Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά "καλου" Αρμονίου


Dikey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνοι, αν μάλιστα τύχει να πέσεις πάνω σε άλλα posts μου θα δεις οτι έχω μιλήσει και περί marketing και έχουμε την ίδια άποψη. Και επίσης θεωρώ το marketing υπεύθυνο που τα νέα workstation δεν υποστηρίζουν physical modelling

 

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν μπορώ να κατηγορώ ένα synth ή arranger αν βασίζομαι μόνο στα έτοιμα που βρίσκω από διάφορους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σχετικά με physical modelling synthesis υπάρχει το V-Synth και μόνο αυτό.

 

Δεν νομίζω οτι το V-Synth υποστηρίζει physical modelling...

Analog Modelling και Filter Modelling ναι άλλα physical δεν νομίζω...εκτός και αν θεωρείς την τεχνολογία COSM physical modelling...

 

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακαδημαϊκά...

Επειδή μιλάω συχνά - πυκνά με άτομα του marketing, έχουν όχι απλά δίκιο από την πλευρά τους αλλά και μεγάλη ευθύνη. Εάν ποτέ βρεθείς σε τέτοιο κύκλο συζητήσεων θα δεις τα πράγματα εντελώς διαφορετικά.

 

Αυτοί έχουν να κάνουν με στρατηγική πωλήσεων, ισοτιμίες, εργατοώρες, ποσότητες και πολλά άλλα.

 

Αρκετά πρότυπα μηχανήματα δεν βγήκαν ποτέ στην παραγωγή. Αιτία τα marketing departments.

 

Από τεχνολογικής άποψης έχουν κατασκευαστεί πάρα πολλά μηχανήματα - αριστουργήματα που για λόγους α) κόστους, β) ποσότητας, γ) αντικρουόμενων εσωτερικών συμφερόντων με άλλα μοντέλα της ίδια εταιρίας και όχι μόνο, έχουν σταματήσει στο πρότυπο, στα χαρτιά, ακόμα και σε συζητήσεις.

 

Γενικά, τα εργοστάσια κατασκευάζουν βάση παγκόσμιας ζήτησης, λαμβάνοντας υπ'όψη κάποια στατιστικά στοιχεία. Τον πρώτο λόγο έχουν οι μεγάλες αγορές.

 

Τυχερός είναι αυτός που θα κάνει την σωστή πρόβλεψη στο νέο προϊόν.

Αλλά... δεν είναι μόνος του. Πρόβλεψη κάνει και ο κάθε ανταγωνιστής του.

 

Ο καταναλωτής απλά περιμένει το νέο προϊόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη τα γνωρίζω όλα αυτά από πρώτο χέρι. Τα ίδια έχω γράψει σε αυτό το forum σε άλλα posts. Το επάγγελμά μου έχει άμεση σχέση με αυτά που αναφέρεις και γνωρίζω πολύ καλά τι μεσολαβεί απο το Concept του εκάστοτε R&D τμήματος ενός εργοστασίου κατασκευής μέχρι την παρουσίασή του πραγματικού τελικά προϊόντος στο τελικό καταναλωτικό κοινό.

 

Αυτό είναι κιόλας που κρατά ζωντανές τις εταιρείες.

 

Δεν μου απάντησες όμως για το αν θεωρείς την τεχνολογία COSM physical modelling...ή αν είναι τελικά ένας "έξυπνος" marketing όρος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη τώρα το είδα.

 

Διαφορετικοί όροι με σχεδόν ίδια έννοια.

Εσωτερικά είναι περίπου ίδια δομή.

Σε παρακαλώ πες μου για ποιό μοντέλο απ'όλα ?

V-Synth, V-Synth/XT, V-Synth/GT, Varios, TD-20, SRX-12 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοώ για όλα τα μοντέλα που έχουν το διακριτικό COSM (Composite Object Sound Modeling).

 

Εγώ γνωρίζω οτι η physical modeling synthesis είναι εκείνη η μεθοδος κατα την οποία το synth χρησιμοποιεί συναρτήσεις/μηχανισμούς/αλγοριθμους/εξισώσεις/μοντέλα (όπως θες πεστο) τα οποία περιγράφουν την παραγωγή ήχου και πως αυτός εξαρτάται-συνδέεται απο/με τα εκάστοτε ηχοπαραγωγά υλικά και ανθρώπινα μέσα που τα εξαναγκάζουν σε ταλάντωση.

 

Η τεχνολογία COSM κατά τον ορισμό της επεξεργάζεται τον ήχο όχι κατά την εικονική παραγωγή του αλλά κατά τη διαδρομή του μέχρι να φτάσει στον δέκτη (Μέσο που μεταφέρει τον ήχο-Μαγνήτες και Pick Up Systems-Mορφολογία και Ακουστική Χώρου κτλ που θεωρώ οτι δεν συμμετέχουν στην καθεαυτού παραγωγή ήχου εν τω γεννάσθαι). Τα θεωρώ εντελώς διαφορετικά. Θεωρώ την τεχνολογία COSM δηλαδή Filter Modeling ή ας μου επιτραπεί ο όρος effect modeling.

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δουλέψει ποτέ με COSM. Θα ήθελα να ξέρω όμως αν παρέχει στο χρήστη πρότυπα ακουστικά αλγοριθμικά μοντέλα όπως έκαναν τα Prophecy, Z1, Solo Tri και Moss Tri για Trinity, EXB MOSS για Triton, κάποιες απο τις επεκτάσεις PLG150.XX της Yamaha για το Motif ES και φυσικά τα θρυλικά VL-1 και VL-70 της τελευταίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ελπίζω να μην μπερδεύεις το  COSM με το τι κάνει το V-Synth.

Εννοώ με το πως ξεκινάει ο ήχος στο V-Synth και πως μπορεί να καταλήξει.

 

Επειδή απ'ότι μου είπες δεν έχεις δουλέψει COSM, και απ'ότι φαντάζομαι ούτε και V-Synth, θα σου έλεγα να "σκαλίσεις" ένα V-Synth και μετά πες μου τις απόψεις σου.

 

Εάν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

 

Το V-Synth δεν είναι μόνο COSM και COSM δεν είναι μόνο το V-Synth.

 

Σε παρακαλώ πολύ προσπάθησε να κατασκευάσεις ήχο στο V-Synth και πιστεύω ότι θα καταλάβεις το πνεύμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπερδεύω τον όρο COSM με το V-Synth.

Ούτε θεωρώ το V-Synth μόνο COSM ούτε το αντίστροφο.

 

Αφού έγραψα για όργανα με το διακριτικό COSM πράγμα που σημαίνει οτι έχω κατανοήσει οτι είναι μια τεχνολογία διαθέσιμη σε διάφορα μοντέλα (και όχι απαραίτητα πλήκτρα). Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεώρησες οτι τα μπέρδεψα.

 

Aυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι οτι η COSM μάλλον δεν θεωρείται physical modelling σύμφωνα με τον ορισμό της. Έγραψα αναλυτικά παραπάνω για ποιο λόγο. Αυτό που ρώτησα είναι το εξής ακόλουθο...αλλά δεν πήρα απάντηση.

 

Θα ήθελα να ξέρω όμως αν παρέχει στο χρήστη πρότυπα ακουστικά αλγοριθμικά μοντέλα όπως έκαναν τα Prophecy, Z1, Solo Tri και Moss Tri για Trinity, EXB MOSS για Triton, κάποιες απο τις επεκτάσεις PLG150.XX της Yamaha για το Motif ES και φυσικά τα θρυλικά VL-1 και VL-70 της τελευταίας.

 

Παρέχει κάτι τέτοιο η τεχνολογία COSM σε όποιο απο τα synths την διαθέτουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραία.

Καταλαβαίνω ότι δεν μπέρδεψες τον όρο COSM με V-Synth.

 

Με αυτήν ακριβώς την ορολογία "physical modelling", όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου