Προς το περιεχόμενο

Χτίσιμο PC πύργου ερωτήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ligant, my friend, glasses2.png κανεις ερωτησεις που ευκολα μπορουν να απαντηθουν με λιγο ψαξιμο στα Google/Wikipedia.

"ram ddr3 vs ddr4 τι παίζει;"

"η asrock τι παίζει; είναι καινούργια-αξιόπιστη;"

Τωρα, στο i7-6700k vs i7-5820k, να παρεις την i7-6700k. Θεωρητικα, 6 πυρηνες ειναι καλυτεροι απο 4. Αλλα ο αριθμος των πυρηνων δεν ειναι το μονο που μετραει. Ασε που η πλειοψηφια των προγραμματων σημερα δεν υποστηριζει 6 πυρηνες, εδω ακομα και τους 4 πυρηνες παρα πολλα προγραμματα δεν τους χρησιμοποιουν. Ξεχνα προς το παρον τους 6πυρηνους επεξεργαστες, ο i7-6700k ειναι κορυφαιος, τον αγοραζεις με κλειστα ματια.

 

Τωρα, σχετικα με την υδροψυξη, φυσικα ειναι προτιμοτερη γιατι παρεχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες, πολυ λιγοτερο θορυβο, και σε πολλες περιπτωσεις πιανει πολυ λιγοτερο χωρο, οπως η υδροψυξη τυπου sealed watercooling. Η εγκατασταση ειναι απλη, ιδιαιτερα για τους sealed coolers. Μη σε ανησυχει η πιθανοτητα διαρροης του υγρου, ειναι σπανια περιπτωση. Θα σου προτεινα να παρεις υδροψυξη τυπου sealed watercooling και να μην ασχοληθεις με τo custom watercooling, εκτος κι αν εχεις ορεξη για ψαξιμο και πειραματα. Προσωπικα δεν το βρισκω απαραιτητο, με ενα συστηματακι σαν το παρακατω θα εισαι μια χαρα.

 

water.jpg

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω κ εγώ τη γνώμη μου.

 

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται να πας σε 6πύρηνο i7. 

Μια χαρά θα είσαι με τον 4πύρηνο και σκέψου ότι με τον 5820Κ ανεβαίνεις πολύ σε λεφτά που ζητάει η μητρική σου μετά (τουλάχιστον διπλάσιο ποσό)

 

Στο τροφοδοτικό θα σου έλεγα να επιλέξεις ένα νορμάλ τροφοδοτικό 700 - 750 βατ και να μην κάνεις υπερβολές στο budget σου για να φτάσεις σε παραπάνω βατ. (εαν δεν προκειται να βάλεις στο μέλλον δεύτερη κάρτα γραφικών σε SLI)

ΝΑΙ είναι καλό να έχεις δυνατό και αξιόπιστο τροφοδοτικό αλλά αυτή η τρέλα με τα 800-900 βατ κτλ για απλά συστήματα  πρέπει να περάσει κάποια στιγμή. Υπολόγισε τις ανάγκες του συστήματος σου και βάλε και ενα 30% παραπάνω και εκεί είσαι. στην πράξη και με ένα καλό 600-650άρι μια χαρά θα είσαι. Από τη στιγμή που ο επεξεργαστης σου έχει TDP 95W και θα βάλεις 1 κάρτα 970, 4 μνήμες, 2 σκληρούς & ένα DVD-R  πχ.  δεν βλέπω το λόγο που χρειάζεσαι τόσα βατ.  Εγώ ας πουμε έχω αυτό και δε με έχει απογοητέυσει ποτέ. (i7 -16GB -R9 285- SSD-HDD-DVD)

http://www.skroutz.gr/s/6256304/Thermaltake-TR2-700W-Gold.html

 

Μητρική εγώ θα εμπιστευόμουν περισσότερο μια ASUS από MSI Asrock κτλ.

Μνήμη μπορείς να ξεκινήσεις με 2 dimm 16GB και αργότερα να προσθέσεις άλλα 2 ίδια στο μέλλον, αν θες να περιορίσεις λίγο το budget (δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά τώρα, ούτε σε παιχνίδια ούτε σε μουσική χρήση -εκτός αν γράφεις μουσική για ταινίες με 20 θεόβαρες libraries για συμφωνικές κτλ) 

 

Προτίμησε ένα καλό ευρύχωρο - ήσυχο κουτί πχ. ένα οικονομικό είναι αυτό

http://www.e-shop.gr/case-nanoxia-deep-silence-3-grey-atx-p-PER.642784

 

Για ψύκτρα αν θες μπορείς άνετα να επιλέξεις μια καλή αερόψυξη και να γλιτώσεις ένα 60άρι ευρώ.

 

Όλα αυτά θα σου κοστίσουν περί τα 800 με 900 ευρώ χωρίς κάρτα (στα 900 με υδρόψυξη κ 32GB Ram)

Μαζί με την 970 θα σου βγει περίπου 1200 ευρώ αλλά είναι λογικό από τη στιγμή που μιλάμε για PC θηρίο.

 

Μπορείς να γλυτώσεις λεφτά από το σύστημα (6700 αντί για Κ και Η μητρική αντί για Ζ και 16GB μνήμη κ αερόψυξη)

και να τα δώσεις σε καλύτερη κάρτα γραφικών ανάλογα το τι θες.

 

 

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα!!

Θα ηθελα να παραθέσω και εγώ τη προσωπική μου άποψη, χωρίς όμως εχω λάβει υπόψιν τα προλεγόμενα των συμφορουμιτων διότι δεν είχα χρόνο να τα διαβάσω όλα, όποτε και συγγνωμη αν κουράσω επαναλαμβάνοντας κάτι που εχει γραφτεί ήδη.

 

Κατα την άποψη μου λοιπόν θεωρώ πως πρώτον , αν θέλεις το PC για μουσική παραγωγή μόνο, τότε το να δώσεις έξτρα λεφτά για μια καλή κάρτα γραφικών το θεωρώ παντελως περιττό. Μια των 50€ η και η onboard που μπορεί να εχει μια motherboard νομίζω αρκούν. Εταιρίες όπως ableton, cubase κλπ Ζητούν απλά μια νορμαλ ανάλυση. Δώστα για ένα καλο audio interface με πολλά in/outs άποψη μου. Επίσης μια gtx980 πχ με δυο τρεις ανεμιστήρες ξέρεις τι θόρυβο κάνει στο ρελαντί? άσε.. Χαχαχα.

 

Από κει και πέρα δεν θεωρώ οτι χρειάζονται ούτε fancy επεξαιργαστες ούτε κόκκινες μπλε μνήμες με κερατά Τούρμπο και ιντερκουλερ. Θες Intel, Intel λοιπόν αααντε γύρω στα 150€-200€,  Ένα motherboard αααααντε γύρω στα 100€ , μνήμες 16gb ddr4 είναι σούπερ ντουπερ, ένα τροφοδοτικό άντε και κει 600watt υπέρ φτάνουν, υγρόψυξη τη θεωρώ εντελώς περιττή και αυτη λόγω κόστους και από τη στιγμή που υπάρχουν ανεμιστήρες στα 30€ για επεξεργαστές , με ανεκτά επίπεδα θορύβου.

 

Επιπλέον θεωρώ πολυ σημαντικό να υπάρχουν 3 σκληροί δίσκοι. Ένας για το λειτουργικό, ένας γρήγορος ΜΟΝΟ για τα audio αρχεία, και ένας για σαβούρα. Ssd η hdd πραγματικά το βρίσκω θέμα γούστου προς το παρόν.

 

Τελευταίο, θεωρώ πως επίσης θα επενδυα σε μια καλή οθόνη γιατί.. Μάτια μου ματάκια μου μετα από 5 ώρες producing mastering κλπ κλπ και λίγες λέω.

 

Λεπτομέρειες και προτάσεις προϊόντων εάν θέλεις θα σου απαντήσω προς το βράδυ.

Ευχαριστώ πολυ! Γεια σε όλους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν..ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις καθώς βοήθησαν άμεσα και έμμεσα στο τελικό πακέτο..τελικά για το αρχικό ερώτημα στο οποίο και έφαγα το περισσότερο ψάξιμο(εγραφα και σε άλλα κομπιουτερίστικα φορουμ)..όποιος είναι για 6700k ή 5820k..και ΕΧΕΙ τα λεφτά πάει σε 5820(γιατί ακόμα και αν έχουν μικρή διαφορά..η μητρική πάει +100ευρώ)...όποιος δεν έχει βολεύεται άφοβα και με 6700..

 

Τελικά..κατέληξα να μου βγαίνει πολύ εκτός budget..αλλά έχω κάποιες εκπτώσεις..αλλά και πάλι ξέφυγα πολύ(δεν χτίζεις και κάθε μέρα PC)..

Ο τελικός συνδυασμός λοιπόν είναι

cpu:i7 5820k

cpu cooler: noctua nh-d15

psu: evga 1000 g2> είναι πολύ παραπάνω από όσο χρειάζεται..ΑΛΛΑ 1)το τροφοδοτικό λειτουργεί ιδανικά όταν λειτουργεί στο 40-60% του max του..2)ήθελα να είναι μεγάλο, για ενδεχόμενο crossfire στο μέλλον

vga: Sapphire Radeon R9 390 8GB Nitro

(τελικά εδώ σύμφωνα με αυτά που διάβασα νίκησε η AMD vs NVIDIA)..επίσης στο φίλο που σωστά λέει πως βολεύομαι με onboard ή μικρές gpu συμφωνώ..αλλά το ήθελα και για gaming..αφού φτιάχνουμε που φτιάχνουμε pc τέρας..χαχα

motherboard: asus x99a/usb 3.1

ram: 32gb quad corsair lpx vengeance 2400

case: corsair obsidian 750d

ssd: samsung 850 evo 500

ξέχασα κατι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τουλάχιστον 240 ssd για λειτουργικό, θα με θυμηθείς.

Δηλαδη, με το που θα βαλει τον 240ρι SSD, θα σκεφτει "τι να γινεται αυτη η ψυχη ο Panorios? Χαθηκε..."? thin.gif

 

Ο τελικός συνδυασμός λοιπόν είναι

cpu:i7 5820k

cpu cooler: noctua nh-d15

psu: evga 1000 g2> είναι πολύ παραπάνω από όσο χρειάζεται..ΑΛΛΑ 1)το τροφοδοτικό λειτουργεί ιδανικά όταν λειτουργεί στο 40-60% του max του..2)ήθελα να είναι μεγάλο, για ενδεχόμενο crossfire στο μέλλον

vga: Sapphire Radeon R9 390 8GB Nitro

motherboard: asus x99a/usb 3.1

ram: 32gb quad corsair lpx vengeance 2400

case: corsair obsidian 750d

ssd: samsung 850 evo 500

Δεν ξερω αν καλως πας σε 6-core επεξεργαστη, τα λεφτα ειναι πολλα και υποψιαζομαι οτι τα προγραμματα που θα τρεχεις δεν θα κανουν χρηση ουτε καν των 4ρων cores. Το cooler παλι που διαλεξες εινα τεραστιο, καλο μεν αλλα στα ιδια πανω-κατω λεφτα παιρνεις υδροψυξη που ειναι σαφως καλυτερη, απειρως πιο "ησυχη" και πιανει το 1/4 του χωρου που πιανει το cooler που διαλεξες. Τεσπα, τσεκαρε να χωραει στο κουτι που διαλεξες και κυριως τσεκαρε αν οι μνημες που θα παρεις μπορουν/χωρανε να μπουν με το συγκεκριμενο cooler.

Ποσο κοστιζει το παραπανω συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν καλως πας σε 6-core επεξεργαστη, τα λεφτα ειναι πολλα και υποψιαζομαι οτι τα προγραμματα που θα τρεχεις δεν θα κανουν χρηση ουτε καν των 4ρων cores.

κοίτα..μπορεί τώρα να μην χρησιμοποιείται αλλά 1)τα προγράμματα τύπου cubase κάνουν χρήση όλων των πυρήνων..2)για games με το directx12 θα δωθεί περισσότερο βάρος στους πολλούς πύρηνες(αν και δεν νομίζω να υπάρχει τρελή διαφορά)..και γενικότερα κατέληξα σε αυτή την επιλογή ύστερα από πολύ διάβασμα..για αυτό είπα ότι αν έχεις τα λεφτά..πας σε 5820..

σε γενικές γραμμές παντως πιστεύω η 6core επιλογή είναι πιο future proof

 

 

Βάλε τουλάχιστον 240 ssd για λειτουργικό, θα με θυμηθείς.

Δηλαδη, με το που θα βαλει τον 240ρι SSD, θα σκεφτει "τι να γινεται αυτη η ψυχη ο Panorios? Χαθηκε..."?

παίζω με 500αρι για να σας θυμάμαι όλους..χαχα

Τεσπα, τσεκαρε να χωραει στο κουτι που διαλεξες και κυριως τσεκαρε αν οι μνημες που θα παρεις μπορουν/χωρανε να μπουν με το συγκεκριμενο cooler.
το'χω καρατσεκάρει..και χωράει

επίσης το συγκεκριμένο πιστεύω ειναι μαζί με 1-2 ακόμα το καλύτερο αερόψυκτο κούλερ της αγοράς..

επίσης για ψυχολογικούς λόγους δεν πήγα σε liquid(leak κτλ)..αλλά και πάλι με αυτό τον ανεμιστήρα είσαι στα ίδια επίπεδα με υδρόψυξη..

edit: βρήκα και μια πρόχειρη απάντηση http://www.relaxedtech.com/reviews/noctua/nh-d15-versus-closed-loop-liquid-coolers/2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και ενα επιπλεον HDD για backups κλπ. Αν παθει κατι ο SSD, τα data που ειχες μεσα συνηθως τα ξεχνας, και αν καποια απο αυτα τελικα μπορουν να ανακτηθουν, ανακτωνται πολυ δυσκολα και με κοστος. Ενα δευτερο και μεγαλυτερο HDD επιβαλλεται.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και ενα επιπλεον HDD για backups κλπ. Αν παθει κατι ο SSD, τα data που ειχες μεσα συνηθως τα ξεχνας, και αν καποια απο αυτα τελικα μπορουν να ανακτηθουν, ανακτωνται πολυ δυσκολα και με κοστος. Ενα δευτερο και μεγαλυτερο HDD επιβαλλεται.

Συμφωνώ..έχω ήδη εξωτερικό 2τερα..οπότε είμαι καλλυμένος..από κει και πέρα στο μέλλόν μπορεί να βάλω έναν εσωτερικό που είναι πολύ εύκολη υπόθεση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου