Προς το περιεχόμενο

Αγορά κονσόλας μίξης και μικροφωνων για DJ/Karaoke


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, καλυτερο ηχο, στα καναλια 5-8 εχει και RCA βυσματα που με βολευουν..

 

το συμπερασμα οτι ισως ειναι καλυτερη η Yamaha το εβγαλα απο τη γνωμη του κολλητου που ειναι μουσικος και απο αλλως 2 ατομων του χωρου..

 

Η δευτερη σαφως πρεπει να ειναι καλυτερη σαν ποιοτητα κατασκευης και ηχος..

 

Αφού είσαι τόσο σίγουρος για την επιλογή σου καλή τύχη σε ότι κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σιγουρος δεν ειμαι... προσπαθω να βγαλω μια ακρη.. συμφωνα με οσα ειπωθηκαν εδω,οσα μου ειπαν καποιοι ανθρωποι που εμπιστευομαι και οσα διαβασα στο Ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης...

Δεν εχει.

 

καλυτερο ηχο...
Δεν εχει.

 

στα καναλια 5-8 εχει και RCA βυσματα που με βολευουν...
Αυτες οι RCA να ξερεις οτι σου "τρωνε" τις αντιστοιχες 1⁄4 line εισοδους, δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα και τους δυο τυπους συνδεσης στα συγκεκριμενα καναλια. Ή RCA ή 1⁄4 jacks. Οχι μεγαλο προβλημα βεβαια, αλλα η Behringer διαθετει μια stereo RCA επιπλεον των κανονικων 1⁄4 line εισοδων, γι αυτο και σε προηγουμενο ποστ στην ανεφερα σαν 14-channel κονσολα και οχι σαν 12-channel.

Και για να τελειωνουμε, ολες οι εισοδοι της Behringer (πλην RCA) ειναι unbalanced και balanced, οπως συνηθιζεται σχεδον σε ολες τις κονσολες της εταιρειας. Στη Yamaha μονο οι XLR ειναι balanced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει.

Δεν εχει.

Αυτες οι RCA να ξερεις οτι σου "τρωνε" τις αντιστοιχες 1⁄4 line εισοδους, δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα και τους δυο τυπους συνδεσης στα συγκεκριμενα καναλια. Ή RCA ή 1⁄4 jacks. Οχι μεγαλο προβλημα βεβαια, αλλα η Behringer διαθετει μια stereo RCA επιπλεον των κανονικων 1⁄4 line εισοδων, γι αυτο και σε προηγουμενο ποστ στην ανεφερα σαν 14-channel κονσολα και οχι σαν 12-channel.

Και για να τελειωνουμε, ολες οι εισοδοι της Behringer (πλην RCA) ειναι unbalanced και balanced, οπως συνηθιζεται σχεδον σε ολες τις κονσολες της εταιρειας. Στη Yamaha μονο οι XLR ειναι balanced.

 

Σορυ, αν κουρασα με την κουβεντα, αλλα βλεπω οτι την υποστηριζεις παρα πολυ την συγκεκριμενη και εισαι απολυτος για αυτα που λες.. την εχεις τη Behringer ;

που στηριζεις οτι δεν εχει καλυτερο ηχο και ποιοτητα κατασκευης η YAmaha?

 

ψαχνοντας για συγκριση μεσω google τα 2 πρωτα αποτελεσματα λενε..

---εδω στο τελος καποιος λεει:

"I would highly recommend Yamaha over anything Behringer unless you are talking about the X32 line, which is quite good. "

https://www.gearslutz.com/board/so-much-gear-so-little-time/1009744-should-i-get-behringer-xenyx-1204fx-yamaha-mg10xu.html

---εδω σε review:

"How It Sounds

For a fair comparison, I used a mic splitter to record different instruments into both the MG10XU and a Behringer Xenyx 1202FX, which I then connected to a computer via the 1/4” balanced outputs and recorded the results. The Yamaha simply sounded better. It’s not that the Behringer sounded bad, it’s just that the Yamaha sounded richer, cleaner, and produced more nuance. I’m sure that’s due in part to the D-PRE mic preamps, but I also suspect the Yamaha has a more robust signal path. Granted, the Behringer—while not having as many features—is much cheaper than the Yamaha, but you’d expect to get better results from a bigger investment. The Yamaha SPX effects also sound great and benefit from decades of DSP research and development."

https://ask.audio/articles/review-yamaha-mg10xu-the-mg-series-gets-more-goodies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ, αν κουρασα με την κουβεντα, αλλα βλεπω οτι την υποστηριζεις παρα πολυ την συγκεκριμενη και εισαι απολυτος για αυτα που λες.. την εχεις τη Behringer ;

Οχι. Αλλα εχουν περασει απο τα χερια μου πολλες κονσολες απο Behringer, Yamaha και αλλες. Οι κονσολες της Behringer σχεδον παντα προσφερουν τις διπλασιες δυνατοτητες απο τις αντιστοιχες ή/και πιο ακριβες κονσολες αλλων εταιρειων. Αυτο ειναι ενα fact εδω και πολλα χρονια. Η ποιοτητα κατασκευης τους επισης δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις κονσολες αλλων εταιρειων.

 

"I would highly recommend Yamaha over anything  Behringer..."
Κλασσικος Ασχετος, με το κλασσικο ακυρο moto-καραμελα για τα προϊοντα της Behringer.

 

"For a fair comparison, I used a mic splitter to record different instruments into both the MG10XU and a Behringer Xenyx 1202FX..."

Η συγκριση που μου παραθετεις μιλαει για την παρακατω κονσολα:

 

image.png

 

Εμεις μιλαμε για την Xenyx QX1202USB:

 

image.png

 

Η Xenyx QX1202USB λοιπον ειναι καλυτερη απο την Yamaha MG10XU. Αλλα εσυ απ'οτι φαινεται εχεις στο μυαλο σου απ'την αρχη να αγορασεις την Yamaha, οποτε οτι και να σου πουμε εμεις τζαμπα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πολύ το ψειρίζεις και κουράζει το ποστ, είναι χαμηλής τάξης οι κονσόλες δεν θα καταλάβεις διαφορά ουσιαστική δεν μιλάμε για τα ακριβά ψηφιακά μοντέλα>1,000ε.

 

Εγώ με Behringer προηγούμενο μοντέλο της Xenyx τη Eurorack βγάζω live σε μαγαζιά με 2 φωνές (2 mic-ασύρματα shure beta συνήθως), 2 πλήκτρα (2 stereo) + μπουζούκι (1 xlr) πολλές φορές και ηλεκτροακουστική κιθάρα (1 TRS) επάνω με master out έξω και sub σε μόνιτορ και είναι τζιτζί ο ήχος.

 

γενικά η Behringer έχει καλύτερη υποστήριξη και εμένα μαρέσει ο ήχος της  behringer της Yamaha τον βρίσκω λίγο σκληρό τώρα αυτό υποκειμενικό είναι. Μπορείς να πας να κάνεις μια δοκιμή να τις ακούσεις από κοντά είναι το καλύτερο νομίζω.

 

Δεν θα κάνεις καμιά συναυλία στο οακα καραόκε θα κάνεις πιο πολύ ρόλο παίζει τι bit rate πηγές θα παίζεις επάνω άμα είναι μάπα το καρπούζι και τη midas να βάλεις μάπα θα ακούγεται.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά είπε και ο stavros, μην το ψειρίζεις τόσο. Δεν μιλάμε για state of the art μηχανήματα, αλλά για απλά φτηνά εργαλεία δουλειάς.

 

Η Behringer όντως προσφέρει πολλά σε χαμηλή τιμή οπότε είναι καλό value for money. 

 

Όσο για τις γενικότητες όπως σου έγραψε και ο waterfall είναι απλώς κουταμάρες

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πεισατε τελικα και αποφασισα να παω στη Behringer ..

Επικοινωνησαμε φιλο που εχει μαγαζι στη πολη μου και μου ειπε οτι ο αντιπροσωπος περιμενει κομματια στα μεσα Μαρτιου.. και απο οτι καταλαβα ρωτωντας σε μαγαζι που ειδα στο Σκρουτζ δεν παιζει διαθεσιμοτητα και περιμενουν στα μεσα Μαρτιου.

 

Θα προτιμουσα να το παρω βεβαια απο το τοπικο καταστημα για να εχω βοηθεια σε περιπτωση προβληματος.

 

Μου ειπε παντως οτι σε περιπτωσεις που χρειαζεται καποιο ανταλλακτικο πχ δεν ειναι ευκολα τα πραγματα..

Ενω με τη Yamaha ή και Alesis που προτεινε εχουμε υποστηριξη..

Τι γνωριζουμε πανω στο θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μέσα σου θέλεις yamaha, πάρε να μη σου μείνει απωθημένο  :)

 

ΥΓ. αν κάτι καεί σε φτηνομηχάνημα σαν κι αυτά που συζητάμε, τι είδους υποστήριξη περιμένεις να έχεις; Μόνο ψυχολογική μπορώ να σκεφτώ κι όχι να περιμένεις να έχουν στοκ ανταλλακτικών και εξειδικευμένους τεχνίτες για ηλεκτρονικά εξαρτήματα που όλα μαζί κοστίζουν στο εργοστάσιο κανένα ευρώ...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε παντως οτι σε περιπτωσεις που χρειαζεται καποιο ανταλλακτικο πχ δεν ειναι ευκολα τα πραγματα..

Ενω με τη Yamaha ή και Alesis που προτεινε εχουμε υποστηριξη...

Η υποστηριξη πιστευω οτι ειναι_και_θεμα του τοπικου προμηθευτη/μαγαζατορα παρα_μονο_θεμα της Χ εταιρειας. Η Behringer btw προσφερει 3 χρονια εγγυηση σε ολα τα προϊοντα της.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου