Προς το περιεχόμενο

ZAKK WYLDE Plays Black Sabbath on Hello Kitty Guitar


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως ο πιο ακομπλεξάριστος guitar hero της γενιάς του. Έχει άπειρα παρόμοια σκηνικά...

 

Επίσης στα μάτια μου, έχει το μεγαλύτερο attitude και σκηνική παρουσία κιθαρίστα. Για μένα δεν μετράει μόνο πόσο τέλειος είσαι στην κιθάρα (που είναι δλδ ) αλλά πόσα και ποια στοιχεία περνάς στο κοινό σου. Για μένα το πιο "true" guitar idol out there

 

 

Στα 90s (Ozzy - Pride and Joy) έγραψες riffάρες και solάρες. Παραθέτω ένα videάκι από εκείνη την περίοδο. Καταπληκτικό παίξιμο.

 

Αυτό είναι κομμάτι ενός ακόμα καλύτερου μουσικού  ;D ;D ;D Προφανώς με χιουμοριστική διάθεση διόρθωση....Επίσης αυτό το pride & glory είναι ο ορισμός της "ποταμίλας", σαουθερνίλας και ωδή στη μουσική

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή αναφέρθηκε και το παρελθόν του, είναι κι αυτό ένα θεματάκι που με διχάζει λιγάκι. Πέρασε απ'το pretty boy image ως κιθαροβιόλης του Ozzy, είχε αυτό το redneck στους άλλους και τώρα πουλάει το όλο biker style.

 

Δεκτό και σεβαστό ότι πολλούς σας πείθει, αλίμονο, εμένα δε μου κάνει τίποτα ιδιαίτερο. Εκεί που όντως τον παραδέχομαι είναι ότι ναι, αυτό που κάνει το κάνει σωστά και καλά και συνθετικά έχει κάτι που θα τραβήξει τον ακροατή που αρέσκεται στο hard/heavy στυλάκι. Και γνωρίζοντας (ελάχιστα, προφανώς, κι απ'τα συμφραζόμενα) τον χαρακτήρα του, πιθανώς να είναι 1000% true το όλο attitude του.

 

Απλά προσωπικά με κουράζει λιγάκι και τον θεωρώ υπερεκτιμημένο, δεδομένου της one trick pony ποιότητας που του προσάπτω εγώ. Θ'ακούσω π.χ. το blessed hellride αλλά δεν θα βάλω και δεύτερο CD. Και στα live ειδικά, τα δύο dvd που είδα, με κούρασε αρκετά αυτό το στυλ του, πολύ περισσότερο δε τα squeals κάθε δυο νότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε και το παρελθόν του, είναι κι αυτό ένα θεματάκι που με διχάζει λιγάκι. Πέρασε απ'το pretty boy image ως κιθαροβιόλης του Ozzy, είχε αυτό το redneck στους άλλους και τώρα πουλάει το όλο biker style.

Δεκτό και σεβαστό ότι πολλούς σας πείθει, αλίμονο, εμένα δε μου κάνει τίποτα ιδιαίτερο. Εκεί που όντως τον παραδέχομαι είναι ότι ναι, αυτό που κάνει το κάνει σωστά και καλά και συνθετικά έχει κάτι που θα τραβήξει τον ακροατή που αρέσκεται στο hard/heavy στυλάκι. Και γνωρίζοντας (ελάχιστα, προφανώς, κι απ'τα συμφραζόμενα) τον χαρακτήρα του, πιθανώς να είναι 1000% true το όλο attitude του.

 

Απλά προσωπικά με κουράζει λιγάκι και τον θεωρώ υπερεκτιμημένο, δεδομένου της one trick pony ποιότητας που του προσάπτω εγώ. Θ'ακούσω π.χ. το blessed hellride αλλά δεν θα βάλω και δεύτερο CD. Και στα live ειδικά, τα δύο dvd που είδα, με κούρασε αρκετά αυτό το στυλ του, πολύ περισσότερο δε τα squeals κάθε δυο νότες.

 

Αυτό το στυλάκι καμιά 20ετία πλέον, δεν του ρθε τώρα....Ωραίαο - άσχημο, true ή απλά το κάνει για μαρκετινγκ αυτό το γνωρίζει ο ίδιος....Προσωπικά μιλώντας το "true" το έγραψα καθαρά καλλιτεχνικά-κιθαριστικά* και όχι ως attitude [το οποίο περνάει πιο εύκολα στο εξωτερικό και στο νότο απ ότι εδώ πχ ;) ]

 

*Από τους λίγους που στηρίζουν τόσο πολύ τις επιλογές τους (wylde audio απ την 1η μέρα πχ) και χρησιμοποιούν πραγματικά τον εξοπλισμό που τους χορηγείται (εδώ είμαι διχασμένος γτ πιστεύω ότι γράφει με cornford αλλά τέσπα :P)

 

Μπορεί να μασάω σανό βέβαια επειδή είμαι fanboy αλλά μου έβγαλε ειλικρίνεια το παρακάτω "less is more" "everything i endorse, i use"

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@x-minor: προσωπικά τον θεωρώ ακριβώς το αντίθετο: υποτιμημένο κιθαρίστα. Δεν ξέρω πολλούς που έχουν τα άντερα να βγουν και να κάνουν αυτό στο 1ο βίντεο, ή αυτό εδώ:

 

 

 

χωρις να θελω να υποτιμησω τον Ζακ,τον οποιο συμπαθω σα κιθαριστα κ σαν παρουσια,ειναι αυτο ωραια εκφραση τοy κομματιου??? ??? ??? ??? :-X

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να θελω να υποτιμησω τον Ζακ,τον οποιο συμπαθω σα κιθαριστα κ σαν παρουσια,ειναι αυτο ωραια εκφραση τοy κομματιου??? ??? ??? ??? :-X

 

Προσωπικά το θεωρώ ΣΠΟΥΔΑΙΑ εκτέλεση. Δεν αφαιρεί τίποτα από το κομμάτι, το παίζει σε ακουστική, με ένταση, πάθος, εξαιρετική τεχνική και άψογο συναίσθημα. Δεν αντιλαμβάνομαι τί σε χάλασε, αλλά μπορείς να εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το θεωρώ ΣΠΟΥΔΑΙΑ εκτέλεση. Δεν αφαιρεί τίποτα από το κομμάτι, το παίζει σε ακουστική, με ένταση, πάθος, εξαιρετική τεχνική και άψογο συναίσθημα. Δεν αντιλαμβάνομαι τί σε χάλασε, αλλά μπορείς να εξηγήσεις.

φωνητικα μου αρεσε,απλα σε καμια περιπτωση δεν θα το εσκιζα στο σρεντινγκ,ακομα κ αν ειχα τις ικανοτητες!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωνητικα μου αρεσε,απλα σε καμια περιπτωση δεν θα το εσκιζα στο σρεντινγκ,ακομα κ αν ειχα τις ικανοτητες!

 

Ναι ρε συ. Το γάμησε τη μάνα το κομμάτι...

Μπουρου μπουρου μπρρρρρρρρρ....

Και γιατί να παίζεις με ακουστική όταν την πήζεις στα εφέ;

Εμένα ούτε η φωνή μου άρεσε. Σαν δευτεροκλασάτος τραγουδιστής hair metal συγκροτήματος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλους (εκτός από τον noe13-ωραία το παίζει ρε φίλε). Είναι τρελός παίχτης αλλά και ο x-minor έχει ένα point. Δε μπορείς να τον ακούσεις για πολύ.

 

Εμένα προσωπικά αυτό που δε μου κάνει κλικ είναι ο ήχος του αλλά respect άπειρο.

 

ΥΓ. Αυτό το βίντεο με την ακουστική είναι εντελώς σουρεάλ. Πολύ ετερόκλητο πλήθος. Κιθαρίστας biker, μπασίστρια τύπισσα mainstream γκομενέτο, 2ος κιθαρίστας μεσήλικας (και βάλε) με σακάκι και drummer από jazz band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλους (εκτός από τον noe13-ωραία το παίζει ρε φίλε). Είναι τρελός παίχτης αλλά και ο x-minor έχει ένα point. Δε μπορείς να τον ακούσεις για πολύ.

 

Εμένα προσωπικά αυτό που δε μου κάνει κλικ είναι ο ήχος του αλλά respect άπειρο.

 

ΥΓ. Αυτό το βίντεο με την ακουστική είναι εντελώς σουρεάλ. Πολύ ετερόκλητο πλήθος. Κιθαρίστας biker, μπασίστρια τύπισσα mainstream γκομενέτο, 2ος κιθαρίστας μεσήλικας (και βάλε) με σακάκι και drummer από jazz band.

xaxaxa ισχυει κ πιανιστας γυρισμενος πλατη!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ος κιθαρίστας μεσήλικας (και βάλε) με σακάκι

 

Η πόζα του είναι εντελώς "της δουλειάς". Σου διηγείται το συμβάν πρωί, καθώς έχει τελειώσει το μεροκάματο και βγαίνετε από το μαγαζί παρέα:

"Το θέμα είναι ότι αυτό μιλάμε δεν το είχαμε προβάρει! Ευτυχώς να πούμε μου γράψανε τα 'κοπανιαμέντα! Εντωμεταξύ να έχουν έρθει και κάμερες και τέτοια τώρα σου λέω ρε! Κι εγώ δυο μέρες άυπνος, το παιδί 39 πυρετό στο σπίτι! Και αυτή με το μπάσο όλο το βράδυ να μου τρίβεται ρε σου λέω..."

 

(και κάπου εκεί ξεκινούν νομοτελειακά τα φίδια για το πώς το κάνανε δύο φορές στα όρθια πίσω από κάτι παλέτες σε στενό στο Βοτανικό, μετά γύρισε σπίτι και έπρεπε να "ανταποκριθεί" και στη γυναίκα του, χωρίς να το καταλάβεις έχεις βρεθεί να ακούς για το Cosworth που αγόρασε ο ξάδερφός του το '93 όταν ξεμπάρκαρε.)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου