Προς το περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος, ΚΑΔ και λοιπά δαιμόνια...


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Λοιπόν, είμαι λίγο πελαγωμένος και επικά μπερδεμένος, οπότε συγχωρήστε μου τα ερωτήματα γιατί ακόμα και λογιστές μπέρδεψα!  :-X

 

Που λέτε, θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος ως μουσικοσυνθέτης (υποθέτω). Με την έννοια πως, ως, κατά κύριο λόγο μουσικός, θα συνθέτω πρωτότυπο υλικό, θα το ηχογραφώ και θα αναρτάται στο διαδίκτυο (κατά κύριο λόγο) προς "κατανάλωση".

Και εδώ έχω το πρώτο σκάλωμα, όσον αφορά τον επιλέξιμο ΚΑΔ και κατά πόσον αυτός θα δικαιολογεί και διάφορα σχετικά έξοδα (βλ. μουσικά όργανα, εξοπλισμό ηχογράφησης κτλ.).

 

Επίσης, δεδομένου του προς πώληση προϊόντος και ειδικότερα της ιδιότυπης διάθεσής του (διαδίκτυο κυρίως), τι ακριβώς παίζει με τις οικονομικές μου υποχρεώσεις (φορολογία, ΦΠΑ, ΟΑΕΕ[;]); Και φυσικά σκεπτόμενος πως το κέρδος πολύ πιθανότατα θα'ναι ελάχιστο από ένα τέτοιο εγχείρημα...

 

Και προφανώς, τι ακριβώς παίζει και με την ασφάλιση/αυτασφάλιση και τους ανάλογους φορείς, δεδομένου πως η "οντότητα" θα πρέπει να'ναι υπό την μορφή εταιρίας (π.χ. ΙΚΕ).

 

Βάλτε τώρα όλα αυτά υπό το πρίσμα πως πρέπει να συμμορφώνονται σε συγκεκριμένες συνθήκες επιδοτήσεως, το οποίο μπερδεύει το θέμα ακόμα περισσότερο!

 

Ideas;  :-\

 

 

Υ.Γ. Γνωρίζω πως κάποιος λογιστής είναι το πλέον κατάλληλο άτομο να με συμβουλεύσει, αλλά προς το παρόν, έχοντας καταφέρει να τον μπερδέψω κι αυτόν και να τον χώσω σε μια κατάσταση αέναου ψαξίματος, είπα να ρίξω κι εδώ κανένα δίχτυ μπας και υπάρχει κάποιος που ίσως γνωρίζει κάτι παραπάνω επί του θέματος.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ως μουσικοσυνθέτης πρέπει να βαπτιστεις  πρώτα.

Το λοιπόν, επειδή είσαι καλό παιδί και καλός τετράχορδος, θα ρθω με τον καλό μού φίλο audio,με δύο μπουκάλια jack daniel's ο καθένας, να τελεσουμε το μυστήριο.

 

Όταν με το καλό στανιαρεις, ξανασκεψου  τα διαδικαστικά :) :) :)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ως μουσικοσυνθέτης πρέπει να βαπτιστεις  πρώτα.

Το λοιπόν, επειδή είσαι καλό παιδί και καλός τετράχορδος, θα ρθω με τον καλό μού φίλο audio,με δύο μπουκάλια jack daniel's ο καθένας, να τελεσουμε το μυστήριο.

 

Όταν με το καλό στανιαρεις, ξανασκεψου  τα διαδικαστικά :) :) :)

 

Καλά μην τον παίρνουμε και πολύ βαριά τον όρο, είναι απλά ένας αναγκαίος τίτλος ΚΑΔ, δεν έχω τίποτα ψευδαισθήσεις πως έγινα ο επόμενος μπάφτας ξέρω γω!  ;D

Ο Ιάκωβος δεν μ'αρέσει πάντως, Lagavulin περικαλώ, σκέτο!

 

Πέραν της πλάκας, κατανοώ πως είναι καραμπέρδεμα το θέμα -φαντάζομαι πως γι'αυτό και "κουτσουρεύτηκε" το αρχικό ποστ- οπότε μάλλον καλύτερα να περιμένω τυχόν νέα απ'τον λογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου