Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένα και κορυφαία albums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ όμορφο θέμα.. Και τρομερή ιδέα γιατί θα μάθουμε όλοι μας ήχους που δεν είχαν πέσει στην αντίληψή μας.. Μπράβο.. :)

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοεπιλέξω..! Υπάρχουν κάποιοι καλλιτέχνες(πχ Pink Floyd, Knopfler, BB King, Μικρούτσικος κτλ) που δεν θα τους συμπεριλάβω γιατί είναι πολύ γνωστοί και θεωρώ πως είναι από τους πρώτους που θα ακούσει κάποιος μιας και μιλάμε για τρομερά μεγέθη..! Οπότε θα γράψω για καλλιτέχνες που νομίζω πως δεν είναι τόσο ευρέως γνωστοί.. Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος..!

 

Randy Weston - Tanjah

King Crimson - In the Court of the Crimson King

Bill Frisell - With Dave Holland and Elvin Jones

Sacri Monti - Sacri Monti

Kurt Rosenwinkel - The Next Step

John Scofield - Works for me

James Carr - The Dark End of the Street

Jimmy Dawkins - Me, My Gitar & the Blues

Reverend Gary Davis -

Townes Van Zandt - Townes Van Zandt

Wishbone Ash - Argus

Year Of The Goat - The Unspeakable

Mondo Drag - Mondo Drag

The Peanut Butter Conspiracy - The Peanut Butter Conspiracy Is Spreading

UFO - Phenomenon

Uriah Heep - Innocent Victim

Oda - Oda

Blood, Sweat & Tears - Child Is Father to the Man

Creedence Clearwater Revival - Creedence Clearwater Revival

John Campbell - One Believer

 

Αυτά μου έρχονται τώρα στα πολύ γρήγορα.. Σίγουρα ξεχνάω πολλά..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια  εικοσάδα,  ενδεικτικά,  από τα πιο  αγαπημένα.

 

1. Morrison hotel / hard rock café  - the doors

2. On the beach – neil young

3. Let love in – nick cave

4. Songs of love and hate – leonard  cohen

5. Goodbye and hello -  tim buckley

6. Five leaves left – nick drake

7. Bone machine – tom waits

8. Shiny beast – captain beefheart

9. Camel  – camel

10. In the court of  the crimson king  - king crimson

11. The silent corner and the empty stage – peter hammill

12. Money jungle – duke ellingtom /C.M./M.R. 

13. Ascenseur pour l’ enchafaud  (ost) – miles davis

14. Beyond the missouri sky –charlie haden / pat metheny

15. Blues from laurel canyon -  john  mayall

16. Muddy  ‘’ Mississippi’’  Waters  live – Muddy waters

17. Super black blues – tbone  walker /Otis span/joe turner / etc

18. Combat rock -  the clash

19. Kill the messenger – naked pray

20. In heat – fuzztones  >:D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1) Super Session (Bloomfield Kooper Stills)

  2) Rory Gallagher (Calling Card)

  3) Pink Floyd (The Wall)

  4) Deep Purple (Made in Japan)

  5) Rainbow (Richie Blacmore's Rainbow)

  6) Paice Ashton Lord  (Malice in Wonderland)

  7) Uriah Heep (The Best of Uriah Heep)

  8) Queen (Live Killers)

  9) Deep Purple (Made in Europe)

10) Scorpions (Tokyo Tapes)

11) Led Zeppelin (untitled fourth album)

12) Iron Maiden (The number of the Beast)

13) Socrates (waiting for something)

14) The Beatles (1962–1966 "The Red Album")

15) Manfred Mann's Earth Band (Solar Fire)

16) Supermax (World of Today)

17) REO Speedwagon (Hi in Fidelity)

18) Rolling Stones (Forty Licks)

19) Black Sabbath (Heaven & Hell)

20) AC DC (LIVE)

21) Krokus (Metal Rendez Vous)

22) KGB (Mike Bloomfield, Ray Kennedy, Barry Goldberg, Rick Grech, Carmine Appice)

23) Ping Floyd (Wish You Were Here)

24) Santana (The Ultimate Collection)

25) Sex Pistols (Never mind the bullocks)

26) The Eangles (Hotel California)

27) ZZ Top (Fandango)

28) The Doors (An American Prayer)

29) The Clash (Combat Rock)

30) Creedence Clearwater Revival

31) The Police (Outlandos d'Amour)

32) TOTO

33) Lynyrd Skynyrd (One more for from the road)

34) Bad Company (Bad CΩ)

35) J Gails Band (Sanctuary)

36) Steve Miller Band (Fly Like an Eagle)

37) Dire Straits

38) DIO (Holy Diver)

39) Ozzy (Blizzard of Oz)

40) Judas Priest (British steel)

41) Nazareth (Expect No Mercy)

42) Wishbone Ash (Argus)

44) Scorpions (Lovedrive)

45) 10 Years After (Watt)

46) Thin Lizzy (Johnny the Fox)

47) Foreigner (4)

48) Cat Stevens (The very Best of)

49) Asia

50) Journey (Frontiers)

51) Eloy (Power and the Passion)

52) ELO (Greatest Hits 1&2)

53) Fleetwood Mac (Rumors)

54) Clapton (Complete Clapton)

55) JJ Cale 5

56) Bob Dylan (Greatest Hits I&II&III)

57) Gary Moore )Still Got The Blues)

58) Jimi Hendrix  ‎– Greatest Hits

59) Blondie (Parallel Lines)

60) Roxy Music  (Flesh + Blood)

Must Have These...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58) Jimi Hendrix  ‎– Greatest Hits

 

Must Have These...

 

Πάντως για μένα καλό θα είναι να αποφεύγονται αναφορές σε συλλογές. Ο Jimi έχει βγάλει 4 όλα κι όλα άλμπουμς όσο έζησε, όλα αλμπουμάρες. Αξίζει κανείς να έρθει σε επαφή με αυτά, και όχι να επισημαίνουμε καλές συλλογές - που δεν είναι καν προϊόντα των ίδιων των καλλιτεχνών καμιά φορά.

 

Εννοείται απλά χρησιμοποίησα το ποστ σου σαν αφορμή για να πω τα δικά μου (μια χαρά οι προτάσεις κατά τα άλλα), μιας και νομίζω ότι δεν εξυπηρετούν οι συλλογές το όλο νόημα του thread, ασχέτως αν μια συλλογή είναι τόσο καλά φτιαγμένη που μπορεί να είναι ταμάμ για εισαγωγή στο συνολικό έργο ενός καλλιτέχνη.

 

Υ.Γ.: Προσωπικά σκέφτομαι περίπου ανάλογα και στο κομμάτι των live albums. Δηλ. σίγουρα πολλοί από τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες έχουν από ωραία μέχρι ιστορικές live performances των κομματιών τους, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να αναφερόμαστε πρωτίστως σε αυτές αντί των στούντιο δουλειών τους που προηγήθηκαν. Π.χ. όλοι οι φανς των Purple και γενικά οι hard-rockάδες προσκυνούν το "Made In Japan", και όντως είναι ένα άλμπουμ που φαίνεται η δύναμη της μπάντας στο λάιβ, και έχει και κάποιες πολύ δυνατές εκτελέσεις γνωστών κομματιών τους μέσα. Παρόλα αυτά, εάν κάποιος έρθει και μου ζητήσει προτάσεις για να πρωτοέρθει σε επαφή με τους Purple, εγώ θα πρέπει να του προτείνω να ακούσει πρώτα από όλα αυτό, ή τις στούντιο ηχογραφήσεις των κυριότερων δουλειών των Purple; Για μένα το 2ο, και αφού καταλάβω ότι αυτές τον κέρδισαν και έγινε φαν, με τη μία το "Made In Japan" είναι το επόμενο που σαν φαν καλό θα είναι να τσεκάρει.

 

Εξαίρεση στο παραπάνω αποτελούν περιπτώσεις όπου καλλιτέχνες εισάγουν καινούριο υλικό σε κάποια live κυκλοφορία τους (π.χ. Jimi Hendrix - Band Of Gypsys, Keith Jarrett - The Köln Concert), πράγμα που δίνει μια άλλη αίγλη στις συγκεκριμένες κυκλοφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μέρες την έχω έτοιμη, αλλά ήταν η διαφωνία μου με την παραπάνω ανάλυση (περί συλλογών κλπ) που με έκανε να την ποστάρω... ιδού λοιπόν πέντε "ζωντανά" άλμπουμ που είναι απαραίτητα για τους φίλους καθενός από τους πέντε που τα φτιάξανε...

 

John Cale - Sabotage/Live

Van Der Graaf Generator - Vital

King Crimson - EleKtrik: Live in Japan

Cheap Trick - At Budokan

The Who - Live At Leeds

 

...... καθότι το περιεχόμενο και το ύφος τους, δεν καλύπτονται από την επίσημη στούντιο δισκογραφία.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λόγια μου έρχεσαι. Καθαρά πιθανολογικά να το εξετάσουμε, για τους περισσότερους καλλιτέχνες οι 2,3 πιο σημαντικές τους δουλειές είναι στουντιακές παραγωγές, και μετά έρχεται κάποιο live. Φυσικά υπάρχουν και εκείνοι για τους οποίους δεν συμβαίνει αυτό, και παρόλο που δεν έχω ακούσει όλα τα άλμπουμς που ανέφερες, δέχομαι ότι μέσα σε αυτές τις περιπτώσεις ανήκουν και οι 5 που είπες (όπως αντίστοιχα είναι και ο Hendrix και o Jarrett που ανέφερα πρωτύτερα).

 

Τώρα με τις συλλογές είναι άλλη κουβέντα. Λίγο πολύ οι περισσότεροι καλλιτέχνες που μας αρέσουν έχουν τη χαρά να απολαμβάνουν τουλάχιστον μία καλή συλλογή που αφορά το συνολικό έργο τους ή κάτι παρεμφερές τελοσπάντων. Αν κινηθούμε με αυτή τη λογική, μπορούμε να κάνουμε μια λίστα με 100 άλμπουμς που όλα θα είναι "The Best Of Mike Oldfield", "The Best Of Dire Straits", "The Beatles Greatest Hits" κλπ... έτσι ναι μεν ακούς ωραία πράγματα συμπυκνωμένα (εφόσον είναι καλά δομημένες συλλογές εννοείται), αλλά ξεφεύγεις εντελώς από την έννοια του άλμπουμ. Για αυτό και είπα ότι για το συγκεκριμένο θέμα προτάσεις που αφορούν δίσκους "best of" δεν βοηθάνε ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ξερω εγω που μου τη σπανε αυτες οι λιστες. "Τσιμπησα" και ειπα να φτιαξω κι εγω μια μικρη λιστα, και τα παρατησα οταν εφτασα στον αριθμο...353 και στο γραμμα Μ. :P Αν εχω ορεξη θα συνεχισω αργοτερα, αν οχι θα μεινει εκει που την αφησα και αδημοσιευτη. reading2.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για μένα καλό θα είναι να αποφεύγονται αναφορές σε συλλογές. Ο Jimi έχει βγάλει 4 όλα κι όλα άλμπουμς όσο έζησε, όλα αλμπουμάρες. Αξίζει κανείς να έρθει σε επαφή με αυτά, και όχι να επισημαίνουμε καλές συλλογές - που δεν είναι καν προϊόντα των ίδιων των καλλιτεχνών καμιά φορά.

 

Εννοείται απλά χρησιμοποίησα το ποστ σου σαν αφορμή για να πω τα δικά μου (μια χαρά οι προτάσεις κατά τα άλλα), μιας και νομίζω ότι δεν εξυπηρετούν οι συλλογές το όλο νόημα του thread, ασχέτως αν μια συλλογή είναι τόσο καλά φτιαγμένη που μπορεί να είναι ταμάμ για εισαγωγή στο συνολικό έργο ενός καλλιτέχνη.

 

Υ.Γ.: Προσωπικά σκέφτομαι περίπου ανάλογα και στο κομμάτι των live albums. Δηλ. σίγουρα πολλοί από τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες έχουν από ωραία μέχρι ιστορικές live performances των κομματιών τους, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να αναφερόμαστε πρωτίστως σε αυτές αντί των στούντιο δουλειών τους που προηγήθηκαν. Π.χ. όλοι οι φανς των Purple και γενικά οι hard-rockάδες προσκυνούν το "Made In Japan", και όντως είναι ένα άλμπουμ που φαίνεται η δύναμη της μπάντας στο λάιβ, και έχει και κάποιες πολύ δυνατές εκτελέσεις γνωστών κομματιών τους μέσα. Παρόλα αυτά, εάν κάποιος έρθει και μου ζητήσει προτάσεις για να πρωτοέρθει σε επαφή με τους Purple, εγώ θα πρέπει να του προτείνω να ακούσει πρώτα από όλα αυτό, ή τις στούντιο ηχογραφήσεις των κυριότερων δουλειών των Purple; Για μένα το 2ο, και αφού καταλάβω ότι αυτές τον κέρδισαν και έγινε φαν, με τη μία το "Made In Japan" είναι το επόμενο που σαν φαν καλό θα είναι να τσεκάρει.

 

Εξαίρεση στο παραπάνω αποτελούν περιπτώσεις όπου καλλιτέχνες εισάγουν καινούριο υλικό σε κάποια live κυκλοφορία τους (π.χ. Jimi Hendrix - Band Of Gypsys, Keith Jarrett - The Köln Concert), πράγμα που δίνει μια άλλη αίγλη στις συγκεκριμένες κυκλοφορίες.

Κι όμως οι περιπτώσεις που προτιμάς να πάρεις ένα Greatest Hits άπό μια αλμπουμάρα είναι καθαρά για πρακτικούς λόγους γιατί άμα πάρεις 4 Hendrix, 5 Gallagher, 6 Deep Purple, 5 Black Sabbath, 5 Iron Maiden πας αλλού.... (Φυσικά εγώ εχω δισκογραφίες από αυτούς αλλά εγώ έχω την δυνατότητα με συλλογή 6.000 LP).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνώ πλήρως με την λογική των greatest.

Προτιμώ πάντα την ιδέα ενός πλήρους άλμπουμ.

Με τα δυνατά του και τα αδύνατά του.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφερόμαστε στο ροκ ιδίωμα : Τα "άλμπουμ" όπως τα εννοούμε σήμερα, δεν υπήρχαν ως έννοια μέχρι το Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band των Beatles. Αυτό που αντιλαμβανόταν ο κόσμος ως νέο μουσικό υλικό, ήταν το σινγκλ, και οι "δίσκοι μακράς διαρκείας" ήταν (εκ' των πραγμάτων) συλλογές από υλικό που στην πλειοψηφία του είχε πρωτοεμφανιστεί ως σινγκλ.

 

Η χρυσή εποχή των άλμπουμς (η οποία - είμαι βέβαιος - θα εκπροσωπηθεί επάξια από τη λίστα που θα φέρει ο Καταράχτης) ήταν βραχεία, από το 70 έως το 90 (το πολύ). Ρομαντικοί σαν εμένα δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε, αλλά ελάχιστοι πλέον συγκροτούν ενότητες τραγουδιών που να είναι υποχρεωτικό να παρουσιαστούν σε άλμπουμ.

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου