Προς το περιεχόμενο

Topwrapping/overwrapping σε les paul. Eχει τελικά διαφορά στον ήχο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

04:25

Ό,τι και να λέει η λογική, κάτι παραπάνω θα ξέρει ο τεχνικός του Joe

 

Το λέει άλλωστε (05:15).

"In order to do two things: First, look cool like Billy Gibbons" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φυσικά με το μάτι, δεν μέτρησα την γωνία και οι χορδές είναι το ίδιο μαλακές.

 

αμ αυτο σου λεω και εγω  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Αυτο που συνηθως συμβαινει οταν καποιος κανει overwrapping ειναι οτι απλα δεν ακουμπανε οι χορδες πλεον στο πισω μερος της γεφυρας...αυτο στον ηχο παιζει ρολο.

 

Επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω στο ηχητικό κομμάτι. Μόλις ψες το δοκίμασα. Έστειλα τελείως μπροστά το saddle μάλιστα, για να υπερβάλλω λίγο. Τίποτα. Ντιπ. Μπρος-πίσω-πάνω-κάτω. Το ίδγιο.

 

Περιέγραψα πριν και τόπραπ, και άντερ και όβερ...τίποτα...στον κουβά. ;D Μήτε σουστέην, μήδε πιο μαλακή η χορδή. Σήκωμα μέχρι 2μιση τόνων κατάφερνα και στη μία και στην άλλη και στην παράλλη περίπτωση. Χάλασα κι ένα σετ χορδές.

 

Το placebo γι' αυτό λέγεται placebo. Γιατί νομίζεις ότι κάτι γιάνει αλλά χωρίς να γιάνει.

 

Θα με κάνετε να χαλάσω κι άλλο σετ.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω στο ηχητικό κομμάτι.

 

Να σου πω εχω καιρο να παιξω με Les Paul (δεν μου ειναι και ιδιαιτερα συμπαθεις) οποτε μπορει να εχεις και δικιο.... αλλα σε JM/JG/Mustang οταν η χορδη ακουμπαει στην πισω μερια της (αθλιας ετσι κι αλλοιως) γεφυρας ο ηχος ειναι χαλια (βεβαια μιλαμε για εντελως αλλη γεωμετρια και ισως για αυτο φταιει και ο "αερας" που χανεται απο τη μεγαλη αποσταση που εχει η γεφυρα με το tailpiece στις JM/JG.... 

 

Στις tele παντως αν αυξησεις τη γωνια μεταξυ σελλακιου και εξοδου χορδης απο την τρυπα εχει διαφορα και στο tension αλλα και στο ηχο (καλα οχι και τιποτα το τρελλο φυσικα αλλα υπαρχει)...το ιδιο και αν κανεις toploading αντι για string through loading (εχω γεφυρα που επιτρεπει & τα δυο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί να έχω και άδικο. Είπαμε. Εν είδει προσωπικής εμπειρίας, όχι αυθεντίας.

 

Ε, μη μου βάζεις κι άλλες στο κόλπο. Είπα να χαλάσω ένα σετ ακόμη, μόνο.

 

Μου αρέσει το topwrap αισθητικά, ειδικά αν λείπει και το tune-o-matic από μπροστά. Θα ήθελα κι εγώ να έχει διαφορά. Θα το ξανατεστάρω. Hold on. (όταν βρω χρόνο).

 

Επίσης, είναι βασικά κι ο δεύτερος λόγος για τον οποίο μιλάει ο tech του Μποναμάσα. Aποφεύγεις την "κοιλιά" που κάνει με τα χρόνια και την πίεση των χορδών, η γέφυρα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το έχω δοκιμάσει πολλάκις σε διάφορες κιθάρες με ΤΟΜ γέφυρες.

Ηχητικά (plugged in), αν υπάρχει διαφορά, είναι ελάχιστη και -κατά την άποψη μου- μη ακουστή σε πραγματικές συνθήκες.

Διαφορετικές κιθάρες αυξομειώνουν την τελική αίσθηση στο χέρι, ανάλογα με τα σπεκς που έχουν. Πχ, neck angle, headstock angle, απόσταση tailpiece απο γέφυρα κλπ. Κατά κανόνα, όταν η γωνία που κάθονται οι χορδές στα saddles της γέφυρας μικραίνει, η χορδή έχει μιά πιό "πλαδαρή" αίσθηση και μπορεί να μεταδώσει την εντύπωση πως είναι πιό "μαλακή", πάντα ανάλογα με τις παραμέτρους κατασκευής του οργάνου.

Προσωπικά, μου αρέσει για τρείς λόγους.

1. Looks cool like Reverend Willy G.  8)

2. Το δεξί μου χέρι "κάθεται" πιό γλυκά όταν παίζω κοντά στη γέφυρα.

3. Με λίγη γυμναστική  ;D στα δάχτυλα του δεξιού χεριού, μπορείς να κάνεις -μέχρι ένα βαθμό- τα εφέ -που γίνονται εύκολα στα Φέντερ μπράτσα- behind the nut, εδώ μεταφρασμένα σε behind the bridge... ;)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου