Προς το περιεχόμενο

Topwrapping/overwrapping σε les paul. Eχει τελικά διαφορά στον ήχο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Θα υποθέσω οτι σε κάποια όργανα υπάρχει διαφορά και σε κάποια όχι. Διότι ειναι απολύτως βέβαιο οτι στη δικη μου les paul υπήρχε διαφορά, τουλάχιστον στο ότι έγινε πιο μαλακή - και αυτο ειναι αντικειμενικό,

Placebo λοιπον με τίποτα. Ξαναλέω οτι πιθανά δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε κάθε όργανο για λόγους που πιθανά εξηγούνται αλλα και πολλους που δεν μπορουμε να προβλέψουμε - πχ η δικιά μου έχει abr γέφυρα, ίσως μια άλλη γέφυρα σε συνδιασμό με αλλους παράγοντες (πχ το setup) να μην την "ακουει" τόσο.

 

 

Αντικειμενικό δεν είναι ούτε το δικό μ' ούτε το δικό σου, respectively (και ρησπέκτφουλι). Αντικειμενικό θα ήταν με βάση επιστημονικώς και εργαστηριακώς ελεγχόμενες μετρήσεις και εκτεταμένα τεστ. Ενδεχομένως και να σφάλλω, όσον αφορά το placebo, και πιθανόν να σφάλλεις κι εσύ. Σκέψεις κάνουμε και συμπεράσματα βγάζουμε εννοείται, αλλά είναι υποκειμενικά πάντα. Τα συμπεράσματα βεβαίως εν είδει εμπειρίας κι όχι αυθεντίας. Όχι ότι έχει σημασία. Σημασία έχει να παίζουμε. Και μουσική και με το όργανο. :)

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ε καλα, οταν λεω αντικειμενικο (και όταν το λεμε ολοι) δεν πηγαμε και σε εργαστήριο να το αποδείξουμε... εννοω και θεωρω οτι ειναι σαφες, οτι βγαζω ενα ξεκάθαρο συμπερασμα, χωρίς εργαστήρια για το οποιο δεν έχω την παραμικρη αμφιβολια: το όργανο ειναι ΣΑΦΩΣ πιο μαλακό (και οχι ΙΣΩΣ πιο μαλακο) όταν κάνω το top wrapping! Ενω για τον ήχο, επειδη η διαφορά ήταν ελάχιστη (αν και υπαρκτή σε εμενα) τον αφήνω στην άκρη επειδη το "πριν" και "μετά" έχουν-δεν εχουν διαφορά, και επειδη ουτως ή αλλως η ακουστική εμπειρία μπορεί να ειναι υποκειμενικη (η εμπειρία, τονιζω. Διότι αν παμε και εκει εργαστηριακά σαφως και θα μπορουμε να μετρήσουμε).

Όταν λοιπον η κιθαρα είναι σαφως πιο μαλακή με το top wrapping (και δεν χρειαζομαι ηχητικές μετρήσεις) τότε ειναι αντικειμενικό συμπέρασμα.

Για μικροαλλαγές ήχου (κατα καιρους, με αλλαγές) έκανα τέστ - ηχογράφηση πριν και μετά, σε όσο πιο ίδιες σνθηκες γίνεται... αλλα εδω το χέρι δεν ψευδεται... ξεχωρίζει με σαφήνεια την διαφορα.

Επίσης, οπως είπα στο προηγουμενο ποστ ΔΕΝ αμφισβητω οτι σε καποιους μπορει να μην είχε διαφορα... είπα οτι ίσως σε κάποια όργανα δεν έχει διαφορα, για λόγους που δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To χέρι  (όπως και το μάτι και το ΑΥΤΙ) μπορεί και ψεύδεται ασυστόλως. Άμα κι εγώ σου πώ ότι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν είδα καμιά διαφορά θα αρχίσουμε φαύλο κύκλο.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενδιαφέρον, γιατί το έχω εφαρμόσει σε κανα-δυο tune-o-matic (3 διαφορετικά set), με το tailpiece βιδωμένο τέρμα κάτω, με το tailpiece βιδωμένο τέρμα πάνω και τέλος με wrap και, όσο κι αν ήθελα, όσο κι αν-με βάση τη λογική μου-πίστευα ότι θα ακούσω διαφορά, τζίφος. Ούτε παραπάνω sustain, ούτε tone, ούτε-εννοείται- πιο χαλαρή αίσθηση στις χορδές. Προσωπικά θεωρώ το overwrap πεπερασμένο μύθο ή placebo, μετά από τις δοκιμές μου.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια....θα πω και εγω που ξεκίνησα το thread πολυ γρηγορα τη γνώμη μου. Δεν γίνεται να έχει το topwrapping σε όλους την ίδια αντίδραση. Παράμετροι:

1) Χορδες (μέγεθος/μάρκα)

2) Κιθάρα (Ξύλα κτλ)

3) Το χέρι του κάθε μουσικού

4) Το υπάρχον action της κιθάρας

 

Εγω πολύ γρήγορα να πω...οτι σιγουρα οσοι έχουν χαμηλο action θα δουνε σίγουρα να μαλακώνουν οι χορδές...είναι θέμα φυσικής. Τώρα ο ήχος παίζουν περισσότερο ρολο οι παράγοντες 1,2,3 (και άλλοι που προφανώς ξεχνάω).

 

Εγω προσωπικώς για παράδειγμα έχω χαμηλο action, χορδες gibson bright wires 9/10, les paul traditional 2013 χωρίς weight relief. Το ενδιαφέρον θα ήταν να συγκρίνει κάποιος που έχει παρόμοια χαρακτηριστικά (αν και τα ξύλα ίδια δε θα είναι ποτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντικειμενικό δεν είναι ούτε το δικό μ' ούτε το δικό σου, respectively (και ρησπέκτφουλι). Αντικειμενικό θα ήταν με βάση επιστημονικώς και εργαστηριακώς ελεγχόμενες μετρήσεις και εκτεταμένα τεστ. Ενδεχομένως και να σφάλλω, όσον αφορά το placebo, και πιθανόν να σφάλλεις κι εσύ. Σκέψεις κάνουμε και συμπεράσματα βγάζουμε εννοείται, αλλά είναι υποκειμενικά πάντα. Τα συμπεράσματα βεβαίως εν είδει εμπειρίας κι όχι αυθεντίας. Όχι ότι έχει σημασία. Σημασία έχει να παίζουμε. Και μουσική και με το όργανο. :)

 

Αυτο που συνηθως συμβαινει οταν καποιος κανει overwrapping ειναι οτι απλα δεν ακουμπανε οι χορδες πλεον στο πισω μερος της γεφυρας...αυτο στον ηχο παιζει ρολο.

 

Τωρα αν καποιος κανει το ΙΔΙΟ απλα σηκωνοντας το tailpiece η ΛΟΓΙΚΗ λεει οτι δεν θα εχει διαφορα στο tension....συνηθως ομως η λογικη σε αυτα τα πραγματα δεν παιζει και πολυ ρολο...στον ΗΧΟ (οπως βγαινει απο τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ)  ισως εχει διαφορα (αν εισαι ο ΒΑΤΜΑΝ  ;D) μια και το 0,00000001% της αυξησης  των δονησεων που περνανε απο το tailpiece στα  κΣυλα της κιθαρας οταν αυτο ειναι φουλ κατεβασμενο (κατι που μπορει να γινει με overwraping χωρις να ακουμπανε οι χορδες στο πισω μερος της γεφυρας) μπορει να αλλαξει κατα 0,000000000004% τον ηλεΧτρικο  ηχο της ηλεΧτρικης  κιθαρας ο οποιος εξαρταται κατα 1% απο τα κΣυλα του σωματος της ... ;D...και κατα 0,2% τον ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ηχο της ηλεΧτρικης ο οποιος εξαρταται κατα 50% απο τα κΣυλα της.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που συνηθως συμβαινει οταν καποιος κανει overwrapping ειναι οτι απλα δεν ακουμπανε οι χορδες πλεον στο πισω μερος της γεφυρας...αυτο στον ηχο παιζει ρολο.

 

Τωρα αν καποιος κανει το ΙΔΙΟ απλα σηκωνοντας το tailpiece η ΛΟΓΙΚΗ λεει οτι δεν θα εχει διαφορα στο tension....συνηθως ομως η λογικη σε αυτα τα πραγματα δεν παιζει και πολυ ρολο...στον ΗΧΟ

 

Βασικά το ίδιο έχω παρατηρήσει στην strat με τρέμολο floating vs flushed. Στην δεύτερη περίπτωση (flushed) νοιώθεις όλους τους κραδασμούς στο σώμα της κιθάρας. Στην πρώτη περίπτωση (floating) το παίξιμο γίνεται πιο 'αέρινο'. Αντίστοιχα πολλοί λένε flushed για περισσότερο sustain. Εμένα η άποψή μου είναι πως το ίδιο 'sustain' έβγαζα και με τις δύο μεθόδους. Ενδεχομένως να ξεγελάει ο ήχος ΧΩΡΙΣ ενισχυτή που όντως δίνει την αίσθηση πως υπάρχει διαφορά. Αλλά μάλλον στο μυαλό είναι όλα καθώς στον ενισχυτή δεν είχα ακούσει κάτι.

 

Υποθέτω πως κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει και στο overwrapping. Με όλες τις μεθόδους πάντως, προσωπικά τα ίδια λάθη κάνω παικτικά και τον ίδιο ήχο βγάζω, οπότε...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι Nashville γέφυρες που φοράνε οι σημερινές Gibson έχουν ένα θεματάκι λόγω ότι είναι λίγο πιο φαρδιές από τις παλαιότερες ABR-1, με αποτέλεσμα πολλές φορές να βρίσκουν κάποιες χορδές (ειδικά αν το tailpiece είναι τέρμα κάτω)! Τώρα για το Top wrapping, παρόλο που σέβομαι την γνώμη σας παιδιά (σίγουρα είστε καλύτερα τεχνικά καταρτισμένοι και πιο έμπειροι από εμένα), θέλω να πω ότι η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη, για να το αποδώσω σε placebo!  Έχω και παράδειγμα φίλου, που δεν ήξερε τι είναι το Top wrapping. όταν δοκίμασε την Edwards, μου έλεγε οτι είναι η πιο μαλακή Les Paul που έχει παίξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις top wrapping χωρις να ανεβασεις/κατεβασεις  το tailpiece απο την προηγουμενη θεση σιγουρα θα ειναι πιο "μαλακη" η κιθαρα μια και η γωνια δεν θα ειναι τοσο μεγαλη οσο πριν,αυτο κανουν αλλωστε και οι περισσοτεροι και για αυτο νοιωθουν πιο μαλακη την κιθαρα,το ζητημα ειναι να μετρησεις την νεα γωνια και μετα να κανεις ενα αλλο τεστ οπου περνωντας τις χορδες κανονικα και σηκωνοντας το tailpiece ωστε η γωνια να ειναι η ΙΔΙΑ με αυτη του topewrapping και να δεις αν το tension ειναι το ιδιο με αυτο του topwrapping,η λογικη λεει οτι θα ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μόνο η λογική, το λέω και εγώ  ;D! Πέραν της πλάκας το έχω κάνει, φυσικά με το μάτι, δεν μέτρησα την γωνία και οι χορδές είναι το ίδιο μαλακές. Απλά δε το συνιστώ γιατί χτυπάει άσχημα στο μάτι! Το tailpiece αρκετά σηκωμένο μου φάνηκε κάπως! Αλλά ο καθένας όπως βολεύεται, δοκιμάζεις και αποφασίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου