Προς το περιεχόμενο

Topwrapping/overwrapping σε les paul. Eχει τελικά διαφορά στον ήχο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έπεσα πρόσφατα σε ένα άρθρο και βιντεο που έλεγαν οτι σε μια les paul αν κάνεις topwrapping/overwrapping τις χορδες έχει διαφορά στον ήχο. Συγκεκριμένα έλεγαν οτι κερδίζεις σε sustain...οτι ακούγονται πιο δυνατά οι αρμονικές...και μερικοί λέγανε οτι υπήρχε και λιγότερο tension στις χορδές. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχει το  tailpiece τέρμα κάτω. Επειδή είναι να αλλάξω χορδες....έλεγα...αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσω; πρέπει να προσέξω κάτι; (πχ πρέπει να πάω την κιθάρα μετά για setup)..

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...αναμένω τα σχόλια σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σετάρισμα δεν θα χρειαστείς σίγουρα! Κανε το άφοβα! Θα ακούσεις όμως διάφορες γνώμες, καθώς οι απόψεις διίστανται! Εγώ προσωπικά, διαφορά στον ήχο δεν εντόπισα και φυσικά ούτε στο sustain! Το μόνο που παρατήρησα και μου άρεσε, ήταν ότι η κιθάρα έγινε πιο ''μαλακή'' λόγω της μείωσης της γωνίας των χορδών, αλλά αυτό μπορείς να το πετύχεις και σηκώνοντας αρκετά το tailpiece χωρίς να κάνεις topwrapping! Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να το δοκιμάσεις για να έχεις ιδία άποψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το συστήνω, έστω ως αλλαγή για να δεις πως είναι. Δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα για να το αναστρέψεις αν δεν σου αρέσει. Πρόσφατα (και μετα απο πολύ καιρό που ειχα να το κανω) το έκανα κι εγω το περασμα χορδών απο πάνω και επιβεβαιωνω το περι πιο "μαλακών χορδών".

Για το κομμάτι αλλαγής του ήχου, πιστευω οτι εχει πολυ να κάνει με το κάθε όργανο (τις ιδιαιτερότητές του). Στη δική μου είχε μια πολύ μικρή διαφορά, την οποία δεν θα εντώπιζε (ενδεχομενως) καποιος που δεν ξέρει το συγκεκριμένο όργανο καλα.

Το tailpiece φυσικά θέλει τερμάτισμα κάτω, αν και εγω το έχω πάντα τερματισμένο ανεξάρτητα απο το πως βαζω τις χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες. Αφού δεν πρόκειται να χαλάσω τίποτα (εκτός απο γρατζουνιές στο tailpiece)...θα το δοκιμάσω σίγουρα. Έστω για το γαμώτο.

 

Θέλω να πιστεύω οτι κάτι θα ξέρανε οι Billy Gibbons, Jimmy Page, Joe Bonamassa και Duane Allman. :)

 

Θα επανέλθω να σας πω τα αποτελέσματα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

λοιπόν προχώρησα στην αλλαγη και έχω μείνει υπερνθουσιασμένος. Πραγματικα με αυτή την αλλαγη άλλαξη η κιθάρα. Το sustain έχει μεγαλώσει κατά πολυ. Οι χορδές έχουν μαλακώσει, μέχρι που σκέφτομαι να παω σε μεγαλύτερο μέγεθος πλεον. Στα δικά μου αυτιά ένιωσα οτι σαν να πήρε και λίγο όγκο η κιθάρα. Γενικά νιώθεις όλο το όργανο να πάλλεται. Για εμένα όποιος έχει les paul πρέπει να το δοκιμάσει οπωσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

λοιπόν προχώρησα στην αλλαγη και έχω μείνει υπερνθουσιασμένος. Πραγματικα με αυτή την αλλαγη άλλαξη η κιθάρα. Το sustain έχει μεγαλώσει κατά πολυ. Οι χορδές έχουν μαλακώσει, μέχρι που σκέφτομαι να παω σε μεγαλύτερο μέγεθος πλεον. Στα δικά μου αυτιά ένιωσα οτι σαν να πήρε και λίγο όγκο η κιθάρα. Γενικά νιώθεις όλο το όργανο να πάλλεται. Για εμένα όποιος έχει les paul πρέπει να το δοκιμάσει οπωσδήποτε.

Ωραίος! Τί gauge χορδές έχεις τώρα πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Καλησπέρα σε όλους,

 

λοιπόν προχώρησα στην αλλαγη και έχω μείνει υπερνθουσιασμένος. Πραγματικα με αυτή την αλλαγη άλλαξη η κιθάρα. Το sustain έχει μεγαλώσει κατά πολυ. Οι χορδές έχουν μαλακώσει, μέχρι που σκέφτομαι να παω σε μεγαλύτερο μέγεθος πλεον. Στα δικά μου αυτιά ένιωσα οτι σαν να πήρε και λίγο όγκο η κιθάρα. Γενικά νιώθεις όλο το όργανο να πάλλεται. Για εμένα όποιος έχει les paul πρέπει να το δοκιμάσει οπωσδήποτε.

 

 

Ενδιαφέρον, γιατί το έχω εφαρμόσει σε κανα-δυο tune-o-matic (3 διαφορετικά set), με το tailpiece βιδωμένο τέρμα κάτω, με το tailpiece βιδωμένο τέρμα πάνω και τέλος με wrap και, όσο κι αν ήθελα, όσο κι αν-με βάση τη λογική μου-πίστευα ότι θα ακούσω διαφορά, τζίφος. Ούτε παραπάνω sustain, ούτε tone, ούτε-εννοείται- πιο χαλαρή αίσθηση στις χορδές. Προσωπικά θεωρώ το overwrap πεπερασμένο μύθο ή placebo, μετά από τις δοκιμές μου.

 

Δεν έχω θεωρητικές γνώσεις φυσικής, αλλά η λογική μου λέει, ότι ανεξαρτήτως γεωμετρίας του ζεύγους bridge-tailpiece, η τάση, η ελαστικότητα και η δύναμη η οποία ασκείται στην περιοχή, είναι αμετάβλητη. Χονδρικά και μπακαλίστικα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενδιαφέρον, γιατί το έχω εφαρμόσει σε κανα-δυο tune-o-matic (3 διαφορετικά set), με το tailpiece βιδωμένο τέρμα κάτω, με το tailpiece βιδωμένο τέρμα πάνω και τέλος με wrap και, όσο κι αν ήθελα, όσο κι αν-με βάση τη λογική μου-πίστευα ότι θα ακούσω διαφορά, τζίφος. Ούτε παραπάνω sustain, ούτε tone, ούτε-εννοείται- πιο χαλαρή αίσθηση στις χορδές. Προσωπικά θεωρώ το overwrap πεπερασμένο μύθο ή placebo, μετά από τις δοκιμές μου.

 

Δεν έχω θεωρητικές γνώσεις φυσικής, αλλά η λογική μου λέει, ότι ανεξαρτήτως γεωμετρίας του ζεύγους bridge-tailpiece, η τάση, η ελαστικότητα και η δύναμη η οποία ασκείται στην περιοχή, είναι αμετάβλητη. Χονδρικά και μπακαλίστικα.

 

Μετά από κάποιο καιρό κι εγώ επέστρεψα στο κανονικό πέρασμα και δεν είδα καμία διαφορά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υποθέσω οτι σε κάποια όργανα υπάρχει διαφορά και σε κάποια όχι. Διότι ειναι απολύτως βέβαιο οτι στη δικη μου les paul υπήρχε διαφορά, τουλάχιστον στο ότι έγινε πιο μαλακή - και αυτο ειναι αντικειμενικό, αφήνω την υπόθεση του ήχου στην άκρη, εξ αρχής είχα πει οτι η διαφορά είναι πολυ μικρή. Έχει γίνει τόσο μαλακή η κιθάρα που σκέφτομαι στην επόμενη αλλαγη χορδων να τις βάλω κανονικά (μεχρι να βαρεθω και να τις ξαναγυρίσω).

Επισης όχι μόνο έχω δει διαφορά με το top wrapping, αλλα και με το πόσο κάτω βιδωμένο ειναι το tail piece (ανεξάρτητα απο το πως περνάνε οι χορδες), πράγμα σχετικό όμως και με το top wrapping, μιας και μια παράμετρος του ειναι το ύψος των χορδων και την γωνία με την γέφυρα.

Placebo λοιπον με τίποτα. Ξαναλέω οτι πιθανά δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε κάθε όργανο για λόγους που πιθανά εξηγούνται αλλα και πολλους που δεν μπορουμε να προβλέψουμε - πχ η δικιά μου έχει abr γέφυρα, ίσως μια άλλη γέφυρα σε συνδιασμό με αλλους παράγοντες (πχ το setup) να μην την "ακουει" τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου