Προς το περιεχόμενο

Με χαλάει η κακή προφορά σε αγγλόφωνο στίχο. Εσάς;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι από τους ανθρώπους που χαλιούνται ιδιαίτερα με την κακή προφορά σε αγγλόφωνο στίχο από Έλληνες.

Κατ'εμέ η προφορά είναι κάτι που, είτε μπορείς να μάθεις με αρκετό κόπο, είτε μπορείς να ψευδομιμηθείς με λιγότερη δουλειά.

 

Οπότε (πάλι κατ'εμέ) ένας τραγουδιστής που επιλέγει να τραγουδάει στην αγγλική γλώσσα χωρίς καν να προσπαθεί στην προφορά είναι το ίδιο με έναν μουσικό που δεν μαθαίνει σωστά τα τραγούδια, δεν δουλεύει το τέμπο του ή δεν πατάει στις πρόβες.

 

Τεσπαν ψηφίστε και συζητήστε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Είμαι από τους ανθρώπους που χαλιούνται ιδιαίτερα με την κακή προφορά σε αγγλόφωνο στίχο από Έλληνες.

 

 

Λογικόν. Ακούγεται ολίγον τι χωριάτικον. ;D

Εδω δεν με χαλάει όμως, είναι "εξωτικόν" ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι και οι άλλοι εκτός αγγλόφωνων μπορεί να βρίσκουν την ελληνική προφορά εξωτική ως ακροατές.

Αλλά εγώ το βλέπω ως (Έλληνας) μουσικός.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είμαι σίγουρος ότι και οι άλλοι εκτός αγγλόφωνων μπορεί να βρίσκουν την ελληνική προφορά εξωτική ως ακροατές.

 

Εγω πάλι δυσκολεύομαι να το πιστέψω  ;D ;D ;D

 

Υ.Γ. Νταξ ο Χούλιο είναι και "όλο το πακέτο", που μπορεί να με επηρεάζει (θετικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mia xara ine ta egglezika re filos...an exeis FONI vevea,ela KATARAXTI dose!!!  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αγγλόφωνο στίχο από Έλληνες.

απο Γερμανους? Απο Γαλλους? Απο Ιταλους? Γαλλοφωνο απο Ελληνες? Γερμανοφωνο απο Ελληνες? και παει λεγοντας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βατ ντου γιου μιν?

Κοροϊδευεις τον Arny? >:( Μ'αυτη την προφορα φιλε εγινε ο πιο ακριβοπληρωμενος ηθοποιος του Hollywood, και στο καπακι κυβερνητης της Καλιφορνια. fit.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοροϊδευεις τον Arny?

 

Ουτε για πλακα,ειμαι τεραστιος φαν του σε ΟΛΑ τα επιπεδα (μποντυμπιλντικο,υποκριτικο ακομα και..... πολιτικο οπου αν και ρεπουμπλικανος εκανε πολλα καλα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαλάει, ιδιαίτερα σε Ελληνικές μπάντες. Σε μερικές ξένες το βρίσκω ανεκτό, γιατί μερικές φορές είναι πιο κοντά εις την Αγγλικήν.

 

Παράδειγμα ΕΠΙΚΗΣ Ελλήνγκλιsh προφοράς είναι ο θεούλης Σάκης των Rotting Christ. Συγχωρείται λόγω black cvltίλας.  ;D

Τα περισσότερα άλλα παραδείγματα βρίσκονται συνήθως σε cover bands που πραγματικά οι προφορές είναι βράστα. Ειδικά δε όταν πιάνουν κάτι Γαλλικά είναι να πεθαίνεις στα γέλια. Ακόμα πιο αστείους βέβαια βρίσκω κάτι "rappers" που κάθε κατάληξη σε -ο την κάνουν Αμερικάνικη. Παγωτόου, Σάββατόου, Σ'αγαπώου κτλ. MC Απαρέμφατος straight outta Κουκουβάουνες. Ναούμ.

 

Επίσης, μην κοροιδεύετε το Σβάρτζ, δεν είναι μόνο αυτός. Πολλοί απ'τους υπόλοιπους action heroes και "σας δέρνω όλους και μασάω τσίχλα" της εποχής ήταν και είναι ακόμα τα ίδια. Βλέπε Jackie Chan, Van Damme... Κι ο Lundgren νομίζω τώρα τελευταία πάει να το παλέψει λιγάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου