Προς το περιεχόμενο

Ρελέ διαρροής στο σπίτι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως τελικά η "πατέντα" είναι το σύνηθες σε αυτές τις οικοδομές με παλαιούς πίνακες, και η αλλαγή ολόκληρου πίνακα η υπερβολή;

 

Επειδή εκτός απ' το ρελε μπορεί κανείς να βρει διάφορα περίεργα σε έναν παλιό πίνακα, καλό είναι αν θέλει κάποιος να κάνει την δουλειά σωστά, να τον αλλάξει ολόκληρο. Πρόκειται για αναβάθμιση ουσίας που αφορά όλο το σπίτι κι αρα κατά την γνώμη μου αξίζει το έξτρα κόστος. Κοινώς δεν είναι υπερβολή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Επειδή εκτός απ' το ρελε μπορεί κανείς να βρει διάφορα περίεργα σε έναν παλιό πίνακα, καλό είναι αν θέλει κάποιος να κάνει την δουλειά σωστά, να τον αλλάξει ολόκληρο. Πρόκειται για αναβάθμιση ουσίας που αφορά όλο το σπίτι κι αρα κατά την γνώμη μου αξίζει το έξτρα κόστος. Κοινώς δεν είναι υπερβολή.

 

Δεν ξέρω. Ηλεκτρολόγος δεν είμαι. Σαν ερώτημα το έθεσσ. Ας ρωτήΞει ηλεκτρολόγο . ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κώστα, εχεις δικιο. Ακριβως οι σκεψεις μου. Βεβαια στην Ελλαδα, αντε βγαλε ακρη... για νομικα δε το συζηταω.

 

Αν είσαι Ελλάδα (νόμιζα ότι είσαι ακόμα εξωτερικό) τότε άλλαξε σπίτι, ακόμα και αν κάνεις την πατέντα με το-φτιάχνω-από-την-τσέπη-μου-και-το-αφαιρώ-από-το-τελευταίο-νοίκι, το να ζεις σε σπίτι μαλάκα ιδιοκτήτη είναι ίσως χειρότερο και από το να έχεις μαλάκα γείτονα. Πάντα θα έχεις προβλήματα με τέτοιους ανθρώπους. Μην το βλέπεις σαν υποχώρηση, δες το σαν αναβάθμιση gear.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη (theoctapus), mauromouris, Δημήτρη (dimsonic), kardc, Χάρη, Λάκη, Κώστα,

 

 

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές και προτάσεις, θα επανελθω με αναλυτικη εξελιξη της καταστασεις (spoiler alert: οχι οτι εβγαλα και ακρη 100%, αλλα τελος παντων...)

 

Με ατομο που σου λεει πως "αφου δεν παθατε τιποτα ως τωρα γιατι ανησυχειτε, δεν συντρεχει κανενας λογος ανησηχιας" και μετα απο 3 φορες που μου ειπε ψεμματα και εκεινη και ο συζυγος πως το σπιτι διαθετει ρελέ δεν βγαινει ακρη οπως καταλαβαινεται. Προσωπικα πιεζω να γινει αλλαγη ολοκληρου του πινακα (πηρα τιμες 150ε ως 200ε) και οχι εγκατασταση του ρελε στον υπαρχονται καθοτι οπως μου τονισαν ολοι οι μηχανικοι (και οχι οι ηλεκτρολογοι αμφιβολων γνωσεων) ειναι προτιμοτερο απο πλευρας ασφαλειας (που με αφορα) και κοστους μεσο/μακροπροθεσμου (που δε με αφορα) καθως ο παλιος πινακας δεν εχει τις προδιαγραφες για τετοια εγκατασταση μιας και (προφανως) δεν εχει προβλεφθει κατα την κατασκευη του. Νομικα κτλ δεν βλεπω να μπορω να κανω κατι (δεν υπηρχε καμια διαθεση ετσι κι αλλιως για πρακτικους / ψυχολογικους / οικονομικους λογους).

 

Παντως η εκδοση ενος πιστοποιητικου που να αναγραφει οτι δεν υπαρχει ρελες διαρροης και που να περιγραφει γενικοτερα την κατασταση μετα απο ενδελεχη ελεγχο κοστιζει 120ε. Αν ηταν πιο φθηνο θα εβγαζα ενα καθοτι το συμβολαιο μας ληγει το 2017 και δεν ξερω αν θα εχω οποιοδηποτε θεμα να το "λυσω" νωριτερα, πρεπει να το διαβασω προσεκτικα αλλα δεν το εχω προχειρο αυτη τη στιγμη.

 

Με την κουβεντα που της εκανα τρομαξε μηπως εχει τιποτα συνεπειες και εκλεισε τον ηλεκτρολογο - μαστορα που εγω δεν εμπιστευομαι καθολου για αρκετους λογους για να εγκαταστησει το ρελε με πατεντα. Εγω θελω να φερω δικο μου ηλεκτρολογο που δεν νομιζω να δεχτει. Επισης θελει να μοιραστουμε τα εξοδα (απο 40ε, συνολο 80ε) και να μας δωσει τα 40ε με δοσεις (αφαιρουμενα απο το νοικι)....

 

Παραλληλα, ψαχνουμε και για σπιτι οπως καταλαβαινετε...

 

Ευχαριστω και παλι, σας κραταω updated, συγνωμη για την καθυστερηση, την εχω βγαλει στα τηλεφωνα δυο μερες  :o

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............
  Τάκη το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά φύγε από εκεί τώρα!  Με τέτοιου είδους ανθρώπους δεν βγάζεις άκρη. Σήμερα αυτό, αύριο κάτι άλλο.....!  Εάν θέλεις την ηρεμία σου και την ψυχική σου υγεία, βρες άλλη κατοικία και φύγε αμέσως!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιεζω να γινει αλλαγη ολοκληρου του πινακα (πηρα τιμες 150ε ως 200ε)

 

Καλές τιμές σου έδωσαν, τόσο περίπου πάει (ανάλογα και πόσα μερεμέτια θέλει γιατί συνήθως οι καινούργιοι πίνακες έχουν μικρότερα κουτιά απ' τους παλιούς και το κενό στον τοίχο πρέπει κάπως να καλυφθεί). Άλλαξα πέρυσι πίνακα με ηλεκτρολόγο καλό φίλο και μου είχε πεί για τέτοιες τιμές (εγώ έδωσα λιγότερο αφού την δουλειά την έκανε φίλος).

 

ειναι προτιμοτερο απο πλευρας ασφαλειας (που με αφορα) και κοστους μεσο/μακροπροθεσμου (που δε με αφορα) καθως ο παλιος πινακας δεν εχει τις προδιαγραφες για τετοια εγκατασταση μιας και (προφανως) δεν εχει προβλεφθει κατα την κατασκευη του.

 

Δεν είναι μόνο η ασφάλεια. Στους παλιούς πίνακες συνήθιζαν να βάζουν πολλές πρίζες σε μια γραμμή με αποτέλεσμα να υπερφορτώνονται εύκολα. Στα σύγχρονα σπίτια που πλέον έχουμε ένα σωρό συσκευές καλό είναι να "σπάνε" οι γραμμές με ανεξάρτητες ασφάλειες στον πίνακα. Εμείς είχαμε πρόβλημα με το που βάλαμε air condition στο σαλόνι, κάθε τρεις και λίγο έριχνε το ρελε και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις έριχνε την ασφάλεια στο κουτί της ΔΕΗ κάτω και εκεί κανονικά δεν έχουμε πρόσβαση (είναι σφραγισμένο). Γι' αυτό και άλλαξα πίνακα, πίνακας που είχε ρελε.

 

Αν είσαι Ελλάδα (νόμιζα ότι είσαι ακόμα εξωτερικό) τότε άλλαξε σπίτι, ακόμα και αν κάνεις την πατέντα με το-φτιάχνω-από-την-τσέπη-μου-και-το-αφαιρώ-από-το-τελευταίο-νοίκι, το να ζεις σε σπίτι μαλάκα ιδιοκτήτη είναι ίσως χειρότερο και από το να έχεις μαλάκα γείτονα. Πάντα θα έχεις προβλήματα με τέτοιους ανθρώπους. Μην το βλέπεις σαν υποχώρηση, δες το σαν αναβάθμιση gear.

 

Βασικά κάπως πρέπει να "τιμωρούνται" αυτοί οι άνθρωποι. Συμπεριφέρεσαι σαν μαλάκας; Εε μην περιμένεις να κάτσει ο άλλος να κάνει τα χατήρια σου και να σε πληρώνει κι από πάνω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπου υπάρχει κράτος, τους τιμωρεί εκείνο μιά χαρά. Στην υπερσαχάρια αφρική βέβαια αυτά δεν ισχύουν.

 

Δηλαδή τί να κάνει το "Κράτος";

Να μυρίσει τα δάχτυλά του ότι η σπιτονοικοκυρά του AuditoryDriving δεν έχει ρελε στο σπίτι που του μισθώνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως στα σοβαρά κράτη, αν κάνεις κάποια καταγγελία πως το σπίτι που νοικιάζεις δεν έχει ρελέ, και άρα υπάρχει κίνδυνος για την ζωή σου και της οικογένειας σου θα έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης. Θα έρθει σπίτι του η αστυνομία, θα του κατασχέσει τις μπύρες και τα λουκάνικα, θα τον ευνουχίσει τελετουργικά, θα πουλήσει την γυναίκα του και τις κόρες του στην αραπιά για σκλάβες. Στην Ελλάδα κανείς δεν θα ασχοληθεί ποτέ μαζί σου, ακόμα και οι δικαστές θα γελάνε με σένα, όταν σου κάνουν την τιμή να ασχοληθούν με την υποθεσούλα σου. Αν στο μεταξύ πεθάνεις απο ηλεκτροπληξία, έπαιξες και έχασες μεγάλε, ας πρόσεχες.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου