Προς το περιεχόμενο

Περίεργο Volume Drop σε FRYETTE Sig X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του noiz.

Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

 

Αντιμετωπίζω το πρόβλημα του τίτλου με τον ενισχυτή μου.

Μια μέρα, στα καλά καθούμενα, άρχισε να έχει volume drops/διακεκομμένο ήχο (δεν ξέρω πώς να περιγράψω καλύτερα το 2ο πρόβλημα).

Δεν το κάνει συνέχεια ούτε μπορώ να το κάνω να παρουσιάστει κατά βούληση.

 

Απλά παίζω (μπορεί και για 40-50-60 λεπτά, δεν έχει σημασία) και σε κάποια φάση ο ενισχυτής παρουσιάζει τα παραπάνω. Μπορεί να κόψει και τελείως τον ήχο. Μετά επανέρχεται.

Δοκίμασα και διαφορετικά καλώδια και διαφορετική κιθάρα, τζίφος.

 

Δοκίμασα τον ενισχυτή σε άλλη καμπίνα και δούλεψε, αλλά και στην δική μου καμπίνα (Orange 2x12) δουλεύει μια χαρά μέχρι να παρουσιαστεί το πρόβλημα οπότε αυτό δεν λεεί κάτι.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω και πού να απευθυνθώ διότι δεν μπορώ να καταλάβω και τι ακριβώς πρόβλημα έχει...  :-\

Φοβάμαι ότι απλά θα τον πάω για φτιάξιμο και θα "τον φτιάξουν" και μετά θα τον πάρω να παίξω και θα έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Ακούω τις γνώμες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα!προσπαθησες να τον καθαρισεις με ενα σπρευ ηλεκτρικων επαφων;

αν οχι με μια αναζητηση στο yt θα δεις πως γινεται.πσοσεξε μονο να τον εχεις

βγαλει απο την πριζα καποιες ωρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι λόγω λυχνίας όπως ήδη είπε ο giorgosc, αλλά  αν ο ενισχυτής σου έχει effects loop μπορεί το πρόβλημα να είναι εκεί. (οξειδωμένα jacks ή/και χαλαρό-κακό soldering.)

 

Κάνε το πιο απλό και βάλε  τη μία άκρη ενός μικρού καλωδίου (σαν αυτά που συνδέεις τα πετάλια σου)  στο send και την άλλη στο return και δες αν παρουσιαστεί το πρόβλημα σε 1-2 ώρες. Μου χει συμβεί σε έναν παλιό Jubilee και δεν ήταν λόγω λυχνίας όπως αρχικά υπέθεσα, αλλά λόγω του effects loop που απλά ήθελε καθάρισμα...  ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα παρουσιάζεται και με σκέτη κιθάρα.

Όταν ο ήχος "έπεσε" έβγαλα όλα τα καλώδια και τέσταρα.

 

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία, η λούπα "υφίσταται" στο κύκλωμα έτσι και αλλιώς, αυτό που σου είπα να δοκιμάσεις με το μικρό καλώδιο λέγεται "effect loop jumping". Φυσικά εξαρτάται και από το είδος της λούπας βέβαια, αλλά είναι μεγάλη ιστορία. Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις πάντως, ώστε -ενδεχομένως- να αποκλείσεις μια μεταβλητή.

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okay!

Δεν ήξερα ότι η λούπα επηρρεάζει τον ενισχυτή και όταν δεν την έχεις συνδεδεμένη.

Με το effects loop jumping τι συμπεριφορά θα περιμένω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το effects loop jumping τι συμπεριφορά θα περιμένω?

 

Καταρχήν, αν ο ενισχυτής καλύπτεται ακόμα από εγγύηση ΜΗΝ κάνεις τίποτα, πήγαινέ τον subito πίσω και άστους να βγάλουν εκείνοι άκρη. Νομίζω οτί είναι αυτονόητο αυτό.

 

Τώρα αν δεν καλύπτεται, το πιο εύκολο βήμα πριν αρχίσεις τις λαμποδοκιμές είναι αυτό που σου είπα και ειδικά για τον ενισχυτή σου που έχει σχετικά πολύπλοκο κύκλωμα στο effects loop (series & parallel modes σε συνδυασμό με switches για διάφορες λειτουργίες) και ενώ στη θεωρία ακούγεται πολύ ωραίο, μπορεί να δημιουργήσει τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Οπότε σε πρώτη φάση βρες ένα όσο το δυνατόν μικρότερο καλώδιο και -κατά προτίμηση σε καθαρό κανάλι- δοκίμασε να βγάζεις και να βάζεις το καλωδιο στα send και return. Αν όταν το βγάζεις διαπιστώνεις σημαντική μείωση στο overall volume του ενισχυτή, τότε κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει κάπου πρόβλημα στη λούπα. Επίσης, δοκίμασε για καμιά ώρα (με το καλώδιο συνδεδεμενο) τουλάχιστον τον ενισχυτή και δες αν σου κάνει κόλπα με volume drops ή όχι και ενημέρωσέ μας.

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου