Προς το περιεχόμενο

Crash με cubase λόγω αλλαγής κάρτας ήχου! Μέχρι κ μπλέ οθόνη είδα...


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα λοιπόν να αντικαταστήσω την onboard κάρτα ήχου μου για να βάλω μια sounblaster παλαιότερης τεχνολογίας μεν, με μικρότερο latency δε.

Η αλλαγή όλα καλά, πάω να τρέξω το cubase, τα παίζει το pc και μου πεταει μια μπλε οθόνη, κ μου συστήνει ότι νέο hardware έχω βάλει να το απεγκαταστήσω. Δοκιμάζω κ το μπάσο μου με την κάρτα, βλέπω ότι μου παραμόρφωνε τη Σι περισσότερο από την άλλη κάρτα, αναγκάζομε να επιστρέψω στην onboard.

Το cubase όμως συνεχίζει να κρασάρει κ να μου βγάζει μπλέ οθόνη κλείνοντας τον υπολογιστή.

Απεγκατέστησα λοιπόν το πρόγραμμα και το ξαναέβαλα.

Πάλι τα ίδια...

 

Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα τι θα μπορύσα να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το cubase ειναι σπασμενο???

Μηπως εχιες κανενα ιο??

Μηπως δεν εχεις κανει disable την onboard καρτα ηχου απο το bios??

Μηπως δεν εχεις εγκαταστησει τους drivers της sound blaster???

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα ρίχνουμε όλα στα σπασμένα προγράμματα... Τέτοια κουλά μου έκανε και το αυθεντικό Cubase.

 

Χρησιμοποιείς το asio4all για το χαμηλό latency? Αν ναι δοκίμασε να αυξήσεις το latency. Μπορει να υπερφορτώνεται και γι αυτό να κομπλάρει.

 

Επίσης δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την onboard απο το BIOS όπως σου πρότεινε ο φίλος μας απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά την soundblaster την απεγκατάστησα και παίζω με την onboard πάλι, αλλά κάτι πρέπει να τα έχει παίξει συνολικά.

Τώρα το latency στον asio πως το αλλάζω δε ξέρω :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....θα προτεινα να κανεις τα παρακατω με την εξης σειρα:

 

--bgaλε την soundblaster aπο το μηχανημα...

 

--κανε επανεκιννηση.ξανακανε κ αυτη την φορα απενεργοποιησε απο το bios την onboard καρτα ηχου..

 

 

--μπες στα windows και μετα κλεισε το μηχανημα και βαλε thn αλλη καρτα σε μια αλλη pci θυρα αυτη την φορα...μπες sta windows και περνα  τους τελευταιους drivers για το λειτουργικο σου της soundblaster....ayta.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει και η περίπτωση, η αλλαγή της κάρτας ήχου εκτός απο bios να χρειάζεται και αλλαγή σε jumperάκι στο motherboard...τσεκάρισε το βιβλίο του...

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ απ' ότι φαίνεται απλά είχε κρατήσει κάποιες ρυθμίσεις της soundblaster γι αυτό κ είχε πρόβλημα. Με ένα system disable ησύχασα.

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις / βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου