Προς το περιεχόμενο

σπουδές στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα  :)

 

ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις σπουδές κλασικού πιάνου στο εξωτερικό. (τάξη σολιστ / εκτέλεσης)

Έχει πιθανότητες καποιος με το απαιτούμενο μουσικό υπόβαθρο να ξεκινήσει τις σπουδές του αργά? Υπάρχει ηλικιακό όριο?

Ξέρετε περιπτώσεις που ξεκίνησαν μετά τα 25?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως για Γερμανία, αλλά άμα ξέρετε και για άλλες ευρωπαϊκές χώρες πχ. Αγγλία, Ολλανδία, Γαλλία, Ουγγαρία θα με ενδιέφερε, στα αγγλικά όμως.

 

Κυρίως για bachelor κοιτάω. Αν υπάρχουν όμως υποψήφιες σχολές που πάνε αποκλειστικά master(δεν ξέρω αν παίζει) θα τις λάμβανα και αυτές υπόψη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι/φίλες του noiz.gr,

 

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, την προοπτική σπουδών στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Αυστρία! Με ένα απλό ψάξιμο βρήκα πολλές φτηνές λύσεις (300 ευρώ ανά εξάμηνο), χωρίς όριο ηλικίας και με τη γνώση της γερμανικής ΟΚ (για καλή μου τύχη είχα πάρει το Β1 του Γκαίτε το 2011). Ενδιαφέρομαι για Bachelor ή Major όπως το αναφέρουν αυτοί, και συγκεκριμένα για κλασσικό σαξόφωνο. Το θέμα είναι ότι κάποια αναφέρονται ως "University" κι άλλα ως "Private Conservatory".

Επίσης αυτά που έχω κοιτάξει αναφέρονται ΚΑΙ στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ ως αναγνωρισμένα.

Μόλαταυτα δε γνωρίζω εάν το επίπεδο σπουδών που παρέχουν αξίζει τον κόπο...

Συγκεκριμένα ένα το οποίο είναι αρκετά οικονομικό είναι το παρακάτω...

 

--> https://www.mdw.ac.at/

& ο ΔΟΑΤΑΠ αναφέρει τα κάτωθι ως αναγνωρισμένα από Αυστρία

---> Αναγνωρισμένα ιδρύματα

 

Βέβαια δεν ξέρω εάν μετά στην Ελλάδα υπάρχει πρόβλημα με την ισοτομία των πτυχίων αυτών...σαξόφωνο παίζω τέσσερα χρόνια και κάτι και νιώθω, πώς πρέπει να το κυνηγήσω εκτός συνόρων πλέον!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κυρίως για Γερμανία, αλλά άμα ξέρετε και για άλλες ευρωπαϊκές χώρες πχ. Αγγλία, Ολλανδία, Γαλλία, Ουγγαρία θα με ενδιέφερε, στα αγγλικά όμως.

 

Κυρίως για bachelor κοιτάω. Αν υπάρχουν όμως υποψήφιες σχολές που πάνε αποκλειστικά master(δεν ξέρω αν παίζει) θα τις λάμβανα και αυτές υπόψη.

για κάποιο λόγο δε θυμάμαι αυτήν την απάντηση και μάλλον ούτε ο Σαμις, οπότε δε σου απαντήσαμε ποτέ σε αυτό...

 

Λοιπόν, ηλικιακό όριο, γενικά, δεν υπάρχει. Εγώ σπούδασα σύνθεση που δεν υπήρχε κανένα όριο. Και είχα συμφοιτητές στα 40 τους και στα 50 τους. Το ίδιο συμβαίνει για όλα, γενικά, σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

 

Για προπτυχιακό μπορεί να υπάρχει κάποιο όριο, αρά δε θα είναι το ίδιο για κάθε χώρα, οπότε θα πρέπει να το ψάξεις για την κάθε περίπτωση. Επίσης τα δίδακτρα διαφέρουν ΠΟΛΥ από χώρα σε χώρα.

 

Έχε στο νου σου ότι οι Γάλλοι δε φημίζονται για την γνώση των Αγγλικών τους... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αγαπητοί φίλοι/φίλες του noiz.gr,

 

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, την προοπτική σπουδών στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Αυστρία! Με ένα απλό ψάξιμο βρήκα πολλές φτηνές λύσεις (300 ευρώ ανά εξάμηνο), χωρίς όριο ηλικίας και με τη γνώση της γερμανικής ΟΚ (για καλή μου τύχη είχα πάρει το Β1 του Γκαίτε το 2011). Ενδιαφέρομαι για Bachelor ή Major όπως το αναφέρουν αυτοί, και συγκεκριμένα για κλασσικό σαξόφωνο. Το θέμα είναι ότι κάποια αναφέρονται ως "University" κι άλλα ως "Private Conservatory".

Επίσης αυτά που έχω κοιτάξει αναφέρονται ΚΑΙ στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ ως αναγνωρισμένα.

Μόλαταυτα δε γνωρίζω εάν το επίπεδο σπουδών που παρέχουν αξίζει τον κόπο...

Συγκεκριμένα ένα το οποίο είναι αρκετά οικονομικό είναι το παρακάτω...

 

--> https://www.mdw.ac.at/

& ο ΔΟΑΤΑΠ αναφέρει τα κάτωθι ως αναγνωρισμένα από Αυστρία

---> Αναγνωρισμένα ιδρύματα

 

Βέβαια δεν ξέρω εάν μετά στην Ελλάδα υπάρχει πρόβλημα με την ισοτομία των πτυχίων αυτών...σαξόφωνο παίζω τέσσερα χρόνια και κάτι και νιώθω, πώς πρέπει να το κυνηγήσω εκτός συνόρων πλέον!

Μπράβο σου!

 

Είναι ενθαρρυντικό να βλέπει κανείς ανθρώπους να κυνηγάνε το όνειρό τους εκτός συνόρων, ανεξάρτητα από πολιτικές, κρίση, κλπ...

 

Τώρα, στα ερωτήματά σου.

 

Δυστυχώς δεν έχω γνώση του οργάνου, για να σου δώσω πιο πολλές κατευθύνσεις για το επίπεδο σπουδών, Αλλά θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι στα μαθήματα της μουσικής, που συνήθως είναι πρόσωπο με πρόσωπο και ένας προς έναν, παίζει ρόλο η χημεία του μαθητή με τον δάσκαλο. Δηλαδή, για εμένα, είναι πολύ πιο σημαντικό να πας κάπου που ξέρεις έναν δάσκαλο, ότι είναι καλός, κλπ, και ας μην είναι το ίδρυμα σούπερ, παρά να πας στο καταπληκτικότερο ίδρυμα, που όμως έχει καθηγητές που δε σου ταιριάζουν. Επίσης θα πρέπει να έχεις υπόψη σου για την αισθητική και το στυλ που διδάσκονται εκεί. Σαξόφωνο δε σημαίνει απαραιτήτως κλασσική, ή τζαζ. Σημαίνει και τα δύο (αν και φαντάζομαι ότι τα γνωρίζει αυτα, οπότε συγνώμη αν λέω κάτι ήδη γνωστό).

 

Από την εποχή που σκεφτόμουν την επιλογή να γυρίσω Ελλάδα, κλπ, είχα μιλήσει με ανθρώπους στο ΔΟΑΤΑΠ και μου είχαν πει για τη λίστα αυτή που αναφέρεις, των αναγνωρισμένων ιδρυμάτων, αλλά επίσης ότι θα πρέπει οι σπουδές να έχουν διάρκεια 4 χρόνια, καθώς τα Αγγλικά Bachelor (πχ) έχουν συνήθως 3 χρόνια διάρκεια, ή μπορεί να μπεις από το 2ο χρόνο, κοκ, και ΑΥΤΟ δε το γουστάρει το ΔΟΑΤΑΠ. Τουλάχιστον όταν είχα κάποια επαφή.

 

Μακάρι να σε βοήθησα λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου περί καθηγητή...ομολογώ το αγνοούσα.Σε ευχαριστώ και μακάρι να μπει και κανένας πνευστος στο θρεντ μπας και ξέρει κάτι περισσότερο...να σαι καλά πάντως!!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου