Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παράξενο θόρυβο στο Neumann KMS 105!


ManosSouranakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Παίζω σε live με μια κονσόλα και ένα ηχείο EV ZLX 12P για monitor και για μικρόφωνο έχω ένα Neumann KMS 105.

Το ηχείο το έχω συνδεδεμένο στο monitor out για να ακούω όλη την μίξη (μαζί είναι και μπουζούκι και μια τραγουδίστρια).

Όλα καλά στον ήχο και γενικά όλα πολύ ωραία.

Προχτές που παίζαμε σε ένα μαγαζί τα συνδέω όλα,κάνω soundcheck στους άλλους, κάνω και στην κιθάρα μου, και έρχεται η ώρα να δω και το μικρόφωνό μου. Το συνδέω, ανοίγω phantom power και όταν το ακουμπάω με τα χέρια στην λαβή του ή ακόμα και στην κεφαλή του ακούγεται στο ηχείο σαν να περνάει ρεύμα.Το είχα παρατηρήσει και σε άλλα ηχεία πιο μικρά που παίζαμε παλιότερα αλλά τώρα ήταν πιο έντονο. Αν δεν το ακουμπούσες όλα ήταν άψογα.Με το που ακουμπούσα με τα χείλη μου στην κεφαλή ή το έπιανα με τα χέρια στην λαβή ακουγόταν αυτός ο ενοχλητικός ήχος. Αυτό το κάνει μόνο στο μικρόφωνό μου (Neumann KMS 105 πυκνωτικό) και σε κανένα άλλο.Ούτε στο μπουζούκι,ούτε στα άλλα μικρόφωνα (Beta 58a και τα 2).Όλα τα μηχανήματα είναι συνδεδεμένα σε ένα Legrand πολύμπριζο με προστασία υπέρτασης.

 

Μου είπαν ότι είναι θέμα γείωσης. Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν ναι πως λύνεται?Μήπως είναι θέμα του μικροφώνου?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μικροφωνα δεν ξερω, ξερω ομως απο ηλεκτρονικα.

Απο τη στιγμη που ειναι ολα συνδεδεμενα στην ιδια πηγη αλλα μονο το μικροφωνο κανει θορυβο, αυτο εχει και το προβλημα. Ασφαλως και ειναι θεμα γειωσης του μικροφωνου. Τωρα αν δεν γειωνεται συνολικα το μικροφωνο  ή καποιος πυκνωτης ή διοδος εσωτερικα  θα το βρει-αν το βρει το service που θα το πας.

Υποθετω βεβαια οτι πριν απ' ολα αυτα εχεις δοκιμασει και διαφορετικα καλωδια.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου