Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικά ηχεία για οικιακή χρήση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή μέρα σας

Ήρθε η ώρα να γίνω ρεαλιστής (μαζί με τα γεράματα έρχεται και η ωμή πραγματικότητα)και να αποχωριστώ από τα ηχεία που με "ταλαιπωρούν" κάμποσα χρόνια.

Δυστυχώς ποτέ δεν έπαιξαν σωστά λόγω χώρου.

Η αγορές μου το τελευταίο καιρό προσανατολίζονται στον επαγγελματικό χώρο οπότε νομίζω ότι είμαι στον πλέον κατάλληλο μέρος για γνώμες και συμβουλές.

Τα ηχεία που είχα κατ αρχήν επιλέξει απορρίφθηκαν πανηγυρικά απο όλους τους γνώστες γιατι ήταν για

τα πανηγύρια !!! (Electrovice evid 6,2 συν το sub τους)

Έχω περίπου καταλήξει στα Fostex pm2 mkii και το αντίστοιχο sub αλλά πριν εκταμιεύσω θεώρησα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να περάσω και απο  σας για μια δεύτερη και τρίτη και χιλιοστή γνώμη(καθόλου δεν χαλιέμαι)!!

Tα ηχεία θα τοποθετηθούν σε βιβλιοθήκη και το sub ......καπου.

Ελπίζω με τα παραπάνω που έγραψα να έχετε πάρει μια ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Κάτιι να ακούγεται ευχάριστα,καθαρά και δυνατά.....τέλος τα χαϊεντιλίκια για μένα μέσα σε ενα μικρό σπίτι που ζούνε τρία άτομα

Α...ξέχασαν σας πω ότι αποχωρούν οι Ερμηδες της Audio spectrum.

Ενισχυτής υπάρχει ,ο Crown k1 ,αλλά μάλλον και αυτός θα αποχωρήσει καθότι είναι κάτι παραπάνω απο βέβαιο ότι θα καταλήξω σε ενεργά.

 

Έχετε κάτι στο μυαλό σας να μου προτείνετε ωρέ παλικάρια??

 

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εγώ δεν κατάλαβα αν θες Monitors για home studio ή ηχεία για να ακούς μουσική.

Στη δεύτερη περίπτωση θα πρότεινα hi-fi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω με τα παραπάνω που έγραψα να έχετε πάρει μια ιδέα περί τίνος πρόκειται.

 

Οχι δεν καταλαβα απολυτως τιποτα.

ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΑΥΤΑ?

 

Να ακους μουσικη?

Να κανεις μιξεις?  

 

Στη δεύτερη περίπτωση θα πρότεινα hi-fi.

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος την νυχτα περπατει λασπες και σκ@τ@ πατει ;D

Εμ τετοια ωρα που το εγραψα τι να καταλαβεται βρε παιδια.

Το ξεκαθαριζω λιγο (οσο μπορω τελος παντων ,γιατι και γω μπερδεμενος ειμαι)

 

Τα ηχεια τα θελω για οικιακη χρηση και οπως προειπα θελω να ακουγονται ευχαριστα, καθαρα, και δυνατα.

 

Οτιδηποτε χαϊφιντελαδικο ή (ακομα χειροτερα) χαϊεντιστικο του στυλ χροιες, εικονα, βαθος σκηνης και αλλα χαρωπα ΔΕΝ με απασχολουν πλεον γιατι :

α) χομπυ ειναι και δεν προκειται να μου ξαναγινει βραχνας και καταναγκασμος και

β) σε αυτο το σπιτι ζουνε και αλλοι!!!

 

Εχω πλεον στραφει στα μηχανηματα του επαγγελματικου ηχου γιατι :

α)τα γουσταρω αφανταστα

β) οι επαγγελματιες ΔΕΝ μασανε με κολπα πονηρα που κανουν οι φιδεμποροι του οικιακου ηχου, οποτε οτι δεν ειναι καλο το τρωει το μαυρο σκοταδι και

γ) η αναλογια τιμης προς αποδοσης στον ηχο ειναι 1 προς 4 (οτι παιζει στον επαγγελματικο για ενα χιλιαρικο στον οικιακο θα το πληρωσεις ,για πλακα, 4 χιλιαρικα)

 

Ελπιζων α ξεκαθαρισα ,εστω και λιγο, το σκεπτικο μου.

 

Μετα απο οοοοολα αυτα,ερχομαι στην καιρια ερωτηση.

 

Τι σετ ηχεια και sub να παρω (ενεργα ή παθητικα) που να μπανουν σε βιβλιοθηκη,δηλ καμμια σαρανταρια ποντους υψος.

Το sub ολο και καπου θα βολευτει.

 

Εχω στο μυαλο μου αυτα:

http://www.athensproaudio.gr/el/fostex-pm2-pair.html

http://www.athensproaudio.gr/el/fostex-pm0.5-sub-mkii.html

 

Αλλα δεν λεω οχι σε οτιδηποτε αλλο μου προταθει απο εσας.

 

Ο χωρος που θα λαλουν ειναι καμμια εικοσαρια τετραγωνικα και προφανως,  εντελως αφρονιστος (και ουτε προκειται) ηχητικα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα, κατ αρχην που με διαβαζετε και στην συνεχεια ,για τις προτασεις σας.

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιχειρήματα που βάζεις για επαγγελματικό ήχο δεν στέκουν και δεν έχουν νόημα.

 

είναι σαν να λες "πήρα opel corsa μου έβγαλε πρόβλημα εγώ opel φτου ποτέ ξανά-steyr που είχαμε στο στρατό δεν χάλαγαν ποτέ-πας και αγοράζεις steyr πυροσβεστικό... το βάφεις και κίτρινο...." μη παίρνεις opel πάρε nissan εντάξει το καταλάβαμε δεν χωνεύεις τα opel....

 

Καταρχήν κανείς δεν μίλησε για hi-end.... μπορείς να πάρεις 2 ωραιότατα Wharfadale Diamond ραφιού να τα συνδυάσεις με έναν ωραιότατο ενισχυτάκο (ότι μάρκα θες) αρκεί να μπορεί να είναι εκεί στα 30-60W ανά κανάλι με 2 ωραιότατα καλωδιάκια oxygen free να τα συνδέσεις σωστά τα +/- και να έχεις ωραιότατο ήχο χωρίς sub χωρίς τίποτα.

 

όλα εξαρτώνται άλλωστε από τις πηγές που θα παίζεις, αν θα παίζεις χαμηλό bit mp3 ή από το youtube τι θες να ακούσεις δεν πα να χεις και τα Airedale.... μάπα θα ακούγεται.... το 90% θα το πάρεις από την πηγή ήχου θέλει καλό cd, ή καλό wav, η καλό βινύλιο με σωστά ρθμισμένη τη κεφαλή.

 

Θες subwoofer καταστάσεις? πολύ ωραία πήγαινε σε 5:1 με κατάλληλο ενισχυτή.

 

Θες μόνιτορ αυτοενισχυόμενα? πολύ ωραία πάρε αυτοενισχυόμενα και παίξτα κατευθείαν από την πηγή με xlr κιόλας αλλά χωρίς ενισχυτή, κάποια eq, ένα στοιχειώδες loudness "ίσως σου φαίνεται κάπως"....

 

δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε επαγγελματικού τύπου ev ηχεία, ξεκαθάρισε αυτό που θες και θα βρεθεί η λύση, υπάρχουν άπειρες επιλογές για οικιακό ήχο σε μίνιμαλ καταστάσεις με πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Δεν σε ενδιαφέρει θες να ακούς ότι νάναι?- τι σκας πάρε ένα sony microstereo system 10ετίας βάλτα ότι νάναι, κοπάνα πάνω ότι πηγές θες και είσαι cool-τι σκάς? 8)

 

οι επαγγελματιες ΔΕΝ μασανε με κολπα πονηρα που κανουν οι φιδεμποροι του οικιακου ηχου, οποτε οτι δεν ειναι καλο το τρωει το μαυρο σκοταδι και

 

το αντίθετο ιχύει- οι "επαγγελματίες " θα σου πουλήσουν ev+jbl που έχει παίξει ο σαφέτης επάνω στα 20000dB με καμένη κόρνα και αλλαγμένο crossover για καινούργιο εάν δεν ξέρεις εκεί είναι που θα σε γδάρουν....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε λοιπον, οτι περιοριζω τις επιλογες μου σε ενεργα monitor.

Κοστος στο 1500αρι+.

Εχουμε επιλογες απο adam,focal ,fosrtex,genelec,dynaudio κλπ.

Τι θα προτεινατε σε αυτη την περιπτωση???

 

(επισης ας λαβουμε σαν δεδομενο οτι εχω κολλησει σε επαγγελματικες λυσεις και αποριπτουμε τελειως το home hifi)

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να σας αναφερω οτι αλλαζω μονο ηχεια για χωροταξικους λογους.

Ολα τα υπολοιπα μηχανηματα υπαρχουν και σε καλη ποιοτητα.

Επιπροσθετα εχω καμμια 1200αρια lp κανα 2αρι χιλιαδες cd και ολα τα αϋλα ειναι wav, flac και στην χειροτερα mp3 320αρι.

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ας πουμε λοιπον, οτι περιοριζω τις επολογες μου σε ενεργα monitor.

Κοστος στο 1500αρι+.

Εχουme επιλογες απο adam,focal ,fosrtex,genelec,dynaudio κλπ.

Τι θα προτεινατε σε αυτη την περιπτωση???

 

Σωστές επιλογές. Βρες σημείο να ακούσεις τα ανταγωνιστικά μοντέλα της κάθε εταιρείας στην τιμή, (κοίτα και Yamaha) με δικό σου CD και ψώνισε άφοβα.

 

Θα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα EV οροφής που είχες πριν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι ότι άλλο τα hifi ηχεία απλά για να ακούς μουσική (τα οποία χρώματιζουν τον ήχο ώστε να ακούγεται καλυτερος και άλλο τα monitor (τα οποία δίνουν flat ήχο ) για να μπορεί να γίνει σωστό mixing

 

Εάν θέλεις το πρώτο ,δεν μπορώ να σου δώσω πληροφορίες ,ας μιλήσει κάποιος πιο ειδικός

Εάν θέλεις το δεύτερο τα jbl lsr305 παίρνουν καταπληκτικές κριτικές για την τιμη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πληθώρα ενεργών monitor εάν θες να διαλέξεις αυτή τη λύση και επιμένεις.

 

Καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσεις εάν θες 6" ή 8" ή παρακάτω.

 

Από εκεί και πέρα μάρκες υπάρχουν πολλές και ποιοτικές JBL, Behringer Truth series, KRK, Fostex, m-audio... Τα JBL κοίταξέ τα έχουν πολύ καλές κριτικές. Θα πρότεινα να πας να τα ακούσεις με μια πηγή (πχ cd player) που ξέρεις πως ακούγεται ώστε να δεις τι ήχο θα πάρεις.

 

θα χρειαστείς και ένα κονσολάκι για να συνδέσεις πηγές επάνω (πχ κάποιο behringer xenyx-εκεί μπορείς να διαλέξεις και με eq) για να δώσεις σήμα στα ηχεία, όπως και 2 πρίζες εκεί κοντά για ρεύμα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου