Προς το περιεχόμενο

Ποια τραγουδια σας επηρεασαν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ειχε ενδιαφερον να δουμε ποια τραγουδια επηρεασαν τον καθενα για να μαθει το οργανο της επιλογης του.

Ξεκιναω με την ηλεκτρικη κιθαρα για μενα που αγορασα αμεσως μετα αφ'οτου ακουσα για πρωτη φορα το With or Without You με τον Edge να σπερνει.

Ποια ηταν τα δικα σας?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

shine on you crazy diamond.....αγορασα κιθαρα μονο για να το μαθω....χωρις να εχω ξαναπιασει ποτε μου κιθαρα καθομουν επι ενα μηνα 3-4 ωρες την ημερα για να βγει νοτα προς νοτα. για τα δικα μου τοτε απειρα αφτια,ακουγοταν σα μελωδια νεραιδας :)

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλα, κυριως αλμπουμ. Αλλα αν θες οπωσδηποτε κομματια, τα δυο παρακατω_απ'τα πολλα_με εβαλαν στην πριζα να ασχοληθω με τα synths και το Hammond.

"Child In Time" των Deep Purple και "Albedo 0.39" του Παπαθανασιου. Jon Lord και Παπ. ηταν μεγαλες επιρροες. :-*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

immigrant song (πρωτο ακουσμα  rock ηχου απο δισκο και πρωτο σοκ)

shine on you crazy diamond (πρωτη προσπαθεια για παιξιμο - τις 4 γνωστες νοτες Bb F G E)

shadow play (πρωτο live ακουσμα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afto!

https://www.youtube.com/watch?v=NIczSbfnZHQ

 

Δεν με επηρέασε μουσικά αλλά ήταν το πρώτο τραγούδι στο οποίο συνειδητοποίησα την ύπαρη της σόλο κιθάρας και δανείστηκα τη ρακέτα του τένις του φίλου και γείτονα, Παναγιώτη, για να παίζω racket guitar κατά τη διάρκεια του σόλο.

 

Δε ρεστ ιζ χίστορυ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικροι τα καλοκαιρια ακουγαμε Πετριδη και επειτα μαζευομασταν-6,7 πιτσιρικια παρεα-και συζητουσαμε "ακουσες ρε αυτο,εκεινο,το αλλο".

Μια μερα εβαλε το αποκατω και εμεινα :-X,λεω"αυτο ειναι,πρεπει να παρω κιθαρα και να  μαθω παιζω,ετσι οπως αυτος (ο Β.Β.)καμπανιστα ;D!!!".

Aυτο,το sultans of swing & ενας συμφορουμιτης κι αδερφος που απο τοτε γαζωνε και οτι ακουγε το επαιζε.

Δεν εμαθα ποτε αλλα δε ...μεις,μου εμεινε η ευχαριστηση. :)

 

Δεν ειναι καλος ο ηχος αλλα ηταν αυτη ακριβως και νομιζω η καλυτερη:

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου