδάχτυλα όσο πιο σύντομα γίνεται, καθώς αρχίζω εντατικές πρόβες σε δυο μέρες. Γνωρίζω πως καθημερινή εξάσκηση είναι η μόνη σοβαρή απάντηση απλά προσπαθώ να αποφύγω να ανοίξουν ξανά τα δάχτυλα μου που έχει γίνει στο παρελθόν. Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στο μικρό δάχτυλο του αριστερου χεριου και όταν παίζω με τεχνικές που δεν συνηθίζω, π.χ οκτάβες

 

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα να παίξω καμιά τετραετία μπάσσο και τα ακροδάχτυλα του δεξιού μου χεριού ήταν ωσάν πωπουδάκος μωρού. Πολύ θα'θελα κι εγώ να επανέρχονταν έτσι εύκολα αλλά θέλει απλά εξάσκηση. Δεν ξέρω τι φάση ακριβώς παίζει, αλλά εφόσον προυπήρχαν, ξανάρχονται σχετικά εύκολα, αν και θέλει να'σαι όλη μέρα στο γουδί.

 

Εγώ είχα κάτι φουσκάλες ξανά στην αρχή αλλά τίποτα όπως όταν πρωτάρχισα, οπότε απλά συνέχισα να παίζω ακάθεκτος. Πλέον έχουν σκληρύνει αλλά ποτέ δεν είχα τέρμα πέτρα κάλλους, οπότε YMMV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να σεταρεις τις κιθάρες σου ώστε να παίζονται εύκολα και να έχεις καινούργιες καθαρες χορδές. Διαλείμματα και οίκονομια στο παίξιμο και στην τεχνική και σε λίγες ημέρες το χέρι έρχεται. Ούτως ή άλλως δεν είναι τα ακροδαχτυλα το πρόβλημα αλλά η κατάσταση όλου του χεριού που θέλει προσοχή αν έχεις καιρό να παίξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθός σε μάστορα που τοποθετεί πλακάκια

 

 

 

 

 

φυσικά και αστειεύομαι

 

έτσι κάνεις κάλους, σε λάθος σημείο του χεριού

και είναι λάθος σημείο για πολλές χρήσεις    ;)    ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη και ασφαλής λύση για την γρήγορη επαναδημιουργία κάλων στα δάχτυλα;Ευχαριστώ.

όχι, αυτό που λες δεν γίνεται δυστυχώς

αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που είπαν και πιο πάνω δηλαδή αντί να σκληρύνουν πιο γρήγορα τα χέρια σου για να καλύψεις τις ανάγκες του παιξίματος, να μειώσεις τις ανάγκες του παιξίματος χρησιμοποιώντας πιο χαλαρές χορδές κτλ ώστε να μη χρειάζεται να σκληρύνουν τόσο τα χέρια σου

ή αλλιώς να δοκιμάσεις κάτι άλλο που να προστατεύσει τα χέρια σου, ανάλογα με το παίξιμό σου και την κιθάρα σου υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που μπορεί να σε βοηθήσει λίγη κόλλα πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου