Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικό μικρόφωνο για Ηχογράφηση Μπουζουκιού


kapsiras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα,αν κάποιος ξερει ας με βοηθησει σχετικά με την επιλογή ενός πυκνωτικού άκρως επαγγελματικού για μπουζούκι, μπαγλαμα. Το ιδανικο θα ηταν ενα μικροφωνο που να μπορω να γραφω και φωνες και ακουστικες κιθαρες επαγγελματικα.

 

Μου ειπαν για neuman u87 και για akg c414 αλλα εχω μια ευκαιρια να αγορασω μεταχειρισμένο το JZ BH1s που καινουργιο κοστιζει 2000 ευρω μονο 800 και το σκεφτομαι,αν καποιος το εχει δοκιμασει ας μου πει γνωμες και το ιδανικο θα ηταν να επισημανει και βιντεο στο youtube που εχουν γραφτει μπουζουκια και φωνες με μικροφωνα που ξερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν για neuman u87 και για akg c414 αλλα εχω μια ευκαιρια να αγορασω μεταχειρισμένο το JZ BH1s που καινουργιο κοστιζει 2000 ευρω μονο 800 και το σκεφτομαι,αν καποιος το εχει δοκιμασει ας μου πει γνωμες και το ιδανικο θα ηταν να επισημανει και βιντεο στο youtube που εχουν γραφτει μπουζουκια και φωνες με μικροφωνα που ξερει

Δεν σου ειπε κανεις για το 57αρι? ;D

Σοβαρα τωρα... Ποτε θα κανεις αποσβεση? ::)

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Σου εχω και δειγματακι απο τα παλια, με 57αρι!  ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181558.0

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε digisilence,πραγματικα εξαιρετικη παραγωγη και σε υπερευχαριστω για την βοηθεια σου,digisilence τα μικροφωνα που εχω ειναι mxl 603s και cad m179 και behringer b2 pro,πιστευω οτι δεν απεχουν πολυ απο το sm57,το οποιο υποσχομαι να αγορασω γιατι ποτε δεν μου ειπε κανενας κατι για αυτο και η τιμη ειναι εξαιρετικη,απλα πολλοι που ασχολουνται με την παραγωγη μου ειπαν οτι πρεπει να αγορασω ενα καλο μικροφωνο για να παω τις παραγωγες μου σε αλλο επιπεδο,κιθαρες φωνες μπουζουκια κλπ, να εχουν τον εμπορικο ηχο μιας μοντερνας καλης παραγωγης ,το κακο ειναι οτι γραφω σε δωματιο αλλα προσπαθω να ψαχνω με την αποσταση την γλυκια απηχηση του μικροφωνου,  πιστεψε με οτι οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να δωσω 1000 ευρω και ανω για ενα μικροφωνο και δεν θα γινει ποτε αποσβεση δεν χαιρομαι καθολου αλλα δε ξερω τι να κανω

 

Θα μπορουσες να μου πεις μερικα πραγματα για το πως να ηχογραφω καλυτερα

πχ τι μεθοδο XY,πυκνωτικο η δυναμικο για μπουζουκια φωνες κιθαρες??ποσα τρακσ μπουζουκιων,μπερδευομαι λιγο με τις μεθοους ΧΥ κλπ γιατι γραφονται 2 τρακς σε ενα παιξιμο ,κανενα αλλο μικροφωνο που εχεις να προτεινεις,digilense επισης μηπως εχεις καποιο προτζεκτ σε cubase που θα μπορουσα να μελετησω και να μαθω πραγματα?

 

Φιλε σε ευχαριστω για το χρονο σου προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρικό ήχο θα ηχογραφήσεις ? Αν και τα SM57 - SM58 είναι μανούλες, αν θέλεις να πάρεις και "χώρο" χρειάζεσαι και ένα πυκνωτικό πχ C1000.

Αν θέλεις φυσικό ήχο αλλάζουν τα δεδομένα και πάμε σε άλλες λύσεις.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που εχω ειναι mxl 603s και cad m179 και behringer b2 pro,πιστευω οτι δεν απεχουν πολυ απο το sm57

 

Απεχουν....χιλιαδες μιλια μια και ειναι πυκνωτικα (τα δυο μεγαλου διαφραγματος το ενα μικρου).

 

Με τα μικροφωνα που ηδη εχεις εισαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ..

Τι ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ εχεις?....γιατι το να βαλεις ενα μικροφωνο των 2000 ευρω σε προενισχυτη του κατοσταρικου....δε λεει....

 

Στη θεση σου θα εψαχνα περισσοτερο τον ΤΡΟΠΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ των μικροφωνων (εγω θα χρησιμοποιουσα ενα μεγαλου διαφραγματος να κοιταει τα ψηλα ταστα και ενα μικρου να κοιταει τη γεφυρα.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο εκτιμω την βοηθεια σας,ειλικρινα δε μπορειτε να φανταστειτε γιατι δε μου δειχνει κανενας,παιδια η καρτα που εχω ειναι η tascam uh 7000,ειναι πολυ καλη αν εξαιρεσεις το latency και γραφω με τις προενισχυσεις της καρτας που ειναι πεντακαθαρες

 

Να πω οτι εχω καβα και την steinberg ur44 kai μια προενισχυση focusrite platinum που δεν χρησιμοποιω

 

θελω να βγαλω ενα καλο ηχο τυπου πλουταρχο υπηρχαν ορκοι κλπ

 

απλα με διαφορους φιλους που μιλησα μου ειπαν παρε επαγγελματικα μικροφωνα hign end

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα ανάλογα παλιότερα θέματα... φαντάζομαι θα σε ενδιαφέρουν...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=207762.msg868491;topicseen

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157337.0

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μπορουσες να μου πεις μερικα πραγματα για το πως να ηχογραφω καλυτερα

πχ τι μεθοδο XY,πυκνωτικο η δυναμικο για μπουζουκια φωνες κιθαρες??ποσα τρακσ μπουζουκιων,μπερδευομαι λιγο με τις μεθοους ΧΥ κλπ γιατι γραφονται 2 τρακς σε ενα παιξιμο ,κανενα αλλο μικροφωνο που εχεις να προτεινεις,digilense επισης μηπως εχεις καποιο προτζεκτ σε cubase που θα μπορουσα να μελετησω και να μαθω πραγματα?

 

 

Θα σου κανω την ερωτηση που μου εκανε ενας "δασκαλος" στα αρχικα μου βηματα.

 

---Ξερεις να ακους?---

 

Μπορεις να ακουσεις την διαφορα 2 μικροφωνων και να την προσδιορισεις ετσι ωστε να επεμβεις εαν χρειαστει?

2 προενισχυτων? 2 ηχειων? Ξεκινας απο εκει. Οι τεχνικες και ο εξοπλισμος επονται.

Τωρα εαν αυτο ειναι κτημα σου το επομενο βημα ειναι οι καλοι οργανοπαικτες.

Δεν θα μπορουσα να κανω αυτο που ακουσες και ετυχε να σου αρεσει, εαν οι παικτες δεν επαιζαν!!!

Για μενα ειναι το 70+% του αποτελεσματος. Πρωτα αυτοι και μετα το αν θα μπει xy το μικροφωνο η το αν

θα ειναι πυκνωτικο η δυναμικο.

 

Και κλεινω με την αχρηστη πληροφορια της ημερας. :P

Το 12το ταστο ειναι το αγαπημενο μου. Θες xy stereo, θες mono, εκει γυρω τα τοποθετω,,,

χωρις υποδεκαμετρο! ;D

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου