Προς το περιεχόμενο

Η Sony επαναφέρει την κασσέτα, με 74 φορές μεγαλύτερη χωρη


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν είναι τυχαίο πως έχουν ξεπεραστεί.

 

H Κασσέτα , σε διάφορες μορφές της, εξακολουθεί να παίζει και σήμερα.

Πρόσφατα βρήκα τύπο που πουλούσε super Vhs (έψαχνα για εμένα) και μου έκανε εντύπωση που είχε τόσες πολλές και ποικιλία .

Τον ρώτησα και μου απάντησε πώς το 90 % που πουλάει , πάει σε τηλεοπτικά studios, τα οποία ακόμα γράφουν τις εκπομπές τους σε super VHS.

 

Πολλές τεχνολογίες δε "καταργούνται" , όχι γιατί είναι ξεπερασμένες ή χειρότερες από τις νέες, αλλά και για λόγους «οικονομικούς»  αλλά και «εμπορικούς».

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H Κασσέτα , σε διάφορες μορφές της, εξακολουθεί να παίζει και σήμερα.

 

Απ' όσο ξέρω η μόνη εφαρμογή που παίζει και σήμερα είναι το tape back-up σε servers. Οι υπόλοιπες εφαρμογές αφορούν μόνο κάτι παρελθοντολάγνους σαν του λόγου σου με έντονα συμπτώματα μαζοχισμού και επιθυμίας για σπατάλες ;D. Οι υπόλοιποι κάποια στιγμή αποφάσισαν να συνεχίσουν την ζωή τους με τα νέα δεδομένα.

 

Πρόσφατα βρήκα τύπο που πουλούσε super Vhs (έψαχνα για εμένα) και μου έκανε εντύπωση που είχε τόσες πολλές και ποικιλία .

Τον ρώτησα και μου απάντησε πώς το 90 % που πουλάει , πάει σε τηλεοπτικά studios, τα οποία ακόμα γράφουν τις εκπομπές τους σε super VHS.

 

Τι να σου πω, μπορεί να υπάρχει μαζοχισμός κι αλλού.

 

Πολλές τεχνολογίες δε "καταργούνται" , όχι γιατί είναι ξεπερασμένες ή χειρότερες από τις νέες, αλλά και για λόγους «οικονομικούς»  αλλά και «εμπορικούς».

 

Βασικά ακριβώς γιατί είναι ξεπερασμένες ή χειρότερες καταργούνται. Σε τι ακριβώς είναι π.χ. καλύτερη η κασσέτα σε σχέση με το cd; Βέβαια αυτό δεν ισχύει πάντα σε όλες τις τεχνολογίες, π.χ. ενισχυτές λυχνίας. Ειδικά πάντως για τα format αποθήκευσης η πορεία είναι μια και ξεκάθαρη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οτιδήποτε χρειάζεται κινούμενο μηχανικό μέρος για να αναπαράξει, έχει προβλήματα.

 

Solid state drive is the future.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε τι ακριβώς είναι π.χ. καλύτερη η κασσέτα σε σχέση με το cd

 

 

Ό,τι μπορείς  να καταλογίσεις σε μια κασσέτα, μπορεις άνετα να το καταλογίσεις και στο cd.

 

1) Προσωπικά μου έχουν χαλάσει 2 cd players και κανένα κασσετόφωνο.

2) Έχω πολλά cds (recortable) που δεν αναπαράγονται σε παλιότερα μηχανήματα (δεν μου έχει συμβεί ποτέ με κασσέτα).

3) Μου έχουν χαλάσει αρκετά cds (δισκάκια) ή κολλάνε ή πηδάνε ή δεν διαβάζονται (αν συμβεί κάτι ανάλογο σε κασσετα, δεν πάει χαμένη- απλά κόβεις το "χαλασμένο" σημειο).  

4) Έχω αποτύχει πολλές φορές σε εγγραφή (κάψιμο) cd (π.χ buffer underrun  κ.ο.κ.), σε αντίθεση με κασσετα.

5) Τα ReWritable  δεν ανταποκρίνονταν σε πολλές εγγφάφες (τουλάχιστον αυτά που εγώ δοκίμασα) , σε αντίθεση με κασσετες (ειδικά χρωμίου) που έγγραψα και έσβησα πολλές φορές .

6) Μεχρι να ολοκληρώσω την εγγραφή σε ένα δισκάκι (π.χ έγγαφα ένα τρακ μονο και την επόμενη ημέρα  θα έγγραφα άλλο) και μέχρι να το κλείσω το cd (finalize) δεν μπορούσα να το αναπαράγω σε άλλο player πλην αυτό της εγγραφής.

7) Έχουν διαφορετικό ήχο , με τον ήχο της κασσετας να μου αρέσει περισσότερο (υποκειμενικό κριτήριο) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Προσωπικά μου έχουν χαλάσει 2 cd players και κανένα κασσετόφωνο.

 

Δεν φταίει το μέσο γι' αυτό.

 

2) Έχω πολλά cds (recortable) που δεν αναπαράγονται σε παλιότερα μηχανήματα (δεν μου έχει συμβεί ποτέ με κασσέτα).

 

Αυτό συμβαίνει γιατί τα cds σαν format έχουν εξελιχθεί και με τα χρόνια αλλάζουν χαρακτηριστικά. Η κασσέτα είναι πλέον μη εξελίσιμη, δεν ξέρω πρίν 40 χρόνια τι γινόταν. Και πάλι δεν πρόκειται για κάποιο αρνητικό χαρακτηριστικό.

 

3) Μου έχουν χαλάσει αρκετά cds (δισκάκια) ή κολλάνε ή πηδάνε ή δεν διαβάζονται (αν συμβεί κάτι ανάλογο σε κασσετα, δεν πάει χαμένη- απλά κόβεις το "χαλασμένο" σημειο). 

 

Το ότι κάτι είναι πιο "απλό" τεχνολογικά ή το ότι "φτιάχνει" εύκολα δεν αποτελεί θετικό χαρακτηριστικό απαραίτητα. Αν ήταν έτσι δεν θα δεχόαμσταν καμία τεχνολογική εξέλιξη.

 

4) Έχω αποτύχει πολλές φορές σε εγγραφή (κάψιμο) cd (π.χ buffer underrun  κ.ο.κ.), σε αντίθεση με κασσετα.

 

Μπορεί να φταίει η συσκευή ή/και το λογισμικό ή/και ο υπολογιστής. Ισχύει κι εδώ ότι ισχύει στο 3.

 

5) Τα ReWritable  δεν ανταποκρίνονταν σε πολλές εγγφάφες (τουλάχιστον αυτά που εγώ δοκίμασα) , σε αντίθεση με κασσετες (ειδικά χρωμίου) που έγγραψα και έσβησα πολλές φορές .

 

Μ' αυτό συμφωνώ

 

6) Μεχρι να ολοκληρώσω την εγγραφή σε ένα δισκάκι (π.χ έγγαφα ένα τρακ μονο και την επόμενη ημέρα  θα έγγραφα άλλο) και μέχρι να το κλείσω το cd (finalize) δεν μπορούσα να το αναπαράγω σε άλλο player πλην αυτό της εγγραφής.

 

Όντως πρόκειται για τεχνολογικό ζήτημα αλλά τελικά είναι και δικό σου θέμα. Γράφτο μια και 'ξω, τι το κάνεις σε δόσεις; :)

 

7) Έχουν διαφορετικό ήχο , με τον ήχο της κασσετας να μου αρέσει περισσότερο (υποκειμενικό κριτήριο) .

 

Το λες και μόνος σου, υποκειμενικό.

 

Τελικά ότι και να συζητάμε εδώ δεν έχει και πολύ νόημα. Τα CDs έχουν γίνει το standard και οι κασσέτες έχουν ξεχαστεί; Ναι. Τα CDs έχουν σαφή τεχνολογικά πλεονεκτήματα σε σχέση με τις κασσέτες (δεν μπαίνω στον κόπο να τα απαριθμήσω) ; Ναι. Δεν υπάρχει λοιπόν κάτι άλλο να συζητήσουμε. Δυστυχώς LK στο συγκεκριμένο θέμα θυμίζεις λίγο παππού κι αυτό στο λέω τελείως φιλικά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Τελικά ότι και να συζητάμε εδώ δεν έχει και πολύ νόημα.

Μα δεν άνοιξα εγώ τη συζητηση tape vs cd.

Εσυ με ρώτησες , και σου είπα ποια είναι για εμενα τα θετικά της κασσετας, σε σχεση με ένα cd.

Καθολου δεν με αφαρά αυτή η συγκριση.

 

 

 

Δυστυχώς LK στο συγκεκριμένο θέμα θυμίζεις λίγο παππού ........

Κομπλιμέντο μου ακούγεται εμένα αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου