Προς το περιεχόμενο

Black Metal...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή τα τελευταία επικά θέματα περί rap, hip-hop, Death metal, DP & Blackmore κτλ. ομολογώ πως μου γεννήθηκε φυσικά η απορία. Ποια η γνώμη σας για το black metal; Προφανώς τα περισσότερα άτομα που'χω γνωρίσει είναι της πεποίθησης πως είναι απλά... θόρυβος, και παρά τις προτροπές μου για κανα-δυο παραπάνω, έστω "ακαδημαϊκά" ακούσματα, επιμένουν πως δεν ακούνε μελωδία ή οποιοδήποτε άλλο ίχνος... μουσικότητας πουθενά.

 

Φυσικά μιλάω για το παλιό, καλό ( ;D), Νορβηγικό (κατά κύριο λόγο τέλος πάντων) black metal, τύπου Burzum, Darkthrone, Mayhem, Marduk κτλ. και όχι τα συμφωνικά παρακλάδια του που είναι πιο μελωδικά πιο προφανώς. Και φυσικά όχι και τα πρωτο-BM ψήγματα τύπου Venom, Bathory κτλ.

 

Επίσης, θα θερμοπαρακαλούσα να επικεντρωθούμε στη μουσική πλευρά του θέματος και όχι στην όλη κουλτούρα, την παραβατικότητα, καμμένες εκκλησίες, φόνοι μελών κτλ.

 

Κοινώς, μην το μαγαρίσουμε το θέμα, ναι; Θενκιουβεριματς προκαταβολικά (να σας πιάσω και στο φιλότιμο)!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το blackmetal για μένα είναι ένα μουσικό είδος που απαιτεί από τον ακροατή να επενδύσει χρόνο πάνω του. Κάποιος είχε πει ,και συμφωβώ μαζί του, πως είναι ανάλογο της όπερας, είναι δηλαδή ένα δύσκολο είδος που αποθαρρύνει εως και τρομάζει τα απαίδευτα αυτιά. Προσοχή, δεν υποννοώ τίποτα περί "υψηλής καλλιτεχνικής αξίας" για το συγκεκριμένο είδος, ποιότητα (και έλλειψη αυτής) υπάρχει σε όλα τα είδη, απλά θεωρώ πως είναι κάτι αρκετά δύσκολο για να καταπιαστεί κάποιος ποτ έρχεται σε πρώτη επαφή μαζί του.

 

 

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, προτιμώ το death metal και κυρίως το progressive death περισσότερο από το black (έχω συνδέσει το black με scream φωνητικά, που δε μου κάθονται).

 

Από την άλλη, δεν του έχω δώσει ικανοποιητικό χρόνο ακρόασης, όπως προτείνει ο kwstas79.

 

Ίσως στο μέλλον..οψόμεθα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά μιλάω για το παλιό, καλό ( ;D), Νορβηγικό (κατά κύριο λόγο τέλος πάντων) black metal, τύπου Burzum, Darkthrone, Mayhem, Marduk κτλ. και όχι τα συμφωνικά παρακλάδια του που είναι πιο μελωδικά πιο προφανώς. Και φυσικά όχι και τα πρωτο-BM ψήγματα τύπου Venom, Bathory κτλ.

 

Γιατί τόσοι περιορισμοί ;  :) Τις ανωτέρω μπάντες τι λες και 2nd wave χωρίς να ξέρω όμως πολλά για την ιστορία του BM

 

Δύσκολο στο άκουσμα είδος της μέταλ που προσωπικά μπορώ να ακούσω άνετα αλλά λίγες μπάντες γουστάρω πραγματικά. Πολλά συγκροτήματα έχουν στοιχεία κι από άλλα sub-gengres του μεταλ. Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι το black metal είναι ένας συνδυασμός από speed/thrash metal και aggressive/brutal φωνητικά, τουλαχ. εξελικτικά από εκεί άρχισε

 

Πλέον όλη αυτή η αισθητική είναι τρομερά καλτ, δεν ενθουσιάζει πια πολλούς και φαντάζει ίσως γελοία. Στα 90'ς ήταν κάτι ιδιαίτερο και πρωτοποριακό-ριζοσπαστικό.

 

Όπως και να 'χει, η μουσική παρακαταθήκη στο extreme φάσμα είναι τεράστια. Μεγάλες μπάντες της σκηνής Mayhem(οι πλέον πρωτοπόροι του 2nd wave), Darkthrone,  Watain, Blasphemy,  Burzum, Satyricon, Venom & Bathory (που κακώς εξαιρείς), Marduk

 

Άξια αναφοράς και η ελληνική σκηνή με  Varathron, Necromantia, Thou Art Lord και φυσικά Rotting Christ όπου τα The Mighty Contract & Non Serviam θεωρούνται από τα καλύτερα του είδους γενικά

 

Μουσικό είδος καθαρά Love it or Hate it

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολοχωνευτο ειδος για τον μη εξοικειωμενο...Προσωπικα ειμαι λατρης και του RAW black metal αλλα και πολλων subgenre, πλεον  σχεδον ολες η μπαντες του 2nd wave εχουν αλλαξει εντελως ηχο (mayhem, dark funeral, setherial, gorgoroth και αμετρητες αλλες).

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έθεσα τον περιορισμό γιατί όταν λες black metal, συνήθως κανείς δεν φέρνει στο μυαλό του τους venom ή τους hellhammer αλλά τους mayhem και τον Varg. Και το βρίσκω και λογικό κιόλας, μια και ούτε προσωπικά θεωρώ το πρώτο κύμα το "κλασσικό", γνωστό black metal του δεύτερου, για το οποίο έγινε και πιο ευρέως γνωστό και ξεκάθαρα καθιερωμένο ως BM. Οπότε μιλάμε καθαρά για second wave.

 

Μπορώ να πω πως έχω ακούσει αρκετά, γιατί κι εμένα αρχικά μου φάνηκε σκέτη φασαρία (βλ. το panzer division marduk ας πούμε απ'το θρυλικό live τότε) αλλά μετά από λίγο ψάξιμο, την βρίσκω εξαιρετικά έξυπνη μουσική, παρ'όλη την... "φασαριόζικη" φύση της και την εμμονή των κλασσικών να ηχογραφούν με ένα metal zone σε mg15 και με τον bridge μιας strat!  ;D

Και δεν είναι τόσο απλό ή εύκολο να κάνεις... φασαρία-BM όσο κάποιοι ίσως νομίζουν.  ;)

 

Για αισθητική, ιστορία και κουλτούρα δεν έκανα λόγο γιατί είναι αιτίες που πιθανώς να εκτροχιάσουν την συζήτηση απ'το μουσικό μέρος, το οποίο θεωρώ πως (θα πρέπει να) είναι και το focus. Γιατί προφανώς και δεν είναι και ότι πιο... εύπεπτο το όλο θέμα.

 

Για κάποιον που δεν γνωρίζει και πολλά πάντως, υπάρχουν αρκετά docs στο youtube τα οποία είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα, ακόμα κι αν δεν ακούς το είδος. Καθαρά "ακαδημαϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον kwstas79, δεν είναι και κάτι εύκολο να το χωνέψεις. Προσωπικά δεν είναι του γούστου μου, εκτός απ' τους Immortal που όντας μια πιο rock-n-roll έκδοση του είδους έχουν για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον κάτι το αρκετά ενδιαφέρον.

 

παρ'όλη την... "φασαριόζικη" φύση της και την εμμονή των κλασσικών να ηχογραφούν με ένα metal zone σε mg15 και με τον bridge μιας strat!  ;D

 

Αυτό νομίζω πως έχει ξεπεραστεί πλέον.

 

Άξια αναφοράς και η ελληνική σκηνή με  Varathron, Necromantia, Thou Art Lord και φυσικά Rotting Christ όπου τα The Mighty Contract & Non Serviam θεωρούνται από τα καλύτερα του είδους γενικά

 

Τους Rotting Christ ποτέ δεν τους θεωρούσα black metal ακριβώς. Βέβαια δεν τους λες και σκέτο death metal.

 

Προσωπικά, προτιμώ το death metal και κυρίως το progressive death περισσότερο από το black (έχω συνδέσει το black με scream φωνητικά, που δε μου κάθονται).

 

Me too.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 3-4 χρονια και για καποια φεγγαρια ειχα συμετασχει σε μια μπαντα black,με επιρροες απο immortal,mayhem,burzum,emperor κ.α.γενικα αυτο το ειδος βασιζεται στην μελωδια παρα τους τονους distrortion,τα κιθαριστικα riffs προερχονται απο αναλυσεις ακορνων και κλιμακες,

περα απο τα τεχνικα θεματα θεωρω πως ακουγεται πιο ευχαριστα απο την death-hardcore, γενικοτερα ειναι ενα παρακλαδι της metal που για καποιο καιρο θα ακους φανατικα και μετα σχεδον καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περα απο τα τεχνικα θεματα θεωρω πως ακουγεται πιο ευχαριστα απο την death-hardcore,

 

Εξαρτάται τι ζητάς. Εγώ π.χ. που προτιμώ τους έντονους ρυθμούς στο foreground έχω μια προτίμηση στο death-hardcore και ειδικά στις σύγχρονες μορφές του. Αυτή ακριβώς η διακριτική παρουσία ρυθμού στο black είναι που με έχει αποθαρρύνει απ' το να το ακούω και με έχει κάνει να προτιμώ τους Immortal που είναι μια πιο ρυθμική black μπάντα. Είναι θέμα γούστου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθε μουσικη εχει κατι συγκεκριμενο να σου δωσει και κατι συγκεκριμενο να σου πει.Το Black metal δεν ειναι μονο μουσικη ειναι και στιχοι.Η θεματολογια και το feeling αυτης της μουσικης (οπως επισης και τα distorted vocals καθως και τα ψευτικα high pitch)δεν ειναι του γουστου μου και δε με εκφραζουν χωρις να σημαινει οτι το σνομπαρω.Υπαρχει σεβασμος γιατι εχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ και μαλιστα επιβλητικο και με αρκετο "ψωμι" για να εμπνευσει μουσικους.Βεβαια να πω οτι δεν ειμαι της αποψης οτι πρεπει να παιδεψω τα αυτια μου για να ακουσω κατι...οταν ειμαι απο τους τυπους που προτιμουν να να φανε 100 φορες μακαρονια με κιμα παρα μια φορα ΠΑΤΣΑ γιατι θα πρεπει να φαω 100 φορες πατσα μεχρι να βρω με το στανιο κατι σε αυτο που να μου αρεσει;

 

Πω ρε φιλε....παω να πιω ενα ποτηρι νερο....ξενερωσα....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου